World of Carnivorous Plants

Carnivorous Plants Growing, Conservation and Knowledge

 

Pinguicula pumila Michaux – tučnice trpasličí (eng: small butterwort - tučnice malá)Pinguicula pumila na přírodním stanovišti v USA

Foto Copyright © Jan Flísek (http://jflisek.carni planta.com/)

 

Patří mezi tučnice s jednotvarými (celoročně stejnými) růžicemi. Roste v jižních oblastech USA, vázána na vlhké a teplé prostředí (viz rozšíření). Její barva je světlounce zelená, až žlutá, listy jsou jakoby transparentní/průsvitné. Je to nejmenší z tučnic JV USA.

Vyskytuje se na úbočích kopců v místech, kde prosakuje voda a vytváří mokřiny a bažiny, případně na zbytcích savan (Texas a západ Louisiany). Dále na rozsáhlých pobřežních pláních od východní Louisiany až po Floridu a Severní Karolínu, nebo se vyskytuje v borovicových hájích na půdách s vysokým obsahem písku. Pásmo výskytu je přerušeno deltou Mississippi, vzhledem k nevyhovujícímu substrátu. V místech výskytu je v letním období často horko a sucho.

Teploty 10-15 °C v zimně, v létě až kolem 30 °C nebo i více. Důležitý je i pohyb vzduchu.

Substrát možno použít rašelina x písek nebo rašelina x perlit v poměru 1 : 1

Vzhledem k její velikosti (do 3 cm v průměru, výška květního stvolu do 10 cm) je snadno přehlédnutelná a tak se zdá, že je i vzácná. Ovšem v uvedených oblastech se naopak vyskytuje velice hojně.Květy se vyskytují ve spektru od bílé, světle fialové, přes narůžovělou až po žlutokvětou varietu vyskytující se na Floridě. Začíná nakvétat v cca od poloviny místní zimy a kvete přibližně do poloviny jara (nejčastěji v březnu až dubnu).

Trvalka

Rozšíření: USA (Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Severní a Jižní Karolína, Texas)

 

Welcome

Recent Photos

Recent Videos

903 views - 0 comments

Recent Forum Posts

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.