Blueheart´s Koertenõuandla

Koerakuulamine, näitused

 

Musi

See trikk on päris lihtne õpetada. Enamus koeri armastab lakkuda (alluvad koerad püüavad enamasti juhi nägu lakkuda). Lakkumisinstinkt avaldub nt. kutsika puhul mängu käigus kui juht ennast pikali laseb või kui koer ei armasta lakkuda võib teda meelitada seda tegema määrides oma põsele talle meeldivat ainet või hoides maiust suus ja lastes tal seda sealt lakkuda. Seega kõik, mis sa tegema pead on luua seos loomuliku tegevuse ja sõna või häälitsusega.

Kui su koer tuleb nägu lakkuma, ütle kohe sõna millega soovid lakkumist seostada nt. “musi”. Seejärel kiida ja premeeri teda.

Korda seda iga kord kui ta su nägu lakub. Olenevalt koerast võtab triki omandamine keskmiselt aega 3-6 korda, peale omandamist reageerib koer juhendile “musi” lakkumisega.

PS! Siiski pea meeles, et enne musi harjutamist või koera näo enda suule lähedale laskmist pead sa uurima kas ta huultel või nahavoltidel (eriti lühikese koonuga rohkete koonuvoltidega koerte puhul) ei oleks infektsiooni (punetust, punne jms.). Koer annab oma naha infektsiooni kergelt sinu huultele, limaskestale edasi. Vahel võib koer olla ka ainult bakteri edasikandjaks. Koerale on ohtlik inimest musida või tema süljega (aevastamisel) kokku puutuda kui inimesel on varajases staadiumis (kus seda tihti ei märgata diagnoosida) ülinakkav tuberkuloos. Seega kontrolli enne koera nägu ning ole kindel, et sul ei ole triki ajal köha:)

Rooma

Selle triki õpetamiseks peavad enne selged olema “lama” ja “edasi” juhendid. Selle triki õpetamiseks on kaks järgnevat efektiivset meetodit:

Takistuse alt läbi

Takistuseks saab kasutada oma jalga (pool põlvitavas asendis tekib maa ja ühe jala vahele roomamiseks vaba ruum), maasse kaevatud autokummi, tooli või muid tõusmist takistavaid konstruktsioone.

Takistuse kõrgus peab sobima koera suurusega. Kui ta ei mahu takistuse alt mugavalt roomates läbi (nt. vaevu pressides mahuks) ei saa sa teda sealt alt roomama õpetada kuna tegevus on ebameeldiv ja preemia ei kaalu seda üles. Kui takistus on liiga kõrgel mahub koer selle alt ilma roomamata või pooleldi roomates läbi ning ta ei õpi korrektset seost roomamisega vaid lihtsalt takistuse alt minemisega.

Maius: võta pihku mitu tükki, et sul oleks võimalik neid sujuvalt peale premeerimist asendada uuega.

Juhi koer takistuse juurde.

Juhenda koer takistuse ette lamama, nina takistuse avavuse poole. Hoia maiust teiselpool takistust.

Koer näeb, et ta peab maiuse juurde pääsemiseks end takistuse alt läbi suruma seega järgneb sellele loomulikud roomavad liigutused. Kui koer tõuseb püsti või püüab takistustest mööda minna, peida kohe maius ning juhenda koer tagasi algasendisse lamama.

Kui koer teeb esimesed roomavad liigutused ütle juhend “rooma” ja kiida,

Kasutades maiust meelita seda nina eest kaugemale liigutades koera takistuse alt edasi liikuma. Korda juhendit 2-3 korda sel ajal kui koer takistuse alt läbi roomab.

Motivatsiooni tõstmiseks võib koera premeerida edusammu peale iga kord või üle korra, peale juhendi kordamist, ka maiusega.

Roomamise lõppedes kiida ülevoolavalt ja anna veel maiust

Pea vähemalt 20 minutit vahet enne kui uuesti proovid (pika järjestikuse samasuguse tegevuse peale tüdineb koer nii tegevusest kui maiusest)

Uuel proovil võib roomamist korrata kaks korda (nt. roomab alt paremale ja tagasi vasakule)

Seejärel tee pikem vahe nt. päev või kaks ning proovi uuesti

Harjuta erinevate takistustega, erinevates kohtades ning erineva pikkusega roomamist


Lama, edasi, rooma meetod

Maius: võta pihku mitu tükki, et sul oleks võimalik neid sujuvalt peale premeerimist asendada uuega.

Juhenda koer lamama “lama”. Põlvita või kükita koera küljele ette (turja või pea kõrvale). 

Hoia maiust  koera nina ees nii, et ta selle lõhna tunneks; anna juhis “edasi”, liiguta maiust nina eest ettepoole samal või madalamal tasandil. 

Kohe kui koer natukenegi edasi liigub, tehes roomavaid liigutusi, ütle “rooma”. Järgneva roomava liigutuse peale kiida ja premeeri, korda juhendit. Korda juhendit “Rooma” ja liiguta taas maiust nina eest ettepoole. Roomavate liigutuste peale korda juhendit, kiida ja premeeri.

Kui mingis staadiumis koera tagumine osa veidi liiga üles tõuseb anna juhend “lama” ning jätka samast kohast juhendamisega otsast peale. Kui ta sellest ei õpi tagumikku all hoidma takista tõusmist koheselt oma vaba käega ning jätka juhendamist.

Jaga koerale rohkelt kiitust ja preemiat iga kord kui ta õigesti juhendit täidab (isegi siis kui ta on edasi liikunud ainult paar cm.).

Jätka nagu üleval toodud takistuse alt läbi meetodis.

Pea meeles, et osad koerad suudavad roomamist õppida kiiremini teised aeglasemalt, osad roomavad hästi kohe pikemat maad teised mitte. See oleneb palju koera kehatüübist (kui mugav on roomata, palju peab selleks vaeva nägema), iseloomust, kontaktist, ajastuse õigsusest ja preemia mõjususest (õigest preemia valikust).

