STRINDBERG OCH BELLMAN

SHIBA OCH CHIHUAHUA

Info, om Strindberg

INTCH NORDCH DKCH NordV06 SEV08 SEV09 SEV2010 NOV2010

ARCTIC TRAIL'S BENITO

S28257/2005   20050209         

HD: A, PL: UA, Känd MH, Ögonlyst: UA

        

1:a ÅRETS SHIBA     2008  SHIBA-NO-KAI

1:a Top-20 Shiba       2006,2007,2008  shibainfo.com

2:a ÅRETS SHIBA    2006,2007,2009   SHIBA-NO-KAI

2:a  Top-20 Shiba      2009  shibainfo.com

3:a ÅRETS Top Dog   2006  SSUK


Många BIR och BIM, 15 Cert, även många CACIB, och R-CACIB.

Grupp placerad flera gånger.

STRINDBERG I TIDNINGEN

STAMTAVLA  med bilder. 

UTSTÄLLNINGSRESULTAT.

MH RESULTAT


AVELSKLASSER som Strindberg haft lyckan att deltaga med för bedömning.

090524 S-N-K Specialen Nat

Gruppen fick HP för Domaren Göran Bodegård.

En fin grupp med utmärkt typade hundar av mycket fin konstruktion. Ett bra resultat.

SE CH, NU CH, JWW-08 Seiichi-Sigge, SE CH Rollick's Autumn Sundance

SE UCH Rollick's Amber Glow och Rollick's Autumn Sunlight.

Stort Tack! till ägare av alla fina hundar som ställde upp.


081206 SKK Int, Stockholm

Gruppen fick HP för Domaren Hans Almgren

En grupp bestående av 2 kombinationer. Avelshanen har nedärvt kroppsliga proportioner,

spänstighet i kropp och rörelse,utmärkta pälsar, vackra färger och rastypiska rörelser.

Mycket Shiba! Grattis!

Rollick's Autumn Sunset, SE CH, NO CH, JWW-08 Seiichi-Sigge

SE CH Rollick's Autumn Sundance & SE UCH Amber Glow.

Stort Tack! till ägare av dessa fina hundar.

STAMTAVLA

S59145/2001        
NORDUCH
Noven's Arashi Go

S30927/2000 
DKUCH SUCH
Noven's Sagasu No Katsu

NHSB2250329  
MultiCH                                               
Haguro No Katsuryuu Go Chuuou Hagur

S18468/2000 
INTUCH
Mara-Shimas She Is The One

 

N04657/99    
SUCH
Kleivane's Ka-Ta Hoshi Hime
N10270/96    
NUCH
Chevawn Scarlet Emperor
S51788/95    
NUCH
Asahi-So Kimoko

S29317/2002 
Östbylias Glae Saffran                                              2 Cert

N23941/00   
NUCH
Chiharu Av Enerhaugen
DK02545/99 
MultiCH
Dragon House Fire Brigade
N06467/98   
NUCH SUCH SV-98
Umai Av Enerhaugen
N08307/98       
NORDV98 NUCH SUCH
Bi Ien Tinge Ling
N21386/95   
NordV98 NUCH NV96 SUCH SV97
Glendalin Fuyu San

N26235/94   
SUCH NUCH

Ijo Iki Av Enarhaugen

 

Utställnings Resultat

Valpklass

 050701 Alingsås BHK  1kk, HP, BIR, BIG  Börje Johansson
 050806 Lilla Edets BHK  1kk, HP, BIR, BIG-3  Marina Bengtsson
 050805 Västkustvalpen VKK  1kk, HP, BIR  Robert Paust
 050903 Mölndal AfR

 1kk, HP, BIR

 BEST IN SHOW

 Berith Uhle'n Svensson
 050917 Partille BHK  1kk, HP, BIR, BIG-4  A L Berntsson
 051113 Malmö SKK  1kk, HP, 2Bhkl  L Lehman Jörgensen
 051204 Åby SBK  1kk, HP, BIR, BIG-4  Lis-Beth Liljeqvist
 


