World of Carnivorous Plants

Carnivorous Plants Growing, Conservation and Knowledge

Říjen 2010

31.10.2010 - Jedny z posledních slunečných a relativně teplých dní, rašeliniště vypadá na podzim opravdu skvěle...

 

Sarracenia purpurea ssp. purpurea a zatažené Drosera anglica (vlevo), vpravo rostliny D. intermedia pod vodní hladinou...jak jinak

 

Rašeliniště je opravdu zajímavou barevnou kombinací, která se mění v průběhu roku dost výrazně

 

Vlevo semenáče špirlic, volně vysypaná semena se ujala vcelku raketovou rychlostí, vpravo zvolna zatahující Dionaea muscipula

08.10.2010 - ...a protože jsem se pracovně přesunul na Slovensko a do Rumunska, nebudu mít tolik času na updatování vlastních stránek ani na další činnost. Co nejvíce času se budu snažit trávit jinými aktivitami...

 

Říjen 2009

18.10.2009 - Teploty jsou pořád jen pár stupňů nad nulou (3-5 °C), takže proti minulému týdnu, kdy u nás bylo 27 °C, je to pořádný propad. Přesto jsem se nenechal nějak rozhodit a ve smyslu hesla "Přežijí jen nejsilnější", případně "Co tě nezabije, to tě posílí", zůstávají venku i další masožravky. Prozatím jim situaci ulehčovat nebudu a s přestěhováním do skleníku ještě nějakou dobu počkám. Navíc nejsem příznivcem pokusů typu "Jak na ně", tedy postupům, kdy se někteří pěstitelé snaží najít způsob, jak dokáží pěstované rostliny alespoň "přežít". Pro mě je cestou co nejdůkladnější poznání a porozumění skutečným přírodním podmínkám.

Něco málo rostlin, které se venku stále otužují, najdete na fotografiích níže.

 
Pinguicula crystallina (která bez problémů dokáže celoročně přežít venku) a semenáče Dionaea muscipula, jen ať se pěkně otužují od malička, správná cesta k jejich následnému umístění do zahradního rašeliniště s celoroční kultivací.

 
Další otužilci - Cephalotus follicularis, kdo chce, ať si tyto rostliny klidně nacpe doma do vitríny...cha cha....

 
Další semenáče - několik květináčů s Darlingtonia californica a P. crystallina.

 
A zase semenáče - desítky malých špirlic.

 
Venku si užívají i výsevy mexických tučnic.

 
Ale jsou i jiní otužilci v podobě "tropických" rosnatek. Vpravo Drosera schizandra a bělokvěté a "krémokvěté" klony Drosera adelae.

 
Vlevo další klony D. adelae a vpravo část rostlin Drosera prolifera

17.10.2009 - Skoro celý tento týden jsem byl mimo a ve volném čase se připravuji na povídání o Mexiku na další ze setkání CCPS, jehož podzimní část se uskuteční už příští sobotu (24.10.2009) v Olomouci a Prostějově. Ale přesto se něco drobného událo - dnes dorazil zkompletovaný skleník. Paráda! Téměř nejvyšší čas, nicméně své rostliny "trápím" stále venku a nevypadá to, že by jim to extra vadilo.

 
Tak to je on, můj nový (a hlavně první vlastní) skleník. Rozměr 250 x 300 cm, výška 220 cm, zahloubený
50 cm do země, dutinkový polykarbonát 10 mm. Ideální pro celoroční pěstování.

 
Spousta rostlin je stále venku a venku ještě bude. Týká se to i všech mucholapek.

 
No není ten rašeliník nádherně zelený? A jak se mu pěkně daří v chladu a vlhku, v kombinaci s červenou barvou je to nepřekonatelná kombinace (S. ´Mitchelliana´ × purpurea ssp. venosa)... Vpravo na snímku teplomilná Sarracenia jonesii (pro někoho S. rubra ssp. jonesii), která vypadala, že nepřežila mé experimenty minulé zimy a tohoto jara, ale jak je vidět, nádherně se vzpamatovala a bojuje jako ďas s nepříznivým počasím. Jen ať se pěkně otužuje.

 
I další "teplomilnější" druhy válčí prozatím s chladným počasím statečně. Vlevo Sarracenia minor var. minor a vpravo část dalších špirlic, včetně asi čtyř klonů Sarracenia leucophylla.

04.10.2009 - Čas letí, zima se blíží, proto je potřeba myslet na zimování rostlin. Já bych to měl letos již stihnout konečně ve vlastním skleníku. Základy jsou již skoro hotové, skleník bude do 14 dnů.

 
Skleník bude "tak akorát" pro moje potřeba, oblouk rozměrů 2,5 x 3 metry, zakopaný 50 cm do země. S vývodem vody a elektřiny. Polykarbonát 10 mm.

03.10.2009 - Zašli jsme si na podzimní část Flory Olomouc, počasí bylo skvělé, pštrosí steaky a guláš s borůvkovým pivem chutnaly, jako vždy skvěle. Docela příjemné dopoledne. Odpoledne jsme potom začali trávit stavbou zahradního domku.

 
Jeden z důvodů, proč jet na Floru, bylo také vyfotografovat si naposledy majestátní alej ve Smetanových sadech. Od pondělí 05.10.2009 se začnou tyto staleté stromy kácet, alej čeká kompletní obnova, stejně jako výstaviště čeká výstavba nového areálu.

 
Podzimní část Flory, věnovaná hlavně ovocnářským a zelinářským výpěstkům, byla tentokrát stylizována jako lunapark. S kolotoči, houpačkami, střelnicí, pokladnami atd. Zajímavý nápad, skvělé aranžmá, super počasí, lidí tak akorát, aby si to člověk užil.

 

 


Soutěž byla tentokrát věnována adventní vazbě - adventní kytice, věnce a výzdoba stolu. Kupodivu vyhrály spíše kýčovité výzdoby, ty střídmější, ale o to výstižnější, vyšly poněkud na prázdno.

 

 

 

 
V souvislosti s výstavou jsme samozřejmě navštívili i olomoucké skleníky, tentokrát naprosto skvěle vypadal kaktusový, protože spousta zdejších exponátů kvetla nebo se kvést chystala. Malá expozice masožravých rostlin byla již více než v "podzimním stavu", to si zase Martin Dančák dá, až je bude dávat do pořádku. Skvěle ovšem samozřejmě vypadaly Sarracenia purpurea ssp. purpurea.