Keeruta

Maius: võta pihku mitu tükki, et sul oleks võimalik neid sujuvalt peale premeerimist asendada uuega.

Alusta trikki, hoides maiust seisva koera nina ees, lastes tal maiusest veidi erutuda, tunda selle lõhna aga ära maiust kätte veel anna! 

Liiguta maiust suure ringja liigutusega koera nina eest saba poole. Kui koer peaga maiusele järgnedes end kohapeal ringi keerama hakkab, ütle “keeruta”. Liiguta maiust ringjalt edasi moodustades täisringi, korda juhendit “keeruta”. Kui koer on kohapeal täisringi teinud anna talle teada kui tark koer ta on, teda rohkelt kiites ning maiusega premeerides.  

Korda ringi juhendamist maksimum 10 minutit korraga. Ära tee keerutus trenni tihemini kui 2 korda päevas vähemalt 4h vahega. Tihemini harjutades tüdineb koer harjutusest, kuna ta ei saa maiust nii kiiresti kui soovib tekib frustratsioon ja ta võib hakata hüplema ja näksama õige keerutamise asemel. Piisavalt pikka vahet hoides trennide vahel suudab koer luua endale lõpust positiivses seose ning alustada uut juhendile reageerimist sama positiivse emotsiooniga.

Kui sa arvad, et koer on triki hästi omandanud ja reageerib juhendile koheselt õigesti, proovi tekitada maiuse andmisele varieeruv graafik st iga kord õnnestunud keerutamise eest kiida aga maiust anna näiteks iga 2, 3 või 4 kord. Kui ta teeb kenasti ringe ka vahepeal kui maiust ei anta proovi üldse maius ära jätta. Kiitus ja hellitus preemia jäta kindlasti õige soorituse lõpus alles ja tee seda koerale meeldejäävalt, positiivselt, lõbusalt.

Lõpetuseks on su koer omandanud juhendi “keeruta” ning sooritab seda kohe peale juhendi kuulmist või käeliigutuse nägemist.

selili”

Juhendit “selili” saab eraldi õpetada juhendades koera lamama ning juhtides ta maiuse järgi end selili keerama. Selleks liiguta maiust korea nina eest, küljelt, ringjalt selja poole, samal ajal juhendades “selili”. Kiida ja premeeri selili keeramist koheselt. Järk järgult pikenda selili olemise ja preemia andmise aega, premeerida võib ka kõhu alt sügamisega aga siin ole ettevaatlik, et koer ei hakkaks seda sinu vastu ära kasutama ja ise sügamist selili laskmisega nõudma.  Reeglina õpivad koerad selle triki väga kiirelt ära.

pööra”

Eesmärgiks maas üle selja pöörav koer. Juhenda koer lamama ning liiguta maiust aeglaselt koera nina eest küljelt ringjalt seljapoole samal ajal korrates iga 2 sekundi tagant juhendit “pööra”. Kui koer on end selili keeranud jätka koheselt maiuse liigutamist täis ringini maani. Kui koer on üle selja ringi teinud kiida ja premeeri.

Anna käppa

See on üks lihtsamatest trikkidest mille koer omastab väga kiirelt. Ole siinkohal ettevaatlik, et sa ei kiidaks ega premeeriks koera siis kui ta käppa pakub või seda sinu peale paneb, ilma juhendit saamata. 

Alusta andes juhend “istu”.

Kui koer on istunud anna juhend “anna käppa” või lihtsalt lühendatult “käppa”, samal ajal sirutades käe tema käpa poole ning võta hellalt aga kindlalt ilma koerale pigistamise või tirimisega ebamugavust tekitamata tema käpast käega kinni, tõsta see üles korda juhendit “käppa” jätka tõstmist tema rinnakõrgusele, liiguta seda üles alla nagu tere öeldes ja korda “käppa”. Lase jalg maha tagasi kiida ja anna maiust. 

Korda seda 2-3 korda ning pea vähemalt 20 minutiline paus enne kui uuesti harjutad. Harjuta seda 3-6 korda päevas.

Peale paari päeva harjutamist roovi anda koerale juhend “käppa” ilma ise käppa puudutamata ja käpa poole sirutamata.

Kui ta tõstab käpa ise üles, näita talle, et ta on olnud väga tark ja tubli kiida ülevoolavalt ja premeeri teda nii, et ta loob positiivse seose ning kinnistab sellega tegevuse. 

Kui ta ise aga käppa ei tõsta ära heida sellest veel meelt, mine tagasi alguse juurde ja harjuta veel ise aidates paar päeva. Kavalaks abivahendiks võib kasutada siin ka kleeplinti või teipi, asetades piisavalt suure tüki koera käpa külge nii, et see teda segab. Reaalne on, et koer tõstab käpa ebamugavast asjast lahtisaamiseks üles, seda ülestõusmist kinnita juhendiga “käppa”, kiituse ja preemiaga. Või näita koerale maiust ja peida see tema ees rusikasse, hoia tema rinna kõrgusel, paljud koerad proovivad kätt käpaga, seda reageeringut ehk käpatõstmist kinnista enne kui käpp su kätt puudub juhendiga ning kiida ja premeeri

Kui koeral on trikk “käppa” selge on ta seostanud tegelikult käppa andmisega nii sinu käesirutuse kui juhendi ning peaks mõlema peale ühtemoodi reageerima. Kui ta ainult käesirutusele ei reageeri saab ka seda eraldi juurde õpetada jättes ajapikku juhendi ära ja premeerides rohkelt käpatõstmist käesirutuse peale.

Järgmiseks saab õpetada vastavalt soovitud juhendile tõstma vasakut või paremat käppa ning sellele järgnevalt õpetada koera käpaga lehvitama.

Enne antud õppega edasi minekut on hea koerale selgeks õpetada kõrvalkäimisel ja seismisel juhendid “parem” ja “vasak” kasutades pöördeid ning juhendades jala-ja/või käepuute takistusega vastavasse suunda pöörama. Nii seob koer vastavasse suunda liikumise ning poole vastava juhendi ja/või puudutusega.

