Gnosall & District Friendly Darts Lgue

Gnosall Players Love Darts

Summer 2018

We hope to start the Summer 2018 League on May 10th, All team entries to be in by Friday 27th April

Ladies Singles Knock - Out results

Quarter Finals
Y Blount (Royal Oak) beat P Audis (Coach) P Audis could not make the game because of work commitments
S Bagnall (Boat) lost to J Williams (Cock)
S Barnes (Royal Oak) lost to E Parsons (Coach)
J Millington (Boat) beat S Lawson (Coach)

Semi - Finals
Y Blount beat E Parsons
J Williams beat J Millington

Final
Y Blount lost to J Williams

Mens Singles Results

Quarter - Finals
P Parton (Lamb) beat P Fisher (Red Lion (Swan))
B Matthews (Horseshoes) beat T Blount (Horseshoes)
B Smith (Lamb) lost to G Bowen (Lamb)
J Stanley (Horseshoes) lost to D Peate (Horns)

Semi - Finals
P Parton lost to G Bowen
B Matthews lost D Peate

Results from 22nd Feb 2010

Lamb 5 v The Boat 3
B Smith beat D Lakin (140), P Parton lost to M Hall, J Breeze beat N Sandbrook, G Smith lost to J Smallman, G Bowen beat M Moye, B Smith & G Smith beat M Hall & D Lakin, J Breeze & G Bowen lost to N Sandbrook & J Smallman, B Smith J Breeze & G Bowen beat N Sandbrook M Hall & J Smallman

 

Horseshoes 7 v Royal Oak 1
J Stanley beat Y Blount, B Matthews beat P Jenkins, R Clifton beat D Taplin, J Trumper beat S Dennis, B Braithwaite beat J Mullin, B Braithwaite & D Blount beat Y Blount & D Taplin, J Stanley & N Nicklin beat P Jenkins & S Dennis, B Matthews R Clifton & B Braithwaite lost to Y Blount S Dennis & D Taplin

 

Horns A 6 v Cock A 2
D Smith beat C Mason, J Wardle lost to Sue Whitmore (134), S Anstey beat J Williams, I Leighton beat S Whitmore, N Holmes had a bye, S Anstey & I Leighton beat J Williams & Sue Whitmore, D Smith & N Holmes lost to S Whitmore & C Mason, S Anstey J Wardle & N Holmes beat J Williams Sue Whitmore & C Mason

 

Hand & Cleaver 5 v MOBsters 3
A Stewart beat R Surrage, G Wallace beat M Williams (1400, G Taylor lost to D Bates, T Holdcroft beat B Holbrook, T Golton lost to N Cooper, A Stewart & G Wallace lost to D Bates & B Holbrook, G Taylor & T Holdcroft beat N Cooper & R Surrage, T Golton T Holdcroft & G Wallace (1400 beat D Bates M Williams & B Holbrook

 

 Cock B 2 v Horns B 6
D Hart beat R Austin, J Edwards lost to T Altree (160 start), A Hart lost to M Whitehouse, E Sharrott lost to J Alcock, J Crowther beat D Peate, K Williams & J Williams lost to D Peate & R Austin, R Davies & H Davies lost to M Whitehouse & T Altree, A Hart K Williams & J Williams lost to T Altree J Alcock & R Austin

 

M O B B 3 v Junction 5
C Turpin lost to S Till, M Holt lost to M Ashforth, A Bennett lost to J Owen, G Lory lost to P Till, M Edwards beat D Owen, D Robinson & R Griffiths lost to S Till & J Hilditch, M Robinson & G Lory beat M Ashforth & D Owen, C Turpin D Robinson & M Holt beat P Till J Owen & J Hilditch

Tables

League Positions

 

 

Division One

Teams

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Lamb

6

6

0

0

37

11

12

Horseshoes

6

4

1

1

28

20

9

Cock A

6

2

3

1

26

22

7

MOBsters

6

2

2

2

26

22

6

Red Lion (B)

6

3

0

3

25

23

6

Boat A

6

2

2

2

24

24

6

Horns A

6

2

2

2

24

24

6

Coach A

6

1

2

3

23

25

4

H & Cleaver

6

1

2

3

22

26

4

Royal Oak A

6

0

0

6

6

42

0

Division Two

Teams

Played

Won

Drawn

Lost

For

Against

Points

Horns B

6

6

0

0

41

7

12

Cock B

6

5

0

1

30

18

10

MOB B

6

3

2

1

30

18

8

Swan

5

3

0

2

24

16

6

Red Lion (GC)

5

2

2

1

22

18

6

Navigation

6

2

1

3

23

25

5

Coach B

5

2

0

3

16

24

4

Junction

6

1

1

4

18

30

3

Boat B

5

0

2

3

12

28

2

R. Oak B

6

0

0

6

8

40

0

Results from 30th Dec 2009

Results from 30th November

 