Říjen 2008

31.10.2008 -  Tak a další měsíc je v trapu. Dva dny jsem strávil, kde stálo počasí za psí štěk - pršelo, zima jako v psírni. Ještě že máme tu naši Moravu s pozdně letními teplotami a svítícím sluncem....
 
Mexické tučnice se už ukládají k zimnímu spánku, ostatně jako každoročně. Spousta jich kvete, ovšem v kanceláři nemám fotoaparát a doma mám jen pár hybridů a několik botanických druhů. Vlevo Pinguicula agnata × gypsicola, vpravo květ Pinguicula ´Gina´
 
 Dva možné jednoduché způsoby množení mexických tučnic: vlevo samovolné dělení dospělých růžic (zde rovnou na tři jedince) a vpravo potom houf čtyř druhů mladých rostlin z listových řízků. Salát je nezmar...
 
 Mé oblíbenkyně - čtyři různé klony Pinguicula emarginata (nahoře i dole)
 
Další dvojice různých klonů téže rostliny: vlevo zcela rudé rostliny Drosera adelae (červeně kvetoucí) a vpravo karmínově až purpurově červené rostliny Drosera adelae ´Giant´ (kvetoucí "bíle", respektive zeleno-krémově)
 
A ještě jedna dvojice odlišných klonů téhož - Cephalotus follicularis, vlevo s rudými láčkami a načervenalými listy, druhý kousek potom se zelenými listy a láčkami.
 
Drosera prolifera se mi poněkud rozmnožila, jen jí nějak nesvědčily nízké teploty venku, tak ji raději zahřívám doma pod umělým osvětlením, vpravo obří lopuchy (listové prýty) Utricularia alpina s délkou kolem 40 cm
 
 No a co mi skutečně dělá radost, po roce a půl, kdy jsem dostal drobný prýtek Utricularia ´Jitka´, se tato rostlina začala pořádně rozrůstat. Ne že by rostla enormně rychle, ale celkem zahustila květináč a prýty začaly dosahovat opravdu pěkných rozměrů...
 
28.10.2008 - Mlhavo, pošmourno. Hnusný podzim. Dušičkové počasí. Odpoledne jsme strávili na fotbale...
Dva různé klony americké tučnice: Pinguicula primuliflora a P. primuliflora ´Rose´ (menší rostliny na jejím snímku vlevo nahoře a vpravo dole jsou samovolně se vytvářející nové rostliny, vlastnost pro tuto tučnici naprosto běžná a pro nás pěstitele vynikající výhoda - za málo peněz, hodně muziky!)
  Kubánská Pinguicula albida prostě v kvetení neustává a na to, že by mělo jít o letničku, nějak nebere zřetel a vesele si roste již skoro dva roky (dva snímky vlevo pod sebou), podobně je na tom americká tučnice Pinguicula ionantha ´WF´ (dva snímky vpravo pod sebou) s daleko více kompaktnější růžicí s větším množstvím listů, oběma se skvěle daří v pokojové vitríně s láčkovkami a genlisejemi.
 
Nejen masožravkami živ je člověk, jsem rád, že letošní stěhování mi přežila i tato zajímavá myrmekoidní kapradina Lecanopteris curtisii (vlevo), pro mne je to pěkná rarita. Vpravo na snímku téměř ideální a skoro symbiotické soužití mladých rostlin Pinguicula primuliflora (vzniklých na koncích listů mateřské rostliny samovolně) a Genlisea hispidula, podobné podmínky jim naprosto vyhovují (teplota, vlhkost, osvit, substrát atd.)
 
Další rostliny, které letošní stěhování přežily celkem v pohodě jsou mladé rostliny Pinguicula lutea z loňského podzimního výsevu (původ semen BZ Liberec), největší rostlina 3 cm, menší potom 1-2 cm. Tady je vidět, že vývoj tučnic (a nejen tučnic) ze semen, je poněkud zdlouhavý, ale co dělat, pokud se něchtějí množit listovými řízky...
 
27.10.2008 -  Dnes jsem měl volno a tak jsem se mimo jiné rozhodl, že když už jsem špirlice přesadil, že by bylo dobré je také postupně připravit na zimu a tak jsem se dal do ostřihávání uschlých láček a listů. Byl toho docela pěkný kýbl. Mimo jiné mne to ovšem přivedlo k tomu, že jsem zjistil celkem značné napadení puklicemi u Sarracenia minor var. okefenokeensis a poněkud menšího rozsahu u minimálně dalších deseti špirlic. Většinu z nich jsem mechanicky odstranil, ale nakonec mi z toho už šla hlava kolem a tak jsem se rozhodl, že po poradě s Kamilem, nechám zbytek puklic zahynout chemickými zbraněmi...
 
Sarracenia minor var. okefenokeensis - přepuklicováno...
 
No a ne vše je až tak zlé, další z mých špirlic připravených pro zimování - připojeny hlavně kvůli naprosto odlišnému tvaru zimních listů - fylodií (vlevo krátká, šavlovitě k substrátu zahnutá fylodia typická pro Sarracenia oreophila a vedle naopak úzce dlouhá a vzpřímená fylodia Sarracenia flava, v tomto případě var. ornata). Fylodia však běžně vytvářejí i další druhy špirlic, nejčastěji pravděpodobně Sarracenia leucophylla
 
23.10.2008 -  Trávil jsem celé dva dny na "záživném" školení, ale přesto jsem si včera večer našel čas na přesazení genlisejí, těch které přežily macešské zacházení během léta. Některé utrpěly méně, některé více, několik z nich mne nadobro opustilo, což mne docela mrzí vzhledem k tomu, že genliseje patří k mým nejoblíbenějším a jejich pěstování mi ve starém bytě šlo téměř jako po másle. Uvidíme, jestli si zvyknou v novém prostředí, kde (jak jsem prozatím zjistil) je minimálně průměrná denní teplota nižší, než na co mé rostliny byly zvyklé.
 
 Rostliny jsem dlouhou dobu mořil ve velmi malých květináčích, v podstatě téměř pořád zcela nebo částečně ponořené pod vodou, je vidět, jaký poměr délky pastí k velikosti olistění rostliny mají (Genlisea hispidula a Genlisea aurea)...
 