Vasaku ja parema käpa vahel vahet tegemiseks kasuta vastavat käppa paludes erinevaid juhendeid: nt. “vasak” või “teine” tähendab tõsta vasakut käppa.

Selle saavutamiseks anna juhend “istu”, seejärel juhend “vasakut käppa” või “teist käppa” sirutades samal ajal käe harjutatust teise käpa poole.

Koer pakub alguses harjutatud käppa ning kui preemiat ega kiitust ei järgne sina aga kordad juhendit pakub ta õige pea ka teist käppa. Selle peale kiida rohkelt ja anna maiust, korda vasak ja lase käpp maha. Korda uuesti, tee paus 20 minutit ning proovi taaskord paar korda käpa andmise juhendit “vasak”. Ta loob seose kõigepealt reageerides juhendi teisele, tuttavale ja selgele poolele “käppa” ja käemärgile ning seejärel seose juhendi esimese osa “vasakut” kui teise käpa pakkumise vahel. Kaota “vasaku” järelt aegamisi juhendi teine pool “käppa” ära (2-3 korda täisjuhend ning seejärel ainult esimene pool juhendist).

Ära harjuta enne vasaku ja parema poole eraldi selgekstegemist ning kinnistamist neid koos või segamini. Tee üks nädal üht harjutust teine nädal teist ning alles kui juhend täiesti selge võib neid kasutada segamini või järjest.

Ära unusta rohket kiitust ja preemiat! Juhendi “käppa” võib asendada ka muu soovitud juhendiga nt. juhendiga “tere”.

lehvita” ja “patsu

Juhendi “lehvita” ja “patsu” õpetamiseks peab juhend “käppa” olema koeral hästi selge.

Juhenda koer istuma “istu”

Juhenda koera käppa andma lisajuhendiga “lehvita käppa”.

Siruta käsi nagu patsu lüües peopesa koera poole ja ütle “lehvita käppa”, kui koer tõstab käpa ära võta seda vastu ega premeeri vaid tõsta oma kätt kõrgemale, kui koer tõstab käpa samuti kõrgemale, korda “lehvita käppa” ning premeeri ja kiida. Koer tõstab käppa ja laseb veidi alla ning tõstab uuesti. Korda 2-3 korda ja tee vähemalt 20 minutit paus.  Korda kuni kolm korda päevas. Kui koer on juhendiga seose loonud lühenda juhend jättes käppa tagant ära ning jätkates lihtsalt juhendiga “lehvita”.  Lõpptulemusena võid sa püsti seistes tõsta lehvitamiseks käe ja anda juhendi lehvita ning koer liigutab õhus sinu poole käpaga. Juhendi “lehvita” võib asendada ka muu soovitud juhendiga nt. juhendiga “head aega”.

Samast trikki saab kasutada ka patsu löömiseks. Selleks ütle juhend “patsu käppa” ning kui koer sulle käpa ulatab tõsta peopesaga ülespoole pööratud käsi koera ees üles poole umbes tema lõua kõrgusele või veidi madalamale nii, et ta käppa pakkudes puudutab oma käpaga pealt sinu pihku, ütle käe puudutuse peale “patsu käppa”, kiida rohkelt ja premeeri. Korda 2-3 korda, pea vähemalt 20 min vahet ning korda taas (ära neid treeninguid üle 3 korra päevas tee, koer tüdineb ja kaotab huvi). Kui koeral on peopesa puudutamise ja juhendi vahel tekkinud seos võib käppa juhendi lõpust ära jätta ja kasutada lihtsalt juhendit “patsu”. Nüüd saab lisada kahekordse patsutamise. Seda tee nii, et kui koer on juhendi “patsu” peale reageerinud peopesale käpa asetamisega (käsi on alguses rinna kõrgusel) hoia teise käega maiust koera nina kõrgusel, liiguta üles alla korda “patsu” ja hoia siis nina kõrgusel teisest käe kohal veidi enda pool nii, et koer tahaks seda käpaga puutuda. Vajadusel korda “patsu”. Kohe kui koer käpa maiuse poole korra liigutab ja käpa uuesti peole asetab kiida ja premeeri. Korda. Tulemuseks paneb koer sulle käpa pihku nagu patsu lüües, kaks korda järjest. Patsu löömist saab harjutada ka samal moel nagu juhendit “lehvita” hoides kätt nagu hi5 ehk viiekat lüües, lahtiselt koera poole.

Jäta” ja “võta”

Kaks olulist käsklust mis tuleb paljudel jalutuskäikudel kasuks kui koer leiab midagi ebasoovitavat või on vaja, et koer mõistaks kui on lubatud midagi vastu (suhu) võtta (maast või käest) ja kui on targem keelduda.

Kutsu koer enda juurde nii, et tema tähelepanu on sinul. Seisa koerast paar sammu eemal. Näita koerale maiust ning aseta see aeglaselt enda ette maha. Kui koer astub sinu poole maiust võtma aseta koheselt oma jalg kindlalt maiuse kõrvale ja anna rahulikult ja selgelt juhend “jäta”. Koer peaks selle peale tarduma ning sulle otsa vaadates ootama juhendit edasiseks tegevuseks. Sellist käitumist premeeri (astudes koera poole) kiituse ja käest antud maiusega.

Karjahierarhias õigel kohal asuv koer ei võta toitu või mänguasja kui juht on selle “omaks” kuulutanud. Kutsikate ning nende koerte puhul kel karjahierarhia aga ei ole nii hästi veel paigas, võib juhtuda, et nad tahavad ikkagi maiust kätte saada ja neid ei häiri sinu keelav juhend ega maiust valdav kehahoiak. Seetõttu jälgi koera kehakeelt.

