World of Carnivorous Plants

Carnivorous Plants Growing, Conservation and Knowledge

 

Brocchinia reducta - Baker (brokchýnie stažená)

Rostlina pocházející původem z oblasti známé osídlením heliamforami - Guyanská vysočina, Gran Sabana. Největší část tohoto území leží ve Venezuele, část v severních oblastech Brazílie nebo západní Kolumbii.
Na rozdíl od heliamfor se vyskytuje v rozličných nadmořských výškách od nízko položených území mlžných lesů a nebo roviny zvané Gran Sabana až po nejvyšší vrcholy místních stolových hor. Může růst na úplném výsluní, stejně jako přistíněná. Vyhledává extrémně na živiny chudé půdy.
Na rozdíl od otevřených růžic ostatních bromélií vyplněných vodou, tvoří Brocchinia reducta jakýsi vysoký a uzavřený tubus z listů. Aktivních listů přitom bývá většinou maximálně 4-6. Pokud má však nedostatek světla, tento tubus rozevírá a začíná se více podobat ostatním broméliím.
Roste na hlinitopísčitých půdách, ale také na tvrdé skále v malých vrstvách humusu apod.


Rostlina je při domácím pěstování velice tolerantní k použitému substrátu. Můžeme použít rašelinu, rašelinu s pískem a perlitem, běžnou zahradní zeminu, substrát pro pokojové rostliny. Volil bych pouze pozorněji ty druhy, které nemají příliš vysoký obsah přidaných hnojiv, i když i s tím se rostlina celkem dobře vypořádá.

Rostlina má ráda dostatečnou zálivku, podmiska může stát neustále ve vodě. Je vhodné také doplňovat vodu do růžice rostliny. Starší spodní listy postupně usychají, stáčí se a kroutí a tvoří tak jakousi pevnou ochranu zbytku rostliny.
Rostlinu lze pěstovat s úspěchem ve vitríně, normálně na výsluní na parapetu, přes letní období bez problémů venku. Čím více světla, tím kompaktnější a pevnější tubus rostlina má.

Brocchinia reducta se svou gravitační pastí patří prokazatelně mezi masožravé rostliny, byť je její masožravost spíše pasivní. V horní části jsou listy pokryty jakýmsi "pudrem", prachovým voskovým povrchem, který obaluje hmyzí nohy a ten potom klouže do nitra trubice, kde se utopí. Rostlina však nevylučuje žádné enzymy, kterými by těla rozkládala, to za ni dělají bakterie, žijící v jejích růžicích. Ve druhé, spodní listové části jsou potom trávicí žláty, kterými rostlina rozložené živiny vstřebává.

Snadno se na nalezištích kříží s Brocchinia hechtioides a tak mnohdy nelze s určitostí rozeznat, zda jde o některý z čistých druhů a nebo jejich křížence. Na výše uvedených fotografiích je spíše B. hechtioides a nebo kříženec B. reducta x hechtioides, nežli čistá B. reducta.

 

Welcome

Recent Photos

Recent Videos

932 views - 0 comments

Recent Forum Posts

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.