Juniorklass

 051211 SKK, Stockholm Int  2jkk, CK  Nathan Keith
 060105 SKK, My Dog Nat  1jkk, CK, 3Bhkl  Erna Britt Nordin
 060107 SKK, My Dog Int  1jkk, CERT, BIR  Clare Coxall
 060318 SKK, Malmö Int  1jkk, CK, 2Bhkl  Hanne Lane Jensen
 060422 SKK, Västerås Nat  1jkk, CERT, BIM  Elina Tan Hietalahti
 060423 SSUK, Köping Nat

 1jkk, CERT, BIR, BIS-2,

 BIS Junior/Unghund

 Moa Persson
 060501 SPK, Kviberg Inoff  1kk, HP, BIR, BIG, BIS-2  Seija Wahlström
 060506 SKK, Larv Nat  1jkk, CERT, BIR  Göran Bodegård

  Malmö     Köping     Kviberg


Unghundsklass

 060527 S-N-K Special

 1ukk,HP,4Bhkl

 Utställningens Bästa Rörelser

 Anita Whitmarsh
 060610 SKK, Vänersborg Nat  1ukk, CK, 2Bhkl  Lisbeth Liljeqvist
 060701 SKK, Borås Nat  1ukk, CERT, BIR  Tapio Eerola
 060702 SSUK, Borås Nat  1ukk, CERT, BIM  Lisbeth Liljeqvist
 060708 SKK, Tvååker Nat  1ukk, CERT, BIR  Gert Christensen
 060709 SKK, Tvååker Int  1ukk, CERT, BIR, CACIB  Annika Ullveit Moe
 060910 SKK, Sofiero Int  1ukk, CERT, BIR, CACIB  Petru Muntean
 061105 SKK, Växjö Int  1ukk, CERT, 2Bhkl, R-Cacib  Theo Leenen
 061119 NKK, Hamar Int

 1ukk, CERT, BIM, CACIB

 Nordisk Vinnare 2006 

 Henrik Johansson
 061209 SKK, Stockholm Int  1ukk, CERT, R-Bhkl  Michael Leonard
 070104 SKK, My Dog Nat  1ukk, CK, 3Bhkl  Harry Tast
 070105 SKK, My Dog Int  1ukk, CERT, 2Bhkl, R-Cacib  James Hayward


Öppen klass

070318 SKK, Malmö Int   

 1ökk, 1Bhkl, Cert, BIR, CACIB

 SUCH, NUCH   

Martha Heine    
070623 FKK, Rovaniemi Int  

 1ökk, 1Bhkl, Cert, BIR, CACIB 

 FINUCH, NORDUCH 

Natalja Nekrosiene  
070916 DKK, Bröndby Int   4ökk  Gerda F. Schaufeli 
081108 DKK, Hernung Int  3ökk Liz Dunhill


Championklass 2007

 070505 SKK, Larv Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM  Lisboa Joao Vieira
 070602 SNK, Enköping  2Chkk, HP, 3Bhkl  Wilma van der Meer
 070609 SKK, Vänersborg Nat  1Chkk, CK, 2Bhkl  Eivind Mjaerum
 070630 SKK, Borås Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Tesic Djordje
 070713 SKK, Tvååker Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM  Zvi Kupferberg
 070714 SKK, Tvååker Int  2Chkk, CK, 2Bhkl  Marit Sunde
 070811 SKK, Askersund Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM  Hans-Åke Sperne
 070818 SKK, Norrköping Int

 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM,CACIB

 INTERNATIONELL CHAMPION

 Göran Bodegård
 070819 SKK, Nyköping Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR  Gloria Mitcham Geringer
 070908 SKK, Sofiero Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, BIG-3  Elsbeth Clerc
 071103 SKK, Växjö Int  2Chkk, CK, 2Bhkl, CACIB  Gert Christensen
 071216 SKK, Stockholm Int  1Chkk, CK, 2Bhkl, R-Cacib  Annette Bystrup

  Stockholm


Championklass 2008

 080104 SKK, MyDog Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Ewa Nielsen
 080105 SKK, MyDog Int

 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB

 SVENSK VINNARE 2008

 Kenneth Edh
 080315 SKK, Malmö Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM,CACIB  Blaz Kavcic
 080510 SKK, Larv Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, BIG-4  Ove Germundsson
 080531 SKK, Norrköping Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Ralf D Campbell
 080607 SKK, Vänersborg Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Carl Gunnar Stafberg
 080703 Shiba-No-Kai, Nat  Very good  Ichiro Ishikawa
 080705 SSUK, Nat  Excellent, 2Chkk  Maurice Webb
 080711 SKK, Tvååker Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR  Jeffrey Horswell
 080712 SKK, Tvååker Nat  1Chkk, CK, 2Bhkl  Paulo Dondina
 080817 SKK, Nyköping Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB   David Miller
 080914 SKK, Sofiero Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Harry Tast
 081102 SKK, Växjö Int  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  Elzbieta Chwalibóg
 081206 SKK, Stockholm Int

 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB

 Kvalificerad till Crufts 2009

 Hans Almgren
 

 Stockholm 


Championklass 2009

 090105 SKK, My Dog Nat  1Chkk, CK, 2Bhkl  Derek Smith
 090106 SKK, My Dog Int  1Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Erna Britt Nordin
 090322 SKK, Malmö Int

 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM, CACIB

  SVENSK VINNARE 2009 

 Per Svarstad
090509 SKK, Larv Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR  Elena Spector
 090523 SKK, Österbybruk Int  1Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Matti Tuominen
 090524 S-N-K Specialen Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM  Göran Bodegård
 090606 SKK, Vänersborg Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR  Lisbeth Liljeqvist
 090627 SKK, Borås Nat  1Chkk, CK, 2Bhkl  Anne-Mari Haugsten
 090710 SKK, Tvååker Nat  2Chkk, CK, 3Bhkl  Marianne Baden
 090711 SKK, Tvååker Int  2Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Göran Hallberger
 090808 SKK, Askersund Nat  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR  Hans Almgren
 090816 NKK, Oslo Int  1Chkl, 6Chkk  Britt Nyberg
 090912 SKK, Sofiero Nat

 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, BIG-4

 Liz-Beth Liljeqvist
 091031 SKK, Växjö Int  1Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Norman Deschuymere
 091129 NKK, Lilleström Int  1Chkk, CK, 3Bhkl  Kurt Nilsson
 091212 SKK, Stockholm Int  1Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Joo Schepers
  Larv   Specialen


Championklass 2010

100107 SKK, My Dog Int 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM, CACIB Göran Bodegård
100108 SKK, My Dog Int 2Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB Rui Oliviera
100320 SKK, Malmö Int

2Chkk, CK
Myrna Shiboleth
100508 SKK, Larv 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR Kari Granaas Hansen
100605 SKK, Vänersborg Nat 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR Tan Oo Hook
100612 SKK, Avesta Int 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIR, CACIB  SE V 2010 Gerard Hickey
100619 SKK, Jönköping Int 2Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB Mark Johnston
100620 SKK, Jönköping Int 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM, CACIB Ole Staunskjer
100621 SKK, Jönköping Int 2Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB Nils-Arne Törnlöv
100626 DKK, Herning Int WDS VG Elina Tan Hietalahti
100703 SKK, Borås Nat 2Chkk, CK, 2Bhkl Carl Gomes
100709 SKK, Tvååker Int 3Chkk, CK, R-Bhkl Joseph Van Hummelen
100710 SKK, Tvååker Nat 2Chkk, CK, 2Bhkl Erna-Britt Nordin
100731 SKK, Ransäter Int 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM, CACIB Kari Granaas Hansen
100801 S-N-K Specialen Nat 3Chkk, CK, R-Bhkl Charlotta Mellin
100814 NKK, Oslo Int 1Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB Torbjörn Granheim
100815 NKK, Oslo Int 1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM, CACIB  NO V 2010 Ralf Campbell
100812 SKK, Sofiero Int Oplacerad

Marie Thorpe

     

Championklass 2011


 110620 SKK, Norrköping Int  2Chkk, CK, 2Bhkl, R-CACIB  Annica Ullveit Moe
 110717 S-N-K Tvååker  Exellent, CK, Oplacerad  Marianne Holmi
 110917 DKK, Bjerringbro  3Chkk, CK  Roberto Schill


Championklass 2012

 120603 S-N-K Stockholm  1Chkk, CK, 1Bhkl, BIM  Eivind Mjaerum


Veteranklass 2013

 130324 SKK, Malmö Int  Exl, 2vkk, CK  Lilian Christenssen

 Inte bli tyngre...det blir till att hålla igen på maten då 

 20130501 Tjolöholm Inoff.  BIR, BIR-veteran, BIG, BIS-2 veteran.  Alf Andersson.
 20130504 Roskilde Int.  BIR, Cert, BIR-veteran  DK UCH   Annette Bystrup
 20130505 Roskilde Int.  BIR, BIR-veteran Kvalificerad till Crufts 2014  Boo Lundström

 2013 Nygård Inoff.  BIR, BEST IN SHOW Veteran.  Jack Stockstill

MH Resultat

Känd mental status  080412  Beskrivare: Daniel Hansson

 1a.Kontakt hälsning  4  Tar kontakt själv eller besvarar kontaktbesök.
 1b.Kontakt samarb  3  Följer med, men är inte engagerad i testledaren.
 1c.Kontakt hantering  3  Accepterar hantering.

 

 2a.Lek 1 leklust  3  Startar långsamt, blir aktiv, leker.
 2b.Lek 1 gripande  3  Griper tveksamt eller med framtänderna.
 2c.Lek 1 grip/dragk  3   Griper, drar emot, men släpper och tar om. Alt. tuggar.

 

 3a 1.Förföljande  4  Startar med hög fart, målinriktad-bromsar in vid bytet.
 3a 2.Förföljande  4                             som ovan
 3b 1.Gripande  5  Griper direkt, släpper.
 3b 2.Gripande  5                              som ovan

 

 4.Aktivitet    2   Är uppmärksam och lugn-står, sitter eller ligger.

 

 5a.Avst.lek intresse  2  Kontroll, avbrott förekommer.
 5b.Avst.lek hot/aggr  1   Visar inga hotbeteenden.
 5c.Avst.lek nyfiken  5 

Går fram direkt till figuranten utan hjälp.

 5d.Avst.lek leklust  2  Leker inte, men visar intresse.
 5e.Avst.lek samarb  2   Blir aktiv men avbryter.

 

 6a.Överr. rädsla  2  Hukar sig och stannar.
 6b.Överr. hot/agg  2  Visar enstaka hotbeteenden.
 6c.Överr. nyfikenhet  4  Går fram till overallen när föraren gått halva avståndet.
 6d.Överr. kv. rädsla  1  Ingen tempoförändring eller undanmanöver.
 6e.Överr. kv. intr   1  Visar inget intresse.

 

 7a.Ljud rädsla  2   Hukar sig och stannar.
 7b.Ljud nyfikenhet  5   Går fram till skramlet utan hjälp.
 7c.Ljud kv. rädsla  1   Ingen tempoförändring eller undanmanöver.
 7d.Ljud kv. intresse  2   Stannar upp. Luktar eller tittar på skramlet vid 1 tillfälle.

 

 8a.Spöken hot/agg  2  Visar enstaka hotbeteenden. 
 8b.Spöken kontroll  4  Kontrollerar och/eller handlar mot båda spökena. Kortare avbrott.
 8c.Spöken rädsla  1  Uppehåller sig framför eller bredvid föraren.
8d.Spöken nyfikenhet   5  Går fram till figuranten utan hjälp.
8e.Spöken kontakt   4  Tar själv kontakt med figuranten.

 

 9a.Lek 2 leklust   3  Startar långsamt, blir aktiv, leker.
 9b.Lek 2 gripande  3  Griper tveksamt eller med framtänderna.

 

 10.Skott  2   Avtagande kontroller under lek/passivitet. Därefter oberörd. 

Strindberg i Tidningen

SHIBAN nr:2/2009

 

 

 


Hundsport nr.6/2008


SHIBAN nr: 4/2007