Red Lion (Bradley) 3 v Lamb (Edgmond) 5
M Smith lost to B Smith (140), K Podmore beat P Parton, K Harris beat J Breeze, P Fisher lost to G Smith, R Fowler (140) lost to G Bowen, K Harris & R Fowler beat B Smith & G Smith, K Podmore & M Smith lost to J Breeze (140) & G Bowen (15darts), K Harris R Fowler & P Fisher lost to B Smith J Breeze & G Bowen (17 darts)

 

Royal Oak A 1 v Coach A 7
Y Blount lost to B Curtiss, D Fairbanks lost to D Sambrooks, S Dennis lost to J Small, P Jenkins beat C Williams, J Mullin lost to C Audis, Y Blount & D Fairbanks lost to D Sambrooks & B Curtiss (118 start), P Jenkins & S Dennis lost to C Audis & J Small, P Jenkins S Dennis & Y Blount lost to J Small C Audis & C Williams

 

Hand & Cleaver 3 v Horseshoes 5
G Taylor lost to R Clifton, A Stewart beat B Matthews, S Dean lost to N Nicklin, T Holdcroft lost to J Stanley, T Golton beat B Braithwaite, T Golton & S Dean lost to B Matthews & J Trumper, A Stewart & T Holdcroft lost to J Stanley & D Blount, S Dean T Holdcroft & G Taylor beat R Clifton B Braithwaite & N Nicklin

 

M O Bsters 4 v Horns A 4
M Williams lost to D Smith, N Cooper lost to R Holmes, D Bates beat S Anstey, R Surrage beat J Ward, D Walton lost to N Holmes, D Bates & N Cooper beat R Holmes & J Wardle, R Surrage & M Williams lost to D Smith & S Anstey, D Bates N Cooper & D Walton beat N Holmes J Ward & J Wardle

 

Cock A 4 Boat A 4
C Mason beat D Lakin, Sue Whitmore lost to J Smallman, J Williams beat M Hall, J Forbes lost to N Sandbrook, S Whitmore beat M Moye, J Williams & Sue Whitmore lost to N Sandbrook & M Hall (125), C Mason & I Mason lost to D Lakin & J Smallman (125), Steve Whitmore J Forbes & H Whitmore beat N Sandbrook M Moye & J Smallman (132)

 

Horns B 7 v Navigation 1
R Austin beat P Udall, C Peate beat B Hall, T Altree beat S Podmore, M Whitehouse lost to J Kinnersley, D Peate beat M Simkin, D Peate & R Pope beat G Hill & T Moore, M Whitehouse & L Bullock beat J Worrall & S Whitlock, C Peate R Austin & T Altree beat J Kitchen M Simkin & S Podmore

 

Red Lion (Gt Chatwell) 4 v M O B B 4
D Thomas lost to M Holt, D Tonkinson beat D Robinson, T Taylor beat C Turpin, C Stokes lost to M Robinson, G Tonkinson beat R Griffiths, T Taylor & D Tonkinson lost to M Edwards & A Bennett, G Tonkinson & S Taylor lost to G Lory & M Robinson, T Taylor G Tonkinson & D Thomas beat M Holt C Turpin & M Edwards

Junction 6 v Royal Oak B 2
D Owen beat L Law, S Till beat J Ward, P Till beat G Buckley-Robins, M Ashforth beat P Cooper, J Hilditch lost to J Cooper, S Till & J Owen beat S Barnes & L Law, L Anderson & P Till lost to J Cooper & P Cooper, M Ashforth S Till & J Owen beat J Cooper G Buckley-Robins & P Cooper

 

Coach B 2 v Cock B 6
G Audis beat E Sharrott, N McDonald lost to J Crowther, S Lawson (118) lost to A Hart, E Parsons lost to M Cliff, A Roberton lost to R Davies, G Audis & S Lawson beat K Williams & J Edwards, N McDonald & E Parsons lost to D Hart & H Davies, E Parsons S Lawson & A Roberton lost to A Hart J Edwards & D Hart

Winter 2009/10

POS   P W D L F A PTS  
1 Lamb 5 5 0 0 31 9 10
2 Horseshoes 5 3 1 1 23 17 7
3 Cock A 5 2 2 1 22 18 6
4 Red Lion B 5 3 0 2 22 18 6
5 Boat A 5 2 1 2 20 19 5
6 Horns A 5 2 1 2 20 20 5
7 H & Cleaver 5 1 2 2 18 21 4
8 M O Bsters 4 1 1 2 16 16 3
9 Coach A 4 0 2 2 14 18 2
10 Royal Oak A 5 0 0 5 5 35 0
Results Home Powered by LeagueRepublic
MON 23 NOV 2009

