World of Carnivorous Plants

Carnivorous Plants Growing, Conservation and Knowledge

Amatérská archelogie v Řídeči

Název zní asi příliš bombasticky, ale zase nic moc tak velkého neočekávejte. Nᚠdům v obci sice patří k nejstarším, avšak nikdy mě vlastně doopravdy nenapadlo prokopávat zahradu, vytrhávat prkna z podlah, rozrývat stěny a prořezávat trámy. Jen prostě troška náhody tomu chtěla...

Volks - Schule Rietsch

Z písemných pramenů a vzpomínek mého tatínka jsme věděli již dávno, že naše chalupa byla někdy od první poloviny 19. století až skoro do konce zmiňovaného století první obecní jednotřídní školou v této tehdy německé obci.
Vzhledem k tomu, že se v květnu 2007 připravoval dům na nahození nové omítky poté, co již byla vyměněna břidlicová střecha a osazena nová dřevěná okna (kopírující ovšem okna původní), napadlo mého tátu s mým bratrancem, že by nad vchodem do budovy mohl být možná napsán letopočet, výstavby, nebo alespoň vzniku obecní školy.K jejich velkému překvapení, však odkryli část nápisu označující budovu školy. V neděli 27.05.2007 jsem v rámci představební brigády (přeskládání asi 2000 cihel, vyřezání větví na dvoře, posekání trávy a dalších veselých aktivit a to společně s tátou a Ondrou, mým starším synem) odkryl větší, zbývající část nápisu z pod hrubé, šedivé omítky, pokrývající dům, kam moje paměť zasahuje.

Nápis Volks - Schule (Lidová škola) psaný Schwabachem (staré německé tiskací písmu, pro písemný projev byl používán Kurrent), odpovídá označení školy v obci z písemných materiálů, někde však stojí i název Obecní škola (Gemeinde Schule). Vše v podstatě ve významu základní škola.Pod hrubou, svrchní omítkou je ukryto několik původních vrstev barevných nánosů. Odshora okrová / oranžová, barva, kterou táta pamatuje ze svého mládí, pod ní barva bleděmodrá, ke které patří svrchní nápis černou, matnější barvou Volks - Schule (psáno nikoliv jako složenina, ale tak, jak bývalo původně psáno, tudíž s pomlčkou. Pod bleděmodrou barvou následuje několik znatelných, tenkých bílých vrstev, pravděpodobně vápenných. K jedné z nich patří další černě psaný nápis, tentokrát lesklejší, daleko výraznější barvou a přesto že je starší (možná již z první poloviny 19. století), je na několika místech viditelnější než nápis novější. Z několika pronikajících znaků předpokládám, že starší nápis je totožný svým obsahem s novějším, i když zaujímá jinou plochu a písmena jsou jiné velikosti. Řekl jsem si ale, že již dále nebudu horní vrstvu s nápisem odstraňovat, tudíž se přesné znění asi nedozvím.
Některá písmena jsou krásně znatelná i čitelná (o, l, k, pomlčka, ch), jiná jsou částečně (V, s, u, druhé l) nebo skoro celá zničená (druhé, velké S, e). Navíc to vypadá, že nápis (alespoň) ten novější, ze druhé poloviny 19. století, byl ještě navíc lemován dokola černou barvou - pravděpodobně byl buď umístěn v obdélníku a nebo alespoň před začátkem a na konci nápisu byly svislé černé čáry, možná s nějakým jednoduchým ornamentem, ale tato část je velice špatně viditelná.


Fotogalerie

Snímky k uvedeným informacím naleznete ve fotogalerii ZDE.

Welcome

Recent Photos

Recent Videos

903 views - 0 comments

Recent Forum Posts

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.