...na těchto snímcích je dobře vidět, jak u některých druhů zaplnily pasti kompletně celý prostor květináče, to mělo dva různé efekty - některé druhy díky tomu omezily růst (např. Genlisea repens), jiné si zvolily cestu expanze a vytlačovaly pasti nad povrch substrátu a do vodního prostředí, takže časem na nich začaly vznikat nové rostliny (např. Genlisea margaretae)...dobře byly také pozorovatelné dva typy pastí - jeden typ mělce uložený v substrátu pod povrchem (ten má tendenci občas proniknout na povrch a přetvořit se v nové rostliny), druhý typ pastí roste téměř kolmo dolů a prorůstá substrátem, kam jen to je možné, vysoce pravděpodobná specializace na různý druh kořisti, nutno podotknout, že pasti pracují ve vodním prostředí...
 
No a to už je kompletně přesazený zbytek mých genlisejí - větší květináče a daleko větší obsah křemičitého písku v substrátu než dříve, navíc jsem zcela opustil rašelinu od Agra, která je spíše obyčejným "svinstvem" a přešel na bílou, dlouhovláknitou rašelinu...
 
Radost mi také dělá Utricularia calycifida ´Asenath Waite´, kterou jsem získal zvelmi vitálního klony Šárky Foretníkové (původem od Járy Lišky)
 
19.10.2008 - Takže stalo se, jak jsem psal včera, mimo jiných aktivit, věnovaných jako vždy dodělávkám kolem domu a tentokrát doplněných v podvečer i návštěvou kina (Mamma Mia! - ostatně skvělý film, přesně tohle jsem potřeboval), jsem ještě stačil přesadit všechny špirlice. Už jsem se na ně nemohl dívat. Ostatně letos jsem je, stejně jako jiné masožravky, docela zanedbával. Bratru nějakých 35 květináčů. Nakoupil jsem si kvůli tomu nové, daleko větší. K tomu jsem přidal konečně bílou rašelinu, protože jsem objevil místo, kde ji mají v Olomouci naprosto běžně. Je to neuvěřitelný rozdíl mezi touto rašelinou a rašelinou od Agra. Cena je za hubičku. 10 litrů za bratru 29Kč, já bral 2x 75 litrů, něco kolem 140Kč. Jinak mají k dispozici i velká, 250 litrová balení za pouhých ca 350Kč.
 
Takto to všechno začalo, špirlice čekají v kuchyni na slibovanou velkou akci...

 Vzhledem k tomu, že jsme opustili byt a přestěhovali se do domu, rozhodl jsem se, že změním i pracovní nástroje. Lopatičky, květináčky a kyblíčky jsem vyměnil za vpravdě velkopěstitelské nářadí- kolečka, motyka, lopata, větší květináče, větší pytle s pískem, větší pytle s rašelinou...

 ...a tak se dnes večer stalo, že místo našich aut okupují garáž špirlice...prozatím, než skončí zakopané na zimu na zahradě. Bude to pokus, ale přežijí jen nejsilnější.
 
18.10.2008 - Dnes jsem se věnoval zase hlavně stavbě, pomáhal jsem sousedovi, ten zase na oplátku mně. Díky tomu, že se dělal příjezdová cesta a chodník, mám teď dostatečné množství křemičitého písku pro kytky. Pokud se mi zítra bude chtít, tak se vrhnu na zimní přesazování špirlic, letos jsem se rozhodl, že je zkusím všechny nechat přezimovat venku, ještě musím trošku vymyslet způsob, ale asi vyjdu ze zkušeností Zdeňka Aksamita a pokusím se o něco podobného.
 
17.10.2008 - A ještě pár fotografií z tohoto týdne, kdy se rostliny vrátily z dovolené domů.

Takto vypadala část rostlin a vybavení po přestěhování. Pustá a vybydlená vitrína, mraky špirlic a ostatních masožravých rostlin pokrývajících podlahu v pracovně (a to všechny tučnice skončily u mne v kanceláři!) a láčkovky obydlující plastové přepravky...

Letnění skvěle prospívá rosnolistům (Drosophyllum lusitanicum), je to teď takový malý velký prales a daří se jim skvěle...pořád na čerstvém vzduchu
 
Také láčkovicím australským (Cephalotus follicularis) se daří naprosto skvěle a to ve stejných podmínkách jako rosnolistům výše

15.10.2008 - Tak dnes jsem se dal do postupného zabydlování rostlin v nových prostorách. Mexické tučnice skončily v práci na parapetu a teď večer jsem se snažil zprovoznit vitrínu alespoň pro láčkovky a některé teplomilné tučnice. Bohužel jsem při podrobném kontrolování zjistil, že některé rostliny jsou po návratu v horším stavu, než se na první pohled zdálo. No alespoň budu mít na jaře více místa!

14.10.2008 - Toto datum si zapamatujte. Je to datum mého opětovného zrození jako pěstitele masožravých rostlin. Včera jsem za vydatné pomoci Fandy Malého přestěhoval většinu svých rostlin, které jsem měl u něho deponované ve dvouapůlměsíční úschově. Fanda mě sice průběžně strašil tím, že úhyny jsou obrovské a že nebude mít co vracet, ale nakonec se ukázalo, že jsou horší věci, než pár rostlin, které nevydržely. Kupodivu se našli odpadlíci téměř v každém rodu, který měl Fanda možnost ochraňovat - tučnice, mucholapky, láčkovky, rosnatky, špirlice a bohužel i některé genliseje. Je to aspoň impuls pro nový začátek. Jak jsem stejně zjistil, je kupodivu v novém domě méně místa pro masožravé rostliny, než v našem původním dvoupokojovém bytě! Fascinating!

 
Mexické tučnice jsou všechny odstěhované do kanceláře, kde skončily na okenním parapetu. Ještě včera však byly všechny venku a to od brzkého jara. Je vidět, že jim letnění prospělo. Část z nich kvete bez problémů, mimo jiné mi poprvé vykvetla i Pinguicula sp. Sumidero I (obrázek ve spodní řadě vlevo)

05.10.2008 - Za poslední měsíce se toho událo mnoho a přesto zase ne tolik, co by bylo vhodné pro tyto stránky. Hlavním tématem minulých měsíců byla dostavba domu poté, co jsme byli nuceni vykopnout stavební firmu. No a stále není hotovo. Závěrečné práce, i přes veškeré úsilí, se nakonec odehrají až příští jaro a léto. Letos dorazíme už jen nenápadné terénní úpravy.

Masožravky jsou stále u Fandy, tento týden převoz nějak nevyšel a tak to vypadá až na týden příští. Ujistil mě, že nebudu mít problémy ani s místem ani s péčí, vzhledem k tomu, že jich moc nepřežilo...