Kohe kui koer on sinu hoiakut ja juhendit ignoreerinud korda kindlameelselt juhendit “jäta” ning aseta oma jalg kaitseks maiusele. Soovitud käitumise puhul kiida ja premeeri koera nagu ülal kirjeldatud. Kui koer ikkagi jonnakalt maiuse poole pressib, kraabib või muul moel rahutust näitab, korda juhendit “jäta” ning lükka ta kindlameelselt eemale.

Korda juhendit “jäta” 2-3 korda ning tee 20 minutit paus. Harjuta 2-3 korda päevas. Harjutada saab ka lemmik mänguasjaga tehes see enne koera jaoks huvitavaks nt. piiksutades või lehvitades seda tema nina ees, seejärel jätkates samuti nagu maiusega (asetades enda ette maha ning omandades poosiga). Kui koeral on hästi selge mida tähendab juhend “jäta” ning ta on loonud tugeva seose juhendile õige reageeringu ning motiveeriva maiuse ning kiitusega (ehk ei tundu tema jaoks ka muude heade asjade puhul ülekohtune kui ta peab oma asjast loobuma sest ta teab, et saab midagi veel paremat) kuuletub ta ka äärmuslikes olukordades.

Jätka treeningut. Alusta sama moodi nagu juhendi “jäta” korral. Kui koer jääb juhendi “jäta” peale seisma võta jalg maiuse juurest eemale astudes ära ning anna lahkelt kutsuvalt juhend “võta”. Kui koer võtab maiuse kiida teda rohkelt. Nii õpib ta maast maiust võtma sinu juhendi peale.

Sama rutiini saad harjutada kui koer kipub peost toitu rabama. Ulata maius lahtisel käel ette, koera nina kõrgusel, vähemalt 15cm kaugusel, ära ütle midagi. Kohe kui koer erutunult maiust ilma loata rabama hakkab või muul ebasoovitud moel reageerib, sulge käsi ja ütle “jäta”. Kui koer on väge erutunud ja hakkab haukumisega maiust nõudma, mine ära ja tee tund pausi. Kui koer on rahunenud, korda. Kui koer jääb rahulikuks ka käe avanemise peale, anna luba öeldes “võta” ja ulatades kätt veidi (1-2cm) pakkuvalt ettepoole. Kui koer rahulikult maiust võtab kiida rohkelt ja tee paus. Õige pea loob  koer seose, et maiust saab ainult siis kui ta on rahulik ning kui lubatakse; samuti, et kohe kui öeldakse “jäta” tekib negatiivne seos ning toit jäetakse rahule.

Kui soovitakse koerale selgeks teha ilma loata toidust keeldumine, tuleb toidupakkuja või koht kus toit asub (erinevad kohad) teha väga ebameeldivaks. Selleks tuleb kasutada abivahendeid ning abijõudu.

Treeneril on käes mitu maiust, et peale premeerimist vajadusel kiiresti uuega asendada. Abilisel on varuks veepudel või oma kehakeel ja hääl. Abilisi on mitu (vähemalt 4) ja nad vahetuvad varieeruvate intervallidega. Abiliseks ei tohi olla oma karja liige.

Abiline ja treener pakuvad korraga 1-2m vahega seistes, sõbralikult kutsudes koerale maiust. Kui koer läheb abilise juurde maiust võtma 1. ehmatab abiline koera, võttes kiiresti maiuse ära ning tehes ebameeldivat/ähvardavat häält, astub ähvardavalt samal ajal koera poole (kui koer on lähedal siis ka teda eest lükates talle järsult vastu); 2. andes maiust mille sisse on peidetud kibe aine või 3. pritsides seljataha peidetud veepudelist vett. Kui koer jookseb sellepeale treeneri juurde (kas kutse peale või ilma) saab ta sealt preemiat ja ülevoolavat kiitust koos mänguga. Peale 2 korda tehakse vähemalt 4h pausi, treeningkordi võib teha ka hommikul ja õhtul.

Iga korraga suurendatakse treeneri ja abilise vahelist vahemaad. Abiline püüab end aina huvitavamaks muuta ja koera enda juurde meelitada kui see on õnnestunud reageeritakse sellele aga negatiivselt. Taas kutsub treener koera enda juurde ning kiidab tugevalt. Kui treening on läbi suhtleb abiline koeraga taas rõõmsalt ja sõbralikult luues negatiivse kontakti ainult maiuse pakkumisega ning positiivse inimesega.

Sama tehnikat ilma abiliseta saab kasutada leitud maiuse maast võtmise vältimiseks. Maas olev maius on enne treeneri poolt jalutusrajale või vahetult selle kõrvale peidetud. Maiuse sisse on peidetud kibe või väga ebameeldiva maitsega aine või/ja maius on asetatud põõsa või noore puu juurde nii, et see maiust haarates koera poole laksu lööb ja teda ehmatab. Negatiivse kogemuse peale kutsub treener kohe koera enda juurde annab mitu korda järjest maiust ning kiitust. Oma koduaias on võimalik kasutada ka maasse peidetud pritsesüsteemi mida saab kaugemalt tööle lülitada kohe kui koer maast leitud maiust võtma hakkab (nt. naabri poolt üle aia visatud söök). Samuti on võimalik seostada kõik üle aia visatu (ka siis kui sinna juurde käib meelitav hääl) ülimalt negatiivse kogemusega ning peale 6 korda harjutamist ja kannatust võid kindel olla, et su koer ei soovi võõrast maiust võtta. Kui tegemist on pikalt sisseharjunud tabuga siis võib koolituseks kuluda järjepidevalt ja kannatlikult tegutsedes 4-6 nädalat.

Enamus koeri õpib väga kiirelt võõra meelituste ja pakutavate maiuste peale ignoreerivalt reageerima. Jonnakate koera kostitavate naabrite puhul saab neid õpetada sama moodi, lülitades aja ääres sisse pritsesüsteemi kui nad sinna koeraga suhtlema ilmuvad. Pritsesüsteemile on võimalik külge ehitada ka liikumisandur, mis koera aiaäärest eemal hoiab teda sinna lähenedes pritsides.

uks kinni

Õpeta koerale sinu järel ust sulgema (kinni lükkama või tõmbama).