Boat A 7 - 1 Royal Oak A Boat

Horns A 5 - 3 H & Cleaver Horns
N Holmes (128 finish), S Anstey (140), D Smith (140)

Lamb 6 - 2 Horseshoes Lamb
N Nicklin (140), R Clifton (121)

Red Lion B 1 - 7 Cock A Red Lion B
C Mason (140), Sue Whitmore (140), Steve Whitmore (140), J Williams (120), R Fow
Results Home Powered by LeagueRepublic
POS   P W D L F A PTS  
1 Horns B 4 4 0 0 28 4 8
2 Cock B 5 4 0 1 24 15 8
3 M O B B 5 3 1 1 25 14 7
4 Navigation 4 2 1 1 19 13 5
5 Red Lion G 4 2 1 1 18 14 5
6 Swan 4 2 0 2 17 15 4
7 Boat B 5 0 2 3 12 28 2
8 Coach B 2 1 0 1 7 9 2
9 Junction 5 0 1 4 12 28 1
10 Royal Oak B 4 0 0 4 5 27 0
Results Home Powered by LeagueRepublic
MON 26 OCT 2009 09:00 PM

Red Lion G v Coach B Red Lion G
Game cancelled
MON 02 NOV 2009 09:00 PM

Coach B v Horns B Coach
No result card recieved
MON 16 NOV 2009 12:00 AM

Coach B v Navigation Coach
MON 23 NOV 2009 12:00 AM

Royal Oak B v Swan Royal Oak
MON 30 NOV 2009 12:00 AM

Boat B v Swan Boat

Coach B v Cock B Coach

Horns B v Navigation Horns

Junction v Royal Oak B Norbury Junction

Red Lion G v M O B B Red Lion G
Results Home Powered by LeagueRepublic

Summer 2009 Roll of Honour


Division One

Wooden Spoon            The Boat
Merits Winner              K Harris
Runners Up                 Cock C
League Winners          Red Lion Bradley

 

Premier Division

Wooden Spoon           Cock A
Merits Winner             A Astbury
Runners Up                Cock B
League Winners         Dun Cow

 

5 - a - Side KO

Runners Up                The Last
Winners                     Cock B

 

Mixed 3 - a - Side

Runners Up                Cock B
Winners                     Cock C

 

Ladies Doubles

Runners Up                P Audis & E Parsons
Winners                     M Holt & F Holt

 

Mens Doubles

Runners Up                B Matthews & R Trumper

Winners                     D James & L Mealings

 

Ladies Singles

Runner Up                 P Evans
Winner                      L Chapman

 

Mens Singles

                                    Runner Up                 B Matthews
                        Winner                      D Blount

Summer 2009

Final Positions
Premier Div
Teams Played Won Lost For Against Points
Dun Cow 16 14 2 86 26 28
Cock B 16 13 3 69 43 26
The Last 15 11 4 65 40 22
Horns A 14 10 4 65 33 20
Coach A 16 8 8 57 55 16
Horseshoes 15 5 10 42 63 10
Gnosall SSC 16 4 12 40 72 8
Red Lion (G) 16 4 12 37 75 8
Cock A 16 1 15 27 85 2





















Division 1
Teams Played Won Lost For Against Points
Red Lion (B) 18 16 2 90 36 32
Cock C 18 14 4 77 49 28
Horns B 17 10 7 70 49 20
Navigation 18 9 9 60 66 18
MOB Oldies 17 8 9 60 59 16
Coach B 15 8 7 46 59 16
MOB Club B 18 7 11 55 71 14
Swan 14 7 7 53 45 14
Royal Oak 18 3 15 49 77 6
Boat Ladies 17 1 16 35 84 2







Missing results





Horns A v The Last



Coach B v Horns B



Coach B v Swan



Horns A v Horseshoes



Swan v Coach B




Summer League Rules

Summer Rules (Summary)

1.      Matches to be played on Thursday nights. Any team unable to play on the night specified are to notify the opposing team and the league secretary on or before the preceding Thursday of the match.
Any postponed matches must be played within fourteen days of the specified date.

2.      The captains of both teams shall mutually agree that the conditions of play are satisfactory and according to the rules before the commencement of any play, no protests shall be heard after play has commenced.

3.      The throw shall be 7ft 9¼ ins. in a plumb line from the face of the board, and the centre of the board shall be 5ft.8¼ ins. from the level floor.

4.      Matches are to commence at 8.45pm. Any players not present and available to play at this time shall forfeit their game.

5.      Premier teams shall play 5 single games of 501 up, ((Best of 3 legs) straight start and a double finish), home player to bull up first in the 1st & 3rd leg and away player to bull up first in the 2nd leg, and 2 double games, ((1 Leg)straight start and a double finish).