Dovolenou v červenci jsme trávili v Jizerských horách a při té příležitosti se mi podařilo navštívit i celkem hodně lokalit masožravých rostlin přesto, že rodina tyto aktivity vždy sleduje s hrůzou. Podařilo se navštívit tři lokality Pinguicula bohemica, také lokality s Drosera rotundifolia, D. intermedia a D. anglica, k tomu přibyla i jedna s Pinguicula vulgaris.


Pokořili jsme několik vrcholů, včetně Ještědu vlevo a "Huliváku" uprostřed...


Navštívili Libereckou zoologickou zahradu, sloni se k nám otáčeli zády, dřevěná smrtka se nám smála a bílí tygři se vysloveně nudili...

 
Liberecká botanická zahrada, jako vždy pestrobarevná...


...s masožravkami, orchidejemi, ale také s rostlinou, o které jsem nevěděl, že vůbec existuje, natož že ji v Liberci mají - Welwitschia mirabilis a která v pohodě v mých očích trumfne vše ostatní, co je v zahradě vystaveno.


Lokality masožravých rostlin (zleva) - Drosera rotundifolia a D. intermedia; D. rotundifolia a Pinguicula vulgaris na lokalitě, kde se vyskytuje i Drosera anglica


Muzeum betlémů, orloj a středověký kostel s dřevěnou zvonicí v Kryštofově údolí, návštěvu můžu jen doporučit


Tři navštívené lokality s českým endemitem Pinguicula bohemica

Na počátku září jsme pořídili konečně synovi dlouho slibovanou užovku červenou - sympatického samce, pěkně vybarveného a rostoucího jako z vody, který byl slavnostně pokřtěn jako Arnold Judas Rimmer, tedy Arnie. Asi proto, že vypadal jako Červený trpaslík (Red Dwarf).


Zvědavě vykukující Arnie a jeho u nás první svlečená kůže, zajímavý to exponát. Líbí se mu, mimo jiné, také trávit čas spánkem a číháním v listoví v jeho teráriu.

No a na začátku září také pro změnu proběhla relaxační návštěva Anglie a částečně i Skotska. Prostě trochu pokecat, hodně vidět, něco vyzkoušet a poněkud odpočinout. Ať je to jakkoliv, pro men i nadále zůstává jedničkou Irsko.

 
Klasické červené telefonní budky v Edinburghu, stejně klasicky červená poštovní schránka na křižovatce uprostřed pastvin a stejně klasicky černý, typický taxík - tento už v "modernizovaném" kabátě.

 
Nezapomeňte dát přednost ovcím nebo zběsilým dudákům ve Skotsku...


Když něco k jídlu, tak jedině Fish´n´Chips, tady v úpravě "for seniors", tedy "with mushy peas", prostě s hrachovou kaší navíc, jediné co potom zbývá, zapít to dobrým pivem, když dobrým, tak raději irským...

 
Ovšem pro milovníky historie se dá najít nepřeberné množství památek - zleva Hadriánův val, Roslinská (nebo také Rosslynská) kaple a Edinburský hrad.


Krásné vodopády, ale také třeba masožravá tučnice Pinguicula vulgaris nedaleko Hadriánova valu.
Typické hory a křišťálově čistá jezera, na rozdíl od Irska jsou zde i nějaké lesy, přesto je většina kopců porostlá hlavně kapradinami a to vcelku obřích rozměrů.


Prstence hor a náhorní roviny s megalitickými památkami, zde například Castelrigg Stone Circle nedaleko města Keswick, County Cumbria, Lake District, skvělé místo na relaxaci.


V Anglii se zcela běžně a hlavně bez problémů pěstují masožravé rostliny venku před domem a to přesto, že některé "předzahrádky" nebo zahrádky jsou pouze více než symbolické.

Říjen 2007

28.10.2007 - Trošku jsem se probral a tak jen zběžně...


Kvetoucí hybridní orchideje rodu Phalenopsis a uprostřed Drosera hartmeyerorum

27.10.2007
- Vzhledem noci na sobotu strávené na Stodolní ulici v Ostravě jsem mimo provoz nejen dnes, ale jak to tak vypadá budu rád, pokud se proberu alespoň zítra. Ještě že se mění čas a tak bude neděle o hodinu delší.


25.10.2007 - Pořád je co sledovat a rostliny vždy překvapí něčím novým a nečekaným. Tak jako nově vzniklá rostlina na květním stvolu Genlisea lobata x violacea. Netušil jsem, že i u genlisejí to může fungovat podobně jako např. u Drosera prolifera, kde se nové rostliny vytváří taktéž po odkvětu na vrcholech květních stvolů. To že vznikají nové rostliny mimo jiné na koncích listů tučnic přitisknutých k substrátu se stává (P. primuliflora, osobně mám stejnou zkušenost i s P. emarginata), stejně jsem tady před několika týdny psal o nově vzniklé rostlině na konci listu dospělé Utricularia reniformis, což mě také mimořádně překvapilo, vzhledem k tomu, že nemám s bublinatkami zase až tak dlouhé a rozsáhlé zkušenosti.


3 různé způsoby nepohlavního rozmnožování z poslední doby, vlevo již povyrostlá mladá rostlina vzniklá na konci listu U. reniformis, který byl přitisknutý k vlhké půdě, uprostřed mladé rostliny D. prolifera vznikající na konci květního stvolu a vpravo nově vzniklá rostlina G. lobata x violacea, která se vytvořila v místě, kde se rozdvojuje květní stvol


Při poklesu teplot se začalo více dařit i Utricularia cv. ´Jitka´, která vyhnala několik nových listů, vpravo záběr na "kombinovaný" pařník, kde ve vysoké vzdušné vlhkosti kolem 90-95 %RVV spolu vzácně ve shodě vegetují U. alpina a U. cv. ´Jitka´, N. burbidgeae, N. macfarlanei a čtyři různé klony P. emarginata, kterým tato vysoká vzdušná vlhkost neuvěřitelně svědčí, všechny rostliny i přes tuto vysokou vzdušnou vlhkost nepravidelně rosím

24.10.2007
- Doba je hektická, ba přímo překotná a věřím, že její výsledky se do vánoc objeví v celé své kráse. Ale tak jako tak rostliny stále rostou. rozvinula plně svůj první květ a ta několikrát zmiňovaná Genlisea filiformisNepenthes glabrata
má kupodivu již tři láčky, takže to vypadá, že je z nejhoršího venku a že si snad po tak dlouhé době i zvykla.Květ Genlisea filiformis s výraznou ostruhou, uprostřed N. glabrata, dobře 30 cm vysoká s prvními třemi láčkami a dalšími třemi v zárodku, vpravo detail víčka a obústí N. glabrata, velice zvláštního tvaru

21.10.2007 - Řekl jsem si, že když už je ta neděle, nebylo by špatné zazimovat i zbytek rostlin. Jak se totiž znám, tak by se mi při své lenosti příště nechtělo a tak jsem to za poslední tři dny vzal jedním vrzem. Dnes to tedy "odskákaly" špirlice, mucholapky, darlingtonie a rosnolisty. Měl jsem sice sto chutí testovat, kolik rostliny ještě vydrží, ale zdá se, že takový tvrďák asi nejsem.