Kinni lükkamine: Istu ukse kõrvale toolile ning kutsu koer enda juurde. Edenetakse sammsammult. Ulata koerale maius hoides seda sõrmede vahel, meelitades koera praokil ukseni liikuma ning andes maiuse vastu ust (ise ust liigutamata). Hõõru maiust koera nina kõrgusel natuke ukse selle koha vastu mida sa soovid, et koer ninaga puuduks. Kui ta läheb ust nuusutama ja puudub vastu ust, ütle “uks” kiida koheselt ja anna maiust. Korda seda 2-6 korda, määrides ust aina vähem, korrates puudutuse peale “uks” ja premeerides ukse puudutusi rohkelt. Kui ta hakkab seostama juhendit ja ukse puudutust maiusega pea paar korda premeerimisega vahet (kasuta varieeruvat graafikut premeerimisel nt. 2x premeerid maiusega, 3x ei premeeri ja vastupidi, kiidad iga kord) koer hakkab vastu ust aina tugevamini ja tugevamini ninaga vajutama, et saada maiust (ära unusta iga puudutuse peale ütlemast “uks” ka kiitmast). Nüüd on aeg preemia andmine seostada ainult ukse liikumisega. Anna juhend “uks kinni”, korda paari sekundise vahega kui vaja; kohe kui ta piisavalt tugevalt vajutab, et uks liiguks, premeeri ja kiida. Kui uks liigub kinni, kiida hästi palju, premeeri ja mängi näidates talle kui tubli ta on ja kui rõõmus sa selle peale oled.  Tee vähemalt neli tundi vahet ja proovi uuesti kasutades juhendit “uks kinni”. Sama tehnikat saab kasutada ka sahtli, kapiukse või akna kinni lükkamiseks.

Kinni tõmbamine: Selle triki õpetuseks peab koeral olema selge juhend “tagurda” või “tiri” (silmas peetud hammastega kinni hoides tirimist nt. mänguasjaga tirimismänge mängides. Enne “tiri” õpetamist vaata kindlasti ka hoiatusi mängu teema alt. Õpeta juhendit “tiri” lühiajaliselt ning mitte võitluseks mineva tirimisega seoses, lõpeta tirimine alati enne kui asi läheb jõukatsumiseks). Vali uks mille lingist on võimalik koeral hästi hammastega kinni võtta ning mis ei käi kinni liiga kergelt (ehmatab koera) ega liiga raskelt (valmistab pettumuse kui edusamme ei tule).. selleks saab kerge ukse puhul takistada tema liikumist pannes ukse alla väikese takistuse (mitmekordselt paberit või riiet). Valmista ukselingile pehme ümbris, et sellest kinnihaaramine ei oleks koerale alguses ebameeldiv. Selleks saab kasutada mõnda käterätti ja nööri. Sea uks praokile umbes 20cm.

Alusta samamoodi nagu kinnilükkamise õpet, ainult sea enda tool teisele poole ning premeeri lingi puudutust (anna juhend “uks aport” ning näita käega lingile). Jätkamiseks meelita koera linki suhu võtma (kasuta juhendit “aport”), premeeri iga edusammu. Kui koer ei taha linki suhu võtta määri seda samamoodi nagu kinnilükkamises, maiusega. Kui koer on lingi suhu võtnud kiida koheselt rohkelt ja premeeri. Tee iga 15 minuti trenni järgi 20 minutit paus ja ära õpeta ühte asja kauem kui 2x15 minutilist korda. Pikenda lingist kinnihoidmise ja preemia vahelist aega viie sekundini. Lisa juhend “tagurda” või “tiri”. Kui koer on ust enda poole tõmmanud kiida rohkelt ja premeeri. Liigu aeglaselt edasi avades ust rohkem ja lastes tal suurema maa kinnitõmbamiseks tagurdada. Alguses kiida iga edusammu, hiljem ainult korrektselt täidetud juhendit ehk ukse täielikku sulgemist. Enne premeerimist korda juhendit mille peale soovid, et ta ukse sulgeks nt. “uks kinni”.

kurb

See on lihtsalt armas poos mida kasutatakse erinevate trikkidega seoses näiteks jutustavas näidendis kus koer käitub vastavalt jutustusele sinu kõrval.

Paar treeningkorda peaks piisama, et koer sellest täielikult aru saaks.
Juhenda koer lamama. Võta maius ja meelita sellega koera tema jalgevahele jäävat maad puudutama, sama moodi nagu ukse trikiga, saab seda teha hõõrudes maad veidi maiusega ja kiites ning premeerides soovitud tegevust peale juhendi “kurb” andmist. Kui ta on pihta saanud, et enda jalgevahele nina pannes saab kiitust ja teeb seda kindlalt iga kord kui juhendi annad, saab edasi minna. Pikenda aeglaselt korrektselt täidetud juhendi ja preemia vahelist aega (n. alguses 2 sekundit siis 5, 15, 30, 35 jne). Nii pikendad aega kui ta oma nina põrandal hoiab. Ära unusta järjekorda: juhend, õige tegevus, kiitus+preemia. Õige varsti hoiab ta juhendi peale koonu maas juba soovitud aja ning näeb nina maas hoides ja ise silmadega üles piiludes kurb välja
.

häbelik” või “häbene”

Tulemusena asetab koer ühe käpa ninale nagu häbeneks nähtut või tehtut. Aega võtab see trikk oluliselt rohkem kui teised seega varu kannatust.

