Ingo Electronics

 PbS (SLA) akumuliatorių pakrovėjas. lead-acid battery charger.

 

Gaminant šį pakrovėją panaudota populiari ir nebrangi mikroschema 34063.  Pakrovėjas tinka dabar plačiai  naudojamiems hermetiniams švino-rūgšties (angl. Lead-Acid Battery) SLA tipo 12V (6V) akumuliatoriams kurių talpumas iki 12Ah pakrauti.

Pagal šią schemą pagamintas pakrovėjas dirba kaip srovės šaltinis, t.y. palaikoma pastovi nustatyta srovė, nepriklausomai nuo apkrovos ar akumuliatorių pasikrovimo lygio. Akumuliatorių įtampai pasiekus nustatytą lygį, srovė automatiškai pradeda mažėti, kol galiausiai visiškai sumažėja iki akumuliatorių savaiminio išsikrovimo srovės lygio ir tokiame režime pakrovėjas gali būti neribotą laiką, nė kiek nepakenkdamas akumuliatoriams.

 

 

Akumuliatorių krovimo srovė nustatoma varža R1, kurią reikia parinkti gana tiksliai, gaudant omų dalis,  ir galutinai yra nustatoma eksperimentiškai derinimo metu. Preliminariai varža R1 galim pasiskaičiuoti taip : R1= 0.25/Ikrovimo. Pvz. turim akumuliatorius kurių talpumas  4.5Ah, pasiskaičiuojam rekomenduojamą pakrovimo srovę Ah/10, gaunam 0.45A. Tuomet varža R1=0.25/0.45=0.55om.

 Poteciometru RV1 yra nustatoma išėjimo įtampa, prie kurios akumuliatorių pakrovimo procesas turi pasibaigti.  Dauguma atveju ji priklauso nuo akumuliatoriaus, ir galutinai parenkama derinimo metu, paprastai buna apie 13,2V , pas mane ši įtampa yra nustatyta 13,35V. Tam čia reikalingas daugiasūkis potenciometras, nes šią įtampą reika nustatyti gana tiksliai, vos ne milivolto tikslumu.

 Schemos maitinimui galima panaudoti bet kokį 10-20W transformatorių, kurio išėjimo kintama įtampa butų apie 15-24V (čia 12V akumuliatoriams). Gaminant pakrovėją 6V akumuliatoriams krauti, transformatoriaus  išėjimo kintama įtampa turėtų buti mažesnė, t.y.  apie 8-12V.

Derinimas:

  1. Sukant potenciometrą  RV1 patikriname ar keičiasi išėjimo įtampos lygis. Nustatome apie 14-15V.
  2. Patikriname ar teisingai pasirinkome varžą R1,  tam prie išėjimo per ampermetrą prijungiame atitinkamo galingumo  ir nominalo varžą.  Šią varžą apytiksliai galime paskaičiuoti  taip: 12/2Ipakrovimo = 12/2x0.45= 13. Gaunam kad galim naudoti varžą apie 10-15omų.                                                                                 6V akumuliatoriams apkrovimo varža bus apie 6/2Ikrovimo.                                                                                                                                      Jeigu ampermetras rodys didesnę srovę negu reikalinga, tuomet  varža R1 yra per maža ir ją  šiek tiek padidiname, jeigu srovė per maža, R1 truputi sumažiname. Čia jau teks varžą R1 kombinuoti iš kelių varžų jungiant nuosekliai ar lygiagrečiai. Aš naudojau didelę ominę varža turintį vielos gabaliuką, parinkdamas jo ilgį ir po to  užvyniojau ant kelių megaomų kitos varžos.
  3. 3. Per ampermetrą pajungiame šiek tiek iškrautus akumuliatorius, stebim ar srovė  liko tokia pati kaip ankstesniame bandyme. Prie akumuliatorių prijungiame voltmetrą ir stebim kaip kraunantis akumuliatoriams  kyla įtampa.  Sulaukiam momento, kuomet per kurį tai laiką akumuliatorių įtampa nekyla, tuomet akumuliatoriai bus pilnai pasikrovę.  Atsargiai pasukame poteciometrą RV1 į tą pusę kad ampermetro srovė šiek tiek pradėtų mažėti, dar šiek tiek pasukam RV1, kol srovė visiškai sumažės iki 20 -40mA.
  4. Šiek tiek iškraunam akumuliatorius ir per ampermetrą prijungiam prie  pakrovėjo. Stebim pakrovimo procesą. Akumuliatoriams visiškai pasikrovus srovė turi sumažėti iki 20-40mA. Jeigu tai neivyko, dar šiek tiek pareguliuojam RV1. Ir pakartojame bandymą iš naujo.

 Tuom derinimo procesas baigiamas. Pakrovėją galima sumontuoti į turimą korpusą, atitinkamai apiforminant pagal kiekvieno fantaziją ( jungtukai,saugikliai,šv.diodai,srovės įtampos indikatoriai ir t.t).

Montažinė plokštė pagaminta iš 68x34mm vienpusio stiklo tekstolito. Ją nesunku susiprojektuoti pagal turimas detatales ir Q1 aušinimo radiatorių.

      P.S. Pateiktoje schemoje galima nenaudoti induktyvinės ritės L2 ir diodo D1, užtrumpinant L2 kontaktus. Schemos darbas nuo to nepasikeis, nes esant didesnėms srovėms (>0,5A) L2 visvien dirba soties režimu. Jeigu pakrovėjas bus naudojamas srovėms daugiau kaip 0,5A,tranzistoriui Q1 reikalingas didesnis aušinimo radiatorius.

Pakrovėjo gamybai reikalingos detalės:

 BR1 Diodinis tiltelis 2-3A 
 C1 470pF 
 C2 470mkF 50V 
 C3 100mkF 35V 
 RV1 1k daugiasūkis potenciometras 
 U1 34063 DC/DC keitiklis  
 L2 220mkH Galimas variantas ir be L2
 D1 1N5817 Nereikalingas,jeigu schema be L2
 D2 Bet koks LED'as 
 D4 RK34 Bet koks 2-3A Shottky diodas
 R1 0,5 om  Parenkama derinimo metu
 R2 4k2 
 R3,R4 1k