6.      Division One teams shall play 5 single games of 501 up, ((1 leg) straight start and a double finish), and 2 double games, ((1 leg) straight start and a double finish).

7.      A draw should be made by the captains of each team to determine the order of play, using suitable counters or cards.

8.      Any player that is signed for a team that finish as winners or runners up of a division must play in the relevant division the following season unless previously authorised by the committee.
Failure to observe this rule will result in the loss of all points acquired.

9.      Winning team captains are responsible for returning the result cards to the secretary or committee member by the Tuesday following the match.
A fine of £1.00 will be imposed for any late result cards.

10.  The match fees of £3.00 per match, team entrance fee of £2.00 and signing on fees of 50p per player shall be collected at the half way point in the fixtures, after which there will be no new signings.
Second half match fees of £3.00 per match shall be collected near the end of the season.

11.  In the event of more than 10 teams entering a division then a “Shadow League” will be run during the second half of the season*

12.  The committee shall adjudicate on any protests or appeals as and when required, providing that such a protest or appeal is made in writing by a registered team or player, and a fee of £1.00 paid.

13.  Ladies teams wishing to qualify for the Ladies Championship, must consist of only lady players, and shall inform a committee member as such.

14.  The matchboard shall be made available to the visiting teams for practice as from 8.45pm on match nights.

Committee

Chairman                   P. Allman        31, Greenfields, Gnosall, Stafford       Tel:  01785 822185
Secretary                     D. Blount         2, Canal Cottages, Norbury Junction, Stafford  Tel: 01785 284683(E-Mail dgb.180@btinternet.com)
Treasurer                    H. Simcock      Levana, Woodseaves, Stafford  ST20 0PN Tel: 01785 284604
Note
All cards to be returned to: The Secretary, Dave Blount by the Tuesday following the match.

* When the first half season is completed the committee will nominate a number of teams in the lower half of the division to play in the shadow league.  Of those teams the team gaining most points in the second half will be deemed the winners of the shadow league.

Winter League


Gnosall & District Friendly Darts League

Winter Rules (Summary)

1.       Matches to be played on Monday nights. Any team unable to play on the night specified are to notify the opposing team and the league secretary on or before the preceding Thursday of the match.
Any postponed matches must be played within fourteen days of the specified date.

2.       The captains of both teams shall mutually agree that the conditions of play are satisfactory and according to the rules before the commencement of any play, no protests shall be heard after play has commenced.

3.       The throw shall be 7ft 9¿ ins. in a plumb line from the face of the board, and the centre of the board shall be 5ft.8¿ ins. from the level floor.

4.       Matches are to commence at 9.00pm. Any players not present and available when called to play shall forfeit their game.

5.       Each team shall play 5 single games of 301 up, (double start and a double finish), 2 doubles games of 501 up, (double start and a double finish) and 1 trebles game of 701 up (double start and a double finish).

6.       Order of play to be decided by the drawing of suitable cards or tokens in the presence of both Captains

7.       All signed players must be listed on the first ¿Home Sheet¿ after which any new players must be signed on seven days before playing.

8.       No new signings will be excepted after the half-way stage of season

9.       Any player that is signed for a team that finish as winners or runners up of a division, must play in the relevant division the following season unless previously authorised by the committee.
Failure to observe this rule will result in the loss of all points acquired.

10.   Winning team captains are responsible for returning the result cards to the secretary or a committee member by the Friday following the match, in the event of a drawn game then the Home Team Captain is to be responsible for it.
A fine of ¿1.00 will be imposed for any late result cards.

11.   The match fees of ¿3.00 per match, team entrance fee of ¿2.00 and signing on fees of 50p per player shall be collected at the half way point in the fixtures, after which there will be no new signings.
Second half match fees of ¿3.00 per match shall be collected near the end of the season.

12.   The committee shall adjudicate on any protests or appeals as and when required, providing that such a protest or appeal is made in writing by a registered team or player, and a fee of ¿1.00 paid.

13.   Ladies teams wishing to qualify for the Ladies Championship, must consist of only lady players, and shall inform a committee member as such.

14.  The matchboard shall be made available to the visiting teams for practice as from 8.45pm on match nights.

Committee

Chairman        P. Allman         31, Greenfields, Gnosall, Stafford
Tel: 01785 82218501785 822185

Secretary        D. Blount         2, Canal Cottages, Norbury Junction, Stafford
Tel: 01785 28468301785 284683
Treasurer       H. Simcock      Levana, Woodseaves, Stafford
T
el: 01785 28460401785 284604

title

Click to add text, images, and other content

title

Click to add text, images, and other content

Welcome

Recent Blog Entries

Recent Photos