Vlevo různé variety Sarracenia flava (var. flava, var. cuprea, var. ornata...), Brocchinia reducta x hechtioides (?) a Drosophyllum lusitanicum, uprostřed osiřelý balkon při úklidu a vpravo divoká změť všech ssp. Sarracenia rubra, několik klonů Sarracenia oreophila, S. minor, S. psittacina, S. leucophylla, S. alata...


Různé klony mucholapek, S. x mitchelliana, truhlík s temperátními tučnicemi, uprostřed letošní výsevy špirlic, semenáče darlingtonií z loňského výsevu a vpravo směs několika různých variet a klonů Sarracenia purpurea (ssp. purpurea, ssp. venosa, ssp. venosa var. burkii a také irská S. purpurea), všechny se svorně a rády loučí se svým letoviskem, kde již teplota atakuje bod mrazu

Zazimované australské tropické rosnatky, brokchýnie, rosnolist, láčkovice, mucholapky, uprostřed zimoviště většiny mých rostlin, mimo těch majících výsadu přezimovat přímo na parapetech a nebo si celoročně užívat ve vitríně (vpravo)

20.10.2007 - Takže dnes nastal ten slavný den, kdy jsem se rozhodl, že zazimovat poputují i všechny moje mexické tučnice (mimo ca 34 druhů, které jsem si pořídil v září a říjnu a které jsem už neměl to srdce nechat je zamrazit na balkoně). Celkově skončilo na zimovišti dalších 71 květináčů s přibližně 66 druhy mexičanek, jejich hybridů a včetně ca 5 druhů temperátních tučnic.


Letošní poslední chvíle mých tučnic na balkoně, uprostřed způsobně seřazeny čekají na přesun v sousedství špirlic, rosnolistů, mucholapek a brokchýnie, vpravo již na svém zimním stanovišti, kde je čeká omezování zálivky a přechod do zimních růžic.


Letošní největší exempláře měly Pinguicula ´Tina´, Pinguicula ´Aphrodite´, Pinguicula agnata x moctezumae, P. ibarrae a P. agnata, všechny na levém snímku, uprostřed všehochuť, které vévodí mimo jiné má oblíbená P. hemiepiphytica, ale také 3 variety P. agnata (´El Lobo´, ´scented flower´ a var. tamaulipensis) nebo P. mesophytica, P. heterophylla a P. macrophylla, vpravo další rostliny a to např. P. esseriana, P. cyclosecta, 2 klony P. potosiensis a další 4 variety P. moranensis (var. superba, ´Huixteco´, Puerto del Aire, var. roseana) atd.


Vlevo ta "hrozivě" velká rostlina je P. sp. ANPA C, což je pravděpodobně další z variet P. moranensis (stejně jako např. P. potosiensis a nebo P. rectifolia), z dalších druhů např. P. rotundiflora, P. gypsicola ´Buenavista´, P. ehlersiae ´white flower´, P. immaculata, P. acuminata, P. nivalis nebo P. gracilis, uprostřed mimo temperátních tučnic -  (nyní již zatažených do pupenů) např. P. macroceras, P. leptoceras nebo P. vallisneriifolia jsou k vidění P. rectifolia, P. zecheri ale také P. elizabethiae nebo P. medusina, no a na posledním snímku vpravo jsou vesměs s kříženci mimo P. moctezumae a P. moranensis var. neovolcanica jsou zde např. P. heterophylla x moctezumae, P. gypsicola x moctezumae, P. pilosa x moctezumae, P. gracilis x moctezumae, ale také P. ´Sethos´ x gypsicola a P. moranensis x emarginata

19.10.2007 - Přemýšlel jsem nad tím posledních 14 dní, že bych měl pomaličku pomýšlet na postupné zazimování mých masožravých rostlin, z nichž většina je stále na balkoně. Až včerejší a dnešní 2 °C mne nakonec přiměli k tomu, že jsem večer z balkonu schoval první čtyři druhy rostlin. Přece jen by tento chládek mohl některým tropickým rostlinám už přece jen trošku vadit. A tak na přechodné aklimatizační stanoviště putovaly Drosera adelae, Drosera adelae ´giant´, Drosera prolifera, Drosera schizandra a k nim přibyl i Cephalotus follicularis. Třeba rozmrznou.


Poslední okamžiky australských pralesních rosnatek při letošní venkovní kultivaci před přesunutím na zimoviště. Vlevo záběr na umělohmotné pěstební, celoročně zakryté nádoby. Uprostřed D. adelae, které jsem v létě řádně protrhal, ponechal jen dvě starší rostliny a přesto vzniklo zase velké množství malých rostlin (uprostřed a v levém horním rohu), vpravo potom nádherně rudá a obrovská D. adelae ´giant´.


Skupina přibližně 15 rostlin D. prolifera různé velikosti a stáří (vlevo), uprostřed nejdříve řádně vedrem zdecimované a následně chladem doražené D. schizandra, třeba se ještě probero, vpravo detailní záběr na mladé rostliny Cephalotus follicularis, které i přes chladné teploty začaly vytvářet nové láčky


Poprvé mi žene do květu nějaká genlisej, v tomto případě Genlisea filiformis, prozatím patrná "obří" ostruha (vpravo, velikost přibližně 5 mm),  uprostřed  další z mých rostlin, která přežila jarní chemickou válku a po půl roce začala intenzivně růst - Utricularia calycifida, vpravo zaplavené květníky s částí sbírky genlisejí


Vypadá to, že i Utricularia nelumbifolia se opětovně dobře ujala (její předchůdkyně se stala jednou z obětí mých pokusů s chemikáliemi na počátku roku) a začala vytvářet nové prýty, láčkovkám se nyní opravdu daří, stejně jako kapradině za ní, vpravo malá ukázka nepohlavního rozmnožování u Pinguicula primuliflora - červenou šipkou je označena malá rostlinka vyrůstající na okraji listu přitisknutému na značně podmáčený substrát

18.10.2007 - Zase jsem se dostal k dalším krásným fotografiím od Honzy Flíska z lokalit, tentokrát Pinguicula lusitanica

17.10.2007 - Doplnil jsem další nádherné Honzovy fotografie, tentokrát k některým švýcarským lokalitám Sarracenia purpurea ssp. purpurea ZDE.

16.10.2007
- Díky Honzovi Flískovi se mi podařilo získat pro zveřejnění některé fotografie rostlin z evropských lokalit. První z nich jsou zaměřeny na Drosophyllum lusitanicum (rosnolist lusitánský) a naleznete je ZDE.

14.10.2007
- Tak dnes vykvetla Pinguicula albida, opravdu zajímavý, bílý květ, silná trubka a krátká zatočená ostruha. Celý květ na na relativně vysokém květním stvolu (vzhledem k velikosti květu a listové růžice). Poznámka z večera - jedno nečekané překvapení, květ se v pozdním odpoledni sklonil a opětovně uzavřel, což nebývá u tučnic obvyklé.


Květ Pinguicula albida v plné kráse

Ten stejný květ, jen o pár hodin později!

14.10.2007
- Pěkný podzimní a slunečný den a tak jsme vyrazili na výstavu EXOTA na olomouckém výstavišti. To zase jednou bylo pohromadě ptáků!
13.10.2007 - Dnes proběhla přednáška/beseda o evropských masožravých rostlinách, kterou si pro nás připravil Honza Flísek. Spousta zajímavých informací a ještě větší dávka fotografií hlavně z přírodních lokalit, které Honza za posledních 12 let navštívil. Končili jsme nakonec až v 17.15. Viděli jsme aldrovandu, rosnolist, rosnatky včetně přírodních hybridů, evropské tučnice a jejich variety či formy i křížence či možné křížence, špirlice (uměle vysazené) a bublinatky. Martin Dančák nám mimo jiné umožnil také prohlídku místních skleníků se sbírkou masožravých rostlin.


Honza Flísek před auditoriem a účastníci při přednášce a návštěvě skleníku.

11.10.2007
- Přemýšlel jsem, co aktuálního napsat o masožravkách do novinek a nakonec se to nabídlo samo. Po přečtení článku o tučnicích od Hira Shimaie a Katsuhika Konda jsem si prostě vyskládal vedle sebe momentálně kvetoucí kousky a udělal pár fotek, alespoň pro srovnání, ať si mám co zařadit do alba, jako na potvoru samé hybridy. Některé náhledy máte níže. Rostliny jsou pořád ještě na balkoně, ale už mi celkem cuká, o víkendu by mohly přijít mrazy, tak snad stačím rostliny schovat konečně na chodbu. Jinak se blíží přednáška Honzy Flíska o tučnicích (v sobotu). Dům roste. Láčkovky rostou, na parapetech ubývá světla, prostě se chystá nudné období vegetačního klidu.


Zleva Pinguicula ´Crystal´ - krásná bílá a dlouhokvetoucí kytka neznámého původu (vypadá to na možný podíl P. gracilis a nebo P. immaculata?), uprostřed Pinguicula agnata x moctezumae a vpravo téměř totožný kříženec Pinguicula agnata ´scented flower´ x moctezumae = kultivar Kamila Páska a Honzy Flíska Pinguicula ´Aphrodite´, přesto mají rostliny odlišnou barvu květů a některé jiné znaky

Zleva Pinguicula heterophylla x moctezumae od RNDr. Studničky, velice zajímavý hybrid s dlouhými nitkovitými listy a dlouhým květním stvolem, který se při stárnutí zcela svěšuje až zplihává, uprostřed Pinguicula gracilis x moctezumae zajímavá bohatým "ochlupením" na bílé skvrně uprostřed květu, které je typické právě pro jednoho z rodičů - Pinguicula gracilis a vpravo potom tvarově i barevně pěkně vyvedený květ Pinguicula gypsicola x moctezumae

Zleva klasika, hybridní tučnice Pinguicula ´Gina´ = Pinguicula zecheri x agnata, na poslední výstavě v Praze jednoznačně mezi exponáty zaměněna s Pinguicula moranensis var. neovolcanica, která má naprosto odlišný, velice úzký a protáhlý květ s úzkými okvětními lístky a jednolitou barvou, uprostřed Pinguicula ´Weser´ = Pinguicula moranensis x ehlersiae, na které je tvarově patrný jeden ze základů (P. moranensis) a vpravo potom ne ještě zcela rozvinutý květ Pinguicula agnata x gypsicola se zajímavým barevným žebrováním/pruhováním nad střední částí květu a také na květní trubce.

10.11.2007 - Co takhle nějaká poupata masožravých rostlin, v tomto případě tučnic? A nebo pár mladých láček láčkovek? Nepenthes glabarata mi konečně udělala po roce a půl první láčku, osobně se divím, že ještě žije, po těch chemických pokusech. Také Nepenthes ampullaria se konečně po roce zvetila a začíná nabírat na láčky, zatím jen zárodky. U hybridní láčkovky nic nového, tu celkem nic nerozhází, tedy kromě letošní jarní chemické války.


Poupata P. albida, P. sp. Köhres x gypsicola a P. ibarrae

A ještě další poupata u P. agnata x gypsicola a P. gracilis x moctezumae, vpravo potom ona zmiňovaná první láčka u Nepenthes glabrata

Zárodek láčky Nepenthes ampullaria, láčka Nepenthes hybrid a Nepenthes macfarlanei ukrytá v rašeliníku

09.10.2007
- Po půlroční růstové pauze způsobené téměř vyhubením pokojové vitríny pomocí chemie se konečně rostliny probraly a dokonce to vypadá, že většina z nich (hlavně láčkovky) přežila. Momentálně se jim daří velice dobře, rostou o sto šest a konečně začaly zase tvořit opatrně láčky. Na uvolněné místo po padlých vlastencích jsem již během roku doplnil jednak některé tučnice (P. primuliflora, P. albida), bublinatky (P. longifolia, P. nelumbifolia, P. reniformis) a také množství nových přírůstků - genlisejí.


Zleva znovu oživlá vitrína s láčkovkami, bublinatkami a genlisejemi, vpravo nové přírůstky tučnic za poslední dva měsíce.

07.10.2007
- Dokončil jsem doplnění evidence a stránek o nové druhy rostlin. Už to začíná nabírat poněkud obřích rozměrů. Nejvyšší čas dělat chvíli zase něco kulturního. Jdu se vrhnout na čtení a filmovou zábavu. Některé z nových tučnic na snímcích níže (mimo P. albida). Nové genliseje jsou umístěny v příslušné sekci na webu.
PS - Kultura stála za to. Vychutnal jsem si skvělý Rodriguezův film Sin City. Neotřelé zpracování komiksu stylem "film noire".


Zleva: vyvíjející se poupě u Pinguicula albida, Pinguicula sp. ´Sierra Mazatecas´ a Pinguicula moranensis ´La Vuella´

Pinguicula laueana ´Sierra Mixe´, Pinguicula laueana CP3 a zimní růžice Pinguicula stolonifera

06.10.2007
- Počasí se poněkud umoudřilo, dnes ani kapka, o bouřkách nemluvě a tak jsme vyrazili na Hortikomplex. Včera jsem stejně do jedné v noci zasazoval nové přírůstky a dnes odpoledne pokračoval ještě v přesazování některých  starších kousků. Na nějakou dobu budu muset masožravky pustit k vodě. Nevypadá to toiž, že by se mi nějaké domů ještě vlezly. Ovšem příští rok se blíží!04.10.2007
- S Martinem Faměrou a Fandou Malým jsme vyrazili za Kamilem Páskem. Jako vždy zajímavé, poučné a tentokrát ještě mnohem více než obvykle. Navíc jsem si zase pěkně rozšířil sbírku mexických tučnic a tentokrát přidal i genliseje.03.10.2007
- Díky Honzovi Flískovi jsem měl možnost přečíst si naprosto skvělý a komplexní článek o mexických tučnicích.

01.10.2007
- Babí léto drží. Masožravky jsou stále venku a prozatím to nevypadá, že by jim to nějak vadilo. Důležité je, aby zničehonic nepřišly nějaké mrazíky. Špirlice viditelně přecházejí do klidového období, byblidy končí svůj krátký život, mucholapky ještě předvádí poslední letní listy, tučnice i pralesní rosnatky rostou stále jako divé a tučnice k tomu ještě pěkně kvetou. Darlingtonie, rosnolist, cefalotus i brokchýnie zatím také nevypadají, že by jim chladné noci výrazněji vadily. Uvidím, jak dlouho budu mít ještě tak pevné nervy, abych je venku nechal. Stejně tak mám stále venku letošní výsevy špirlic. Nejzdatněji si vedou Sarracenia flava var. maxima. Také se za mnou zastavil Fanda Malý, který vystoupil z týdenní dovolenkové ilegality a donesl mi Pinguicula jaumavensis x cyclosecta, bělomech a kapradinu od Zdeňka Aksamita.Nádherně rudé semenáče Sarracenia flava var. maxima (vlevo), vpravo potom Drosera adelae ´Giant´, která je ve skutečnosti zcela temně rudá (přestože je letněná ve stínu), uprostřed Brocchinia reducta, původně kultivovaná doma (tvořila dlouhé, vytáhlé a měkké listy - nedostatek světla) se venku vzchopila a uprostřed je zřetelná vytvářející se uzká a tuhá trubice, jak je u těchto rostlin typické v přírodě.

Vydatně a rychle rostoucí semenáče rosnolistu. Nesetkal jsem se zatím osobně s rychleji rostoucí masožravkou (ze semen!) a navíc další z rostlin, které chlad zatím nikterak nevadí, ba naopak. Uprostřed bělomech sivý od Fandy Malého. Uvidíme, které druhy se chytnou. Vpravo pomaličku "usínající" houf špirlic.

Irská Sarracenia purpurea ssp. purpurea ´Roscommon´ se od jara pěkně rozjela a ztemněla. Kvetoucí tučnice a vedle stále se letně tyčící Dionaea muscipula i když dokola je vidět již relativně velké množství starých, uhynulých listů.

Říjen 2006

31.10.2006V současné době mám objednány následující rostliny: Nepenthes ampullaria (Martin Klásek), Nepenthes burbidgeae a Nepenthes macfarlanei (Borneo Exotics přes Nepenti.pl).

30.10.2006 - Tak jsem si čirou náhodou všiml, že mi začíná kvést první z darovaných tučnic, v tomto případě Pinguicula agnata x moctezumae od Martina Faměry. Už se těším, až se květ rozvine a zda a za jak dlouho budou případně následovat některé další tučnice.

29.10.2006 - Dnes jsem zase po nějaké době překontroloval semenáčky Darlingtonia californica, vyrostlé ze semen rozeslaných v Trifidu 4-2005. Z 11 semen původně vyklíčilo 8, bohužel jsem sám dva malé semenáčky zničil při zkracování živého rašeliníku, ve kterém je držím už od výsevu. Semenáčky byly od jara do podzimu na balkoně, nyní jsem je před cca 2 týdny přesunul na okenní parapet. Dva semenáčky jsou relativně veliké (7 a 8 juvenilních láček při velikosti rostlin 5cm), ostatní 4 rostliny jsou menší - 1,5-3,5cm, většinou po 3 juvenilních láčkách. Letnění se se menáčky přece jen trošku zahýbalo, ať už vysoké teploty v červenci a nebo náhlé ochlazení v srpnu, ale díky živému rašeliníku to malé semenáčky přečkaly ve zdraví. V každém případě jsem nechtěl být na rostlinky příliš mírný a chtěl jsem vyzkoušet, co jsou schopny vydržet. V tomto ohledu mě potěšily.

29.10.2006 - Fotografický návod přesazení epyfitních bublinatek - sekce "Utricularia - tipy".

27.10.2006 - Do sekce "Utricularia - tipy" byly doplněny informace opěstování některých typů "orchidoidních" bublinatek - U.alpina, U.calycifida, U.longifolia, U.reniformis. Navíc jsem mohl alespoň částečně Martinu Faměrovi oplatit jeho velkorysost a daroval jsem mu 2 Drosera prolifera, které jsem měl jako rezervní. Martin mi naopak věnoval kanystr destilky.

22.10.2006 - Do sekce "Masožravky - tipy" doplněny informace o výsevech temperátních masožravých rostlin (tučnice, rosnatky).

22.10.2006 - Doplněny zbývající minifotografie k pěstovaným rostlinám v sekci "Moje rostliny".

21.10.2006 - Do sekce "Moje rostliny" jsem k většině pěstovaných položek doplnil fotografie.