Juhenda koer enda ette lamama või istuma. Esimene etapp on õpetada koera oma nina käpaga puudutama. Alusta seda paludes tal anda “käppa”, samal ajal kui ta käppa tõstab hoia maiust hästi madalal, koonust vastaspool tõusvat käppa. See meelitab teda pead langetama samal ajal kui käpp tõuseb. Kui ta käpp puudutab nina kiida ja premeeri. Korda 3-4 korda ja tee paus.  Proovi uuesti piisava (vähemalt tund) vaheaja järgi. Pikenda aeglaselt maiusega premeerimise ja käpaga ninapuudutuse vahelist aega. Nii õpib ta aegamisi pikemalt käppa ninajuures hoidma. Kui sul ei ole nii palju kannatust või tundub, et koer ei õpi kuidagi siis võib taas abiks võtta kleepuva pinnaga teipi või paberit (mitte liiga tugeva liimiga!). Asetades segava kleepuva tüki ninaseljale püüab koer seda sealt käpaga ära pühkida- käpa tõstmise peale ütle juhend “häbene” nina puutudes kiida ja premeeri, jätka nagu ülal kirjeldatud. Iga trennikord lõpeta peale 3-4 harjutuskorda, hea saavutuse peale tugevalt premeerides kiituse ja maiuse ning mänguga.

sitsi” või “käpad puhtad”

Naljakas on seda kasutada just seostades juhendiga “käpad puhtad” mis loob jalgade esitamisele veidi otstarbekama põhjuse kui seda on sitsimine ehk kerjamine.

Juhenda koer enda ette korralikult istuma. Hoia maiust otse tema nina ees ning kohe kui ta püüab ninaga seda nuusutada liiguta seda üle tema koonu ringiga tahapoole (kuklani) ja otse üles nii, et ta koonuga lõhna järgi liiguks. Kohe kui koer veidigi esikäppi maast tõstab ütle valitud juhend (“sitsi” või “käpad puhtad”), kiida ja premeeri. Liigu järk järgult edasi nii, et premeerid iga kord järgmisest rohkem tõusmist ehk edasiminekut (soovitud saavutust) kuni koer 3-4 korra juures hetkeks istukil esiosa üles tõstab nii, et selg sirgeks jääb. Mida suurem koer seda kauem võtab perfektne asend ja tasakaalu leidmine aega. Pikenda õige saavutuse ja maiusega premeerimise vahelist aega ja ära unusta enne juhendit korrata.

Kui koer on saavutanud oskuse end kiiresti ja piisavalt pikaks ajaks tasakaalus “sitsima” saada, saab edasi liikuda käppade liigutamisega. Selleks kasuta “käppa” juhendi õpetamisel tutvustatud käpapakkumise liigutust ning vasaku ja parema käpa vaheldumisi esitamist. Seo õppeosad omavahel kokku ning kiida iga edusammu seni, kuni kõik õnnestub peale juhendi andmist järjest teha.

Kummarda

Peale selle triki omandamist saab õpetada koera kummardama nii sulle kui seljaga sinu poole ehk publikule.

Kummarduse õpetamiseks on vaja palju kannatust.

Alusta sellest, et kasutad juhendit “kummarda”, kiitust ja preemiat iga kord kui ta loomulikult esiosa venituseks allapoole suunab või mängides seda poosi kasutab. Kuna sa pead ajastuses päris kiire olema, et seda märgata ning suuta õigesti ajastada sinna juurde juhendit ja kiitust võib see päris kaua aega võtta enne kui koer tegevusega seose loob. Treeningprotsessi saab ka kiirendada. Põlvita ning kutsu koer enda ette seisma. Hoia maiust maalähedal koera esijalgade vahel. Kui ta maha kummardab, ükskõik kui natukene, et maiuseni ulatuda, kiida ja premeeri seda. Korda ning pikenda iga korraga premeerimist kuni ta eelmisest korrast natukene rohkem kummardab. Kui ta on aru saanud mida sa temast tahad too sisse seos juhendiga “kummarda” ning kasuta seda kohal kui ta hakkab kummardama, korda kui ta on seal maal, et on soovitud määral kummardanud (eelmisest korrast rohkem või samapalju) ja peab preemiat kohe saama.. kiida ja premeeri. Kui peale paari korda ei ole koer seost loonud ja tundub, et kannatus kaob võib proovida ka sedasi: Juhenda koer enda kõrvale seisma. Aseta maius maha tema ette. Juhenda koer lamama. Samal ajal kui ta hakkab lamama hoia teda kõhu alt üleval (õrnalt toetades mitte tirides, koer peab reageerima käepuutele nagu takistusele muidu ei ole sellest kasu. Tirimine tekitab ainult kogu tegevuse ja kõhu puutumisega ebameeldiva seose). Kasuta kohe kui käsi kõhtu takistab, juhendit “kummarda” ning kiida ja premeeri iga väiksematki edusammu. Iga treening lüli juures pea meeles, et sa ei kasutaks ühte kordust üle 4 korra ja peaks vahet siinkohal vähemalt 10 minutit (trenniaeg kokku ilma pausideta maksimum 2x15 min).

edasi hop” Üle teiste koerte hüppamine

Harjutab sotsialiseerimist, teiste koerte juures juhendite täitmist, enesekontrolli ja hüppetehnikat ning mõlemal käel juhtimist. Õpetada saab seda ainult kasutades üksteise vastu mitte agressiivseid ja mitteargu koeri ehk koerad peavad üksteisega hästi läbi saama, oskama hästi juhendeid “lama” ja “koht” ning ületama meeleldi hüpates juhendi peale takistusi. Kui sul on olemas grupp, kus kõik need eeldused on täidetud võib õppega alustada. Alusta paaridest. Üks koertest on “lama”/ “koht” asendis, koerajuht hoiab rihma lühikesena ning maiust valmis vajadusel koheseks premeerimiseks. Teise koera juht annab oma rihmas koerale juhendi “edasi” ning takistuse ehk teise koera ees nt. “hop”, “hüpe” või “barjäär” samal ajal juhendades oma koera hüppeks üle lamava koera. Lamav ja hüppav koer saavad kiitust ja maiust peale hüppe sooritust. Korda sama hüpet seekord tagasi hüpates, et koer harjuks mõlemal pool koerajuhti hüppama. Seejärel vaheta koeri. Kui paarid hästi töötavad lase koerajuhtidel oma koerad üksteisest umbes 2m kaugusele rivvi lamama asetada (kuni 6 koera järjest), koertevaheline kaugus oleneb ka hüppaja suurusest. Esimene koer läbib rea (koerajuhi kõrval rihmas) juhendi peale üle lamavate koerte hüpates, üht ja teistpidi. Reas esimene koer vahetab välja hüppaja ning kordab sama. Kõik koerad teevad läbi oma hüppekorrad.

rivi" Alt läbi jalutamine

Selleks on vaja rida suuremaid ning üht väiksemat koera. Suurematel koertel peab olema selge trikk “kummarda” (koer peab seda poosi suutma hoida vähemalt 2 minutit) ning väikesel trikid “edasi” ja “tunnel”.

Rivista koerad tihedalt üksteise kõrvale, koerajuhid oma koera ees. Järgneb koheselt juhend “kummarda” ja “hoia”. Iga koera juht hoiab oma koera tähelepanu maiusega endal (maiust hoitakse nii lähedal kui vaja).

Väiksema koera juht juhendab ta suuremate koerte kõhtude alt läbi jalutama juhendades “edasi” ja/või “tunnel”. See trikk eeldab väga head kontrolli suuremate koerte üle, et nad ei lamaks vahepeal maha ning omaks head füüsilist vormi suudaks oma lihaseid piisavalt kaua selles asendis hoida.

hääl

Paljudele koertele meeldib häält kasutada ning andes selleks loa siis kui vaja, naudite te seda mõlemad. Juhendit “hääl” on loomulikult lihtne õpetada kui koer armastab haukuda. Kui ta aga häält harva kasutab tuleb ta enne piisavalt üles erutada ning tekitada frustreering nt. pakkudes mänguasja ja ära võttes mitu korda järjest seda kätte andmata. Piisavalt frustreerunud koer teeb rahutuse väljendamiseks lõpuks reeglina häält. Lase koeral enda juurde tulla ja tähelepanu sinul hoida. Võib lasta ka koeral istuda.

Kohe kui koer on haukunud kiida “tubli koer” ning korda “hääl” kui ta veelkord haugatab kiida uuesti ja anna maiust. Kui ta juhendi peale juba kindla reaktsioonina haugatab lisa juhendile “hääl” käesignaal (nt. üle tõstetud käe sõrmede kõverdamine ja sirutamine rusikasse ja lahti) ning kasuta neid üheaegselt. Premeeri kohe juhendile järgnenud haugatust ning proovi vahepeal premeerida ainult kiitusega ning siis jälle maiusega, samuti vahepeal ainult käemärgiga ning kui sellepeale reageeringut ei tule taas koos hääljuhendiga. Tulemusena peaks koer reageerima häält andes ainult käemärgi peale.

Nüüd püüa vahemaad suurendada enda ja koera vahel, et ta reageeriks käemärgile haugatusega ka pikema vahemaa tagant. Selleks peab koeral olema selge juhendid “koht” ja “edasi”. Samuti on kasulik kui ta on enne omandanud “istu”, “seisa”, “lama” käesignaalid ning reageerib neile vähemalt 20m kauguselt. Kasuta neid vahelduvalt ning kiida rohkelt õiget sooritust nt. saadad koera kohale, annad juhendi istu, minuti pärast juhendi “lama, “istu” ning “hääl”; lähed aeglaselt koerani ja kiidad rohkelt koos maiusega. Muuda juhendite järjestust nii, et lõpp ja kiitus ei tuleks alati ühe ja sama juhendi peale, lõpetuseks võib ise juurde minemise asemel kasutada ka vahel juhendit “siia”.    

Võimalikud variandid juhendist “hääl”: “küsi”, “auh”, “võõras”-järjestikusel haukumisel, “bark”, “voice” või mõni sinu ja teiste jaoks otsest keelelist seost mitteomav sõna.

Ringi

Eesmärgiks on treeneri ümber ringjalt liikuv koer.

Alusta kõrvalkäimisega hoides maiust käes koera nina ees nii, et ta saab seda veidi näksida või on suur huvi selle vastu. Liiguta aeglaselt kätt koera nina eest ringjalt ümber enda (nii, et koer järgneb maiusele) korrates samal ajal juhendit “ringi”, poole ringipeal vaheta maiuse käsi nii (et lõpetada teine ringi pool), et koer seda näeb ja aru saab- maius on teises käes ning täis ringi edasi liigub. Käega koera meelitades ja ringi tegemisega ühel ajal, liigu aeglaselt edasi. Tee sellest lõbus ja mänguline ettevõtmine erguta vahepeal koera. Koer võib ümber sinu liikudes ka õhku hüpata, keksida jne. See trikk peaks olema väga lõbus nii koera kui sinu jaoks ning selle õpetamisel tuleb seda silmas pidada. Vaheta käe liikumissuunda nii, et koer õpib mõlemat pidi ümber sinu liikuma. Kui koer on loonud juba kindla seose nii hääljuhendi kui käemärgiga (käe meelitav liikumine) ilma maiuseta, proovi järjest teha kaks ringi andes juhendi “ringi” ja tehes käega soovitud poole viipe. Harjuta ja ära unusta peale 15 min (paari kolme harjutus korda) 20 min. puhkust. Kui koeral on mõlemale poole liikumine selge kasuta erinevaid kombinatsioone nagu “ringi”, “ringi”, “lehvita”, “lehvita” ja korda seda rutiini kaks korda. Kiida ja premeeri ning tee paus. Järgmine kord proovi uut rutiini nt.  “ringi”, “ringi”, “lehvita”, “lehvita”, “ringi”, “ringi”, “kummarda” ja premeeri. Nende rutiinide õppimiskiirus oleneb palju sellest kui selged on eelnevalt alustalad ning loomulikult koera iseloomust ja õppimisvõimest. Mõne koera puhul läheb aega paar nädalat teine saab juba nädalaga selgeks. Ole kannatlik ja ära liigu liiga kiiresti, kui koer sooritab juhendeid vigaselt võta aeglasemalt ja mine tagasi algõppe juurde, kinnita alati enne ülesandega keerukamaks minemist korrektne algõpe.

tasakaal”, “rüht” ehk “raamat peapeal”

Arendab kannatust ning tasakaalu. Leia raamat, mis on sobiv sinu koera suurusega. Sea raamat tasakaalu koera pealaele kõrvade vahele, koonule või turjale. Koha valikul mängib rolli ka sinu koera keha ja peakuju: kuhu on võimalik.

Hoia koera vasaku käega paigal ning aseta raamat parema käega kohale. Hoia raamatut ning juhenda koera “koht” või “seisa”. Kui sa tunned, et tasakaal on saavutatud ja koer on rahulikult paigal eemalda mõlemad oma käed (kõigepealt käsi raamatut hoidmast ning seejärel koera paigal “hoidev” käsi). Loe kolmeni, võta raamat ära, kiida ja premeeri. Kui koer vahepeal liigutab juhenda ta tagasi ning jäta paigal “hoidev” käsi kolmeni lugedes paigale, kiida ja premeeri. Suurenda iga korraga ajavahet, mil koer raamatut paigal hoiab.  Kui ta kannatlikult juba paigal tasakaalus suudab hoida 30 sekundit, saab väga aeglaselt ja kannalikult alustada õpet raamatuga juhend “siia”. Selleks võta väga väikesed vahemaad alustades ühest sammust ning minnes sammu võrra aeglaselt edasi. Siin võib tulla palju tagasilööke enne kui trikk õnnestub seega ole kannatlik, kasuta õigeaegselt valitud juhendit (nii alustades esimesel tasakaalu hetkel kui edusammude juures) ning kiitust ja preemiat.  Pea meeles, et mida raskem on trikk seda suurem peab olema kiitus ja preemia ning iga trennikord, mis võib koosneda kuni kolmest vaheajaga sektsioonist (2-4x harjutad ülesannet korrates, 20 min vaheaega & kordus), peab lõppema kas jalutuskäigu või mänguga, mis ei sisalda raskeid juhendeid. Koer peab õppeperioodi lõpus suutma lõdvestuda ja stressi välja laskma.

Maius ninapeal ehkhoia

“Hoia” juhend õpetab koerale kannatlikult hoidma ühte poosi on see siis koonu kinni hoides, koonu paigal hoides, poosi hoides vms. Siinkohal juhend “hoia” ninapeal maiust hoides. Hoia koera koonu hellalt aga kindlalt kinni ning anna juhend “seisa” ja/või “koht”. Ütle juhend “jäta” samal ajal kui asetad maiuse ninaseljale ning jätka valitud juhendit korrates nt. “hoia” 1.2 sek. paus, “hoia” paus. Lase koon aeglaselt lahti. Koer peab hoidma koonu koos maiusega soovitud asendis kuni sa annad juhendi lõpetuseks “võta”. Kui koer püüab enne juhendi” võta” andmist ise koonu liigutada., jälgi, et ta maiust kätte ei saaks, korrigeeri kohe käega koos õigesse asendisse, pane maius ninale tagasi ja korda. Kui koer on sinust kiirem ja võtab maiuse enne kui sa jõuad takistada ei tohi selle eest karistada ega riielda, lihtsalt alusta kannatlikult otsast peale ja ole ise tähelepanelikum. Juhendi “võta” peale peaks koer lõpus kas maiuse õhku viskama ja kinni püüdma või laseb ta selle ninalt maha kukkuda ning võtab siis (see oleneb suuresti koera iseloomutüübist, flegmaatilised koerad reeglina asju õhku ei loobi vaid valivad mugavama ehk laisema tee).

püüa

Lihtne juhend lastes koeral visatud maiust õhust püüda. Selleks võta maius, juhenda koer istuma ja anna talle preemiaks maiust, seejärel anna juhend “püüa” ja viska talle sammu kauguselt maiust koonu poole. Alusta lähemalt ja liigu tasapisi kaugemale. Õnnestunud püüdmisi kiida ka suuliselt ning lõpus mängides ja mänguasjaga premeerides. Iga koer kes armastab maiust õpib kiirelt maiust suhu püüdma kohal olles või sellele järgi hüpates kuna siin toimub maius ise kõige kiirema preemiana. Ära pinguta üle max 6x ühel treeningkorral on piisav.

otsi

Eesmärgiks juhendada koer peidetud asja otsima. Hea kasutada koerale lihtsa ajutöö andmiseks ning väsitamiseks aga samuti kasutatav jälje õpetamises ning teistes võistlusprogrammides.

Alusta lihtsatest juhenditest. Näita koerale maiust (midagi tugeva lõhnaga). Seejärel lase koeral istuda ning kohalt vaadata seni kuni sa paned maiuse rätiku ääre alla umbes 2-4m kaugusele. Tule koera juurde tagasi, liiguta oma käsi maiuse lõhnaga vahetult koera ninasõõrmete ette andes tal maiuse lõhna taaskord nuusutada (korralikult sisse hingata) korrates juhendit “nuusuta” ning kiites.

Saada koer kohalt ära juhendiga “otsi”. Premeeri kiitusega kui ta leiab peidetud maiuse, maius ise toimib samuti tugeva preemiana. Liigu iga ülesandega peidukohast kaugemale ning vaheta peidukohti ning peida maius sügavamale rätiku alla kus teda on raskem kätte saada. Seejärel jäta rätik oma kohale aga peida maius sellest umbes meetri kaugusele uude kohta ning saada koer otsima. Koer peab kasutama nina, et uut peidukohta üles leida. Kui koer juhendit juba selgelt ja kiirelt täidab ning lihtsalt maiuse üles leiab saab edasi liikuda järgmise raskusastmega. Keera koer seljaga peidukoