Teesside Darts

WELCOME TO TEESSIDE DARTS RANKING EVENTS - LOOKING FOR SPONSORSHIP FOR 2018 - RING PAUL TEMKE ON 07827968976 IF INTERESTED

NEXT COMPETITION - IS GRAND FINAL  

 

LATEST NEWS - GRAND FINAL DRAW IS NOW ON-LINE  

 Winners 2018

Ranking Event 1 - Teesside Open - Ryan Joyce

Ladies - Ann Marie Potts 

Ranking Event 2 - Lazenby - Geoff Burdon

Ladies - Kelly Curran  

Ranking Event 3 - Rich 'Thriller' Parkin

Ladies - Ann Marie Potts 

Ranking Event 4 - Rich 'Thriller' Parkin

Ladies - Ann Marie Potts 

Ranking Event 5 - Collin Foxton

Ladies - Courtney Richardson  

Ranking Event 6 - Keith Gowland

Ranking Event 7 - Carl Hamilton

Ladies - Ann Marie Potts  

Ranking Event 8 - Keith Gowland 

Ranking Event 9 - Carl Hamilton  

Ranking Event 10 - Sean Jowers 

Ladies - Ann Marie Potts  

Winners 2017

Ranking Event 1 - Teesside Open - Geoff Burdon

Ladies - Ann Marie Potts  

Ranking Event 2 - Whale Hill Open - Geoff Burdon

Ladies - Ann Marie Potts  

Ranking Event 3 - Nev Bartnett Memorial - Bri Barnett

Ladies - Ann Marie Potts

Ranking Event 4 - Billingham Open - Geoff Burdon

Ladies - Carla Boys  

Ranking Event 5 - Eston Open - Paul Knighton

Ladies - Claire Stainsby

Ranking Event 6 - Loftus - Open - Steve Robinson

Ladies - Natatlie Curran

Ranking Event 7 - Estion & Normanby - Jonny Gardener

Ladies - Annemarie Potts

Ranking Event 8 - Eston Institute - Carl Hamilton

Ladies - Kelly Curran  

Ranking Event 9 - Lazenby - Carl Hamilton

Ladies - Kelly Curran  

 Ranking Event 10 - Cargo Fleet - Colin Foxton

Ladies - Kelly Curran  

Ranking Event 11 - Whale Hill - Mark Busitill

Ladies - Anne Marie Potts 

Grand Final - Mens - Allan 'The Rock Edwards

Ladies -  

Winners 2016 

Ranking Event 1 - Teesside Open - Ryan Joyce

Ladies - Kirsty Hutchinson

Ranking Event 2 - Whale Hill - Sean Jowers

Ladies - Kirsty Hutchinson  

Ranking Event 3 - Thornaby - Dave Dodds

Ladies - Kirsty Hutchinson

Ranking Event 4 - Nev Barnett Memorial - Steve Robinson

Ladies - Kirsty Hutchinson

Ranking Event 5 - Billingham Open - Adie 'Statto' Welsh

Ladies - Claire Stainsby 

Ranking Event 6 - Whale Hill - Richie 'Thriller' Parkin

Ladies - Kirsty Hutchinson

Ranking Event 7 - Beechwood - Anth Lupton

Ladies - Kelly Curran

Ranking Event 8 - Thornaby - 'Pistol' Peter Frewer

Ladies - Kirsty hutchinson  

Ranking Event 9 - Beechwood -- Steve Robinson

Ladies - Mandy Stephens

Ranking Event 10 - South Bank - John Hughes

Ladies - Claire Stainsby  

Ranking Event 11 - Whale Hill - Jordan 'The Bear' Matthews

Ladies - Claire Stainsby

Ranking Event 12 - Loftus - Jordan 'The Bear' Matthews

Ladies - Kelly Curran  

Ranking Event 13 - Norman Bennett - Bri Barnett

Ladies - Kelly Curran  

Ranking Event 14 - Cargo Fleet -  Steve Robinson

Ladies - Kirsty Hutchinson 

Grand Final - Pistol Peter Frewer

Ladies - Kelly Curran  

Winners 2015

Ranking Event 1 Teesside Open Winner - Dave Richardson

Ladies - Carla Boyes

Under 21s - Sam Graham

Ranking Event 2 Whale Hill Open - Keith Gowland

Ladies - Carla Boyes

Under 21s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ranking Event 3 - Tom Flint

Ladies - Carla Boyes

Under 21s - Richie Oliver

Ranking Events 4 - Glen 'Duzza' Durrant

Ladies - Carla Boyes

Ranking Event 5 - Jordan 'The Bear Mathews'

Ladies - Kelly Curran

Under 21s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ranking Event 6 - Jordan 'The Bear' Mathews

Under 21s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ladies - Claire Stainsby

Ranking Event 7 - Glen 'Duzza' Durrant

Under 21s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ladies - Zoe Holland

Ranking Event 8 - Jordan 'The Bear' Mathews'

Under 21s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ladies - Zoe Holland

Ranking Event 9 - Keith 'The Cleaner' Dyson

Ladies - Kirsty Hutchinson  

Ranking Event 10 - Jordan 'The Bear' Mathews

Ladies - Kelly Curran

Under 21s Tom Flint

GRAND FINAL WINNER - RICHIE 'THRILLER'PARKIN 

Winners 2014

Ranking Event 1 - Teesside Open Winner - Garry Thompson

                              Ladies - Claire Stainsby

                              Under 21s - Tom Flint

                                     Under 18s - Josh Tait

Ranking Event 2 - North Ormesby Open Winner - Terry Temple

                               Under 21s - Tom Flint

Ranking Event 3 - Whale Hill Open Winner - Jordan 'The Bear' Mathews

                              Under 18s Jack Kirtland

Ranking Event 4 - Middlebeck Open Winner - Glen 'Duzza' Durrant

                           - Ladies s - Claire Stainsby

                            - Under 18s Jack Kirtland

Ranking Event 5 - Billingham Open Winner - Jordan 'The Bear' Mathews

                            - Ladies Shirley Witten

                           - Under 21s Sam Graham

Ranking Event 6 - South Bank Open Winner - Dennis 'The Doctor' Coleman

                           - Ladies Shirley Witten

                            - Under 21s Tom Flint

Ranking Event 7 - Norman Bennett Memorial - Winner Glen 'Duzza' Durrant

                            - Under 18s Callan Rydz

Ranking Event 8 - Redcar Open - Winner Collin 'Foxy' Foxton

Ranking Event 9 - Thornaby Open - Winner Rich 'Thriller' Parkin

Ranking Event 10 - Nev Barnett Memorial - Winner Glen 'Duzza' Durrant

Grand Final - WINNERS Glen 'Duzza' Durrant/Claire Stainsby (Ladies) Sam Graham (Under 21s) and Tom Flint (under 18s)

 

WINNERS 2013

 

Ranking Event 1 Teesside Open - Glen 'Duzza' Durrant

 

 

                              Ladies - Claire Stainsby

                           Under 18s Youth - Joe Gaffney

                           Under 21s Youth - Joe Gaffney

Ranking Event 2  Whale Hill Open - James Forster

                          Ladies - Carla Boyes

                          Under 21s - Joe Gaffney

Ranking Event 3 - North Oremsby Open - James Forster

Ranking Event 4 - Bert Robson Trophy - Tony 'Viper' Eccles

                           - Under 18s Joe Gaffney

Ranking Event 5 - South Bank Open - Dave Dodds

                          - Ladies Claire Stainsby

                          - Under 21s Joe Gaffney

Ranking Event 6 - Thornaby Open - Robert 'Yogi' Young

                           - Under 21s - Joe Gaffney

Ranking Event 7 - Billingham Open - Allan 'The Rock' Edwards

                          - Ladies Claire Stainsby

                          - Under 21s Joe Gaffney

Ranking Event 8 - Norman Bennett Memorial - Chris 'Legend' Hornby

                           - Under 18s Joe Gaffney

Ranking Event 9 - Ormesby Open - Dennis 'The Doctor' Coleman

Ranking Event 10 - Middlesbrough Open - Tony 'The Viper' Eccles

Grand Final WINNERS - Alan 'The Rock' Edwards/Joe Gaffney (Under 18s) Joe Gaffney (Under21s and Shirley Witten

Winners 2012

Ranking Event 1 - Teesside Open - Glen 'Duzza' Durant

                              Ladies - Claire Stainsby

                              Under 21 Youth - Sam Graham

Ranking Event 2 - Whale Hill Open - Dave Hunter

                              Ladies - Kirsty Hutchinson

                              Under 21 Youth - Jack Bell

Ranking Event 3 - North Ormesby Open - Alan 'The Rock' Edwards

Ranking Event 4 - Bert Robson Trophy - Glen 'Duzza' Durrant

                             Under 18's - Rich Nicholson

Ranking Event 5 - South bank Open - Allen Geroge

                           - Ladies - Claire Stainsby

                           - Under 18s Jack Bell

Ranking Event 6 - Hardwick Open - Glen 'Duzza' Durrant

                           - Under 18s - Jamie 'Heartbreaker' Clements

Ranking Event 7 - Billingham Open - Collin 'Foxy' Foxton

                           - Under 21s - Kyle Stanwick

                           - Ladies - Linda Ithuralde

Ranking Event 8 - Norman Bennett Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

                          - Under 18s - Jordan 'The Bear' Mathews

Ranking Event 9 - Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 10 - Middlesbrough Open - Adam 'The Hunter' Hunt

                              - Under 21s - Thomas Hodgson

Grand Final Winners - James Forster & Kirsty Hutchinson & Rich Nicholson & Kyle Stanwick

Winners 2011

Ranking Events 1 - Teesside Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 2 - North Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 3 - Whale Hill Open - Tony 'Viper' Eccles

Ranking Event 4 - Bert Robson Trophy - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 5 - Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 6 - Hardwick Open - Dave 'The Badger' Prins

Ranking Event 7 - Billingham Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 8 - Norman Bennett Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 9 - Eston Open - Dave 'The Badger' Prins

Ranking Event 10 - Middlesbrough Open - Dave 'The Badger' Prins

GRAND FINAL WINNER - Glen 'Duzza' Durrant & Adam Hunt (Youth)

Winners 2010

Ranking Event 1 - Teesside Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event  2 - Whale Hill Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 3 - Linthorpe Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 4 - Bert Robson Trophy - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 5 - Ricky Bradley Memorial - Scott 'Too Hot' Chatterton

Ranking Event 6 - Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 7 - Hardwick Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 8 - Norman Bennett Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 9 - Grangetown Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 10 - North Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Grand Final Winner - Glen 'Duzza' Durrant & Matty Wright (Youth)

Winners 2009

Ranking Event 1 - Teesside Open Tony 'The Viper' Eccles

Ranking Event 2 - Whale Hill Open Chris 'Legend' Hornby

Ranking Event 3 - Middlesbrough Open - Peter 'The Power' Searle

Ranking Event 4 - Ricky Bradley Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 5 - Eston Open - Paul Jennings

Ranking Event 6 - Ormesby Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 7 - Loftus Open - Rich 'Thriller' Parkin

Ranking Event 8 - Norman Bennett Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 9 - Grangetown Open - Paul Jennings

Ranking Event 10 - North Oremsby Open - Peter 'The Power' Searle

Grand Final Winner - Peter 'The Power' Searle & Jordan Mathews (Youth)

Winners in 2008

Ranking Event 1 - Eston Open Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 2 - Middlesbrough Open Steve 'Longshanks' Robertson

Ranking Event 3 - Ormesby Open Peter 'The Power' Searle

Ranking Event 4 - Ricky Bradley Memorial Peter 'The Power' Searle

Ranking Event 5 - Paul Jennings

Ranking Event 6 - Loftus Open - Paul Jennings

Ranking Events 7 - East Cleveland Open - Paul 'Butch' Knighton

Ranking Event 8 - Norman Bennet Memorial - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 9 - Grangetown Open - Glen 'Duzza' Durrant

Ranking Event 10 - Redcar Open - Glen 'Duzza' Durrant

Grand Final - Winner Glen 'Duzza' Durrant