21.10.2006
- Včera večer jsem všechny rostliny od Fandy zasadil. Dnes, pro změnu, přišel na řadu kus tufu, který jsem si od něj včera také přivezl. Přesadil jsem do něj některé "nadbytečné" tučnice, které jsem měl do dnešního dne na balkoně zasazené v pěnovci, který jim však moc neprospíval. Uvidíme, jak tato změna prospěje jejich růstu a zda se vzpamatují. Pokusnými králíky se staly: Pinguicula ´Sethos´, Pinguicula moctezumae x gigantea, Pinguicula moranensis a Pinguicula esseriana. Tuf jsem umístil do podmisky, obsypal keramzitem, ale po intervenci Ivety jsem musel povrch pokrýt směsí štěrku a křemičitého písku, což výsledný efekt pozitivně ovlivnilo. A potom že jí na masožravkách nezáleží!

20.10.2006 - Jeden ze skvělých pátků. Nejen že člověk zase na pár dní zmizel z práce, ale také jsme dnes s manželkou navštívili Fandu Malého u něho doma v Toveři nedaleko Olomouce, kde jsme byli velice mile přivítáni celou jeho rodinou. Mohl jsem jen hlasitě závidět jeho prostory, venkovní rašeliniště osázené nepřeberným množstvím druhů Sarracenií a jejich hybridů, rosnatkami, tučnicemi o doma obsazených parapetech nemluvě. Tam bylo možné najít téměř vše od láčkovek přes rosnolist, láčkovici, špirlice, rosnatky a množství druhů tučnic. Poté, co mi Fanda opětovně daroval dalších 6 kousků tučnic (P.primuliflora, P.hemiepiphytica, P.hirtiflora, P.laueana "crimson red", P.´Hans´ a P.´Florian´) a semena Drosera anglica a Pinguicula caerulea jsem úplně "na mizině" s volným prostorem doma, na chodbách a balkoně. Vypadá to, že budeme muset brzy vyhnat z bytu sousedy a nebo budu vyhnán já, ovšem obávám se, že bych asi už všechny kytky nepobral. Jako bonus pro mě ještě nachystal kus předvrtaného tufu pro tučnice a na závěr několik mých zafóliovaných fotografií Ivety a láčkovek z pražské botanické zahrady Na Slupi. Fando díky.
18.10.2006 - Dnes jsem nervově nevydržel pohled po ránu na teploměr a vědom si toho, že o víkendu moc času na podobné prácičky nebude, jal jsem se zazimovávat další část svých rostlin. Tentokrát to "odnesly" rostliny druhu Sarracenia a Dioanea. Poté co jsem odstranil část starších a uschlých listů, přemístil jsem rostliny do pro ně již klasického zimoviště na chodbě domu, kde stráví následujících cca 5 měsíců. Chvilinku jim bude trvat aklimatizace a také nutnost zvyknout si na daleko menší příděl světla. Zároveň jsem omezil zálivku na minimum. Některé rosnatky a tučnice, včetně pokusných mexických zůstává na balkoně.


  


15.10.2006 - Vytvořena sekce "Řídeč - historie". Doplněno o prvotní informace a několik fotografií.
http://www.freewebs.com/trainxpress/344de269historie.htm

12.10.2006 - Tak jsem se dostal k rozbalování balíku, který včera dorazil, tedy spíše jsem se dostal k usazování rostlin / hibernakul. Níže několik obrázků Pinguicula bohemica a srovnání velikosti jednotlivých hibernakul a dvoukorunové mince.

11.10.2006 - Další neočekávaně rychlá novinka. Minulý týden jsem si objednal u Jaroslava Lišky 4 hibernakula Drosera rotundifolia, 4 hibernakula Pinguicula bohemica, litr živého rašeliníku a semena Pinguicula vulgaris a Pinguicula bohemica a k tomu štítky na popis rostlin. Jak bývá u pana Lišky dobrým zvykem, přibalil jako bonus tentokrát navíc ještě semena Pinguicula corsica "Monte Cinto". Světe div se, pošta se překonala! Zase má člověk co dělat.

11.10.2006 - Dnes jsem z balkonu zazimoval pozapomenuté "rezervní" Drosera prolifera a k tomu jednu Drosera paradoxa. Také strávily celé léto ve stínu dřevěného stolku a v malém pařníku. Přihodil jsem je také na východní parapet a na jaře šupajda zase ven.

09.10.2006 - Nakonec jsem se přece jen dnes rozhodl, že zazimuji pralesní rosnatky, které byly od pozdního jara na balkoně a tak se Drosera adelae, Drosera prolifera a Drosera schizandra ocitly na dobu do jara 2007 na východním parapetu našeho bytu. Jsou ve skvělé kondici, adéla zarostla celou krabičku, schýza konečně zesílila a prolifera začala opět tvořit obří listy a dokonce první dvě květenství. Jen aby jim to do jara vydrželo!


 


08.10.2006 - Vytvořena nová fotogalerie z 82 snímků několika kruhových věží Irska, které jsme během naší poslední cesty navštívili: Round Towers - foto.
http://www.freewebs.com/trainxpress/roundtowersfoto.htm

08.10.2006 - Opětovně neplánované rozšíření sbírky. Pro změnu něco z orchidejí - Zygopetalum hybrid. Hortikomplex Olomouc mi byl čert dlužen.

04.10.2006 - Dnes je další z mých šťastných dnů, Franta Malý mě opět dozásobil dalšími rostlinami, tentokrát 2 sárami - S.minor var.minor (výška láček 25cm) a S.minor var.okefenokeensis (výška láček 45cm). Že to jsou pořádné kusy! Díky.

03.10.2006 - Do sekce High Crosses - foto bylo přidáno 61 fotografií, z naší cesty, některých vysokých irských křížů a jejich detailů.
http://www.freewebs.com/trainxpress/highcrossesfoto.htm

03.10.2006 - O víkendu jsem "zazimoval" mexické tučnice a jejich hybridy z venkovní kultivace na západní okenní parapety. Aklimatizace bude chvíli trvat. 

02.10.2006 - Do sekce Posvátná místa Irska přidány fotografie a krátký popis vysokých křížů, které jsme v Irsku navštívili (Inis Mór, Rock of St.Patrick - Cashel, Roscrea, Kells, Monasterboice)
http://www.freewebs.com/trainxpress/posvtnmstairska.htm

01.10.2006 - Do sekce Posvátná místa Irska doplnìn seznam High Crosses - vysokých køížù.
http://www.freewebs.com/trainxpress/posvtnmstairska.htm

 

Welcome

Recent Photos

Recent Videos

932 views - 0 comments

Recent Forum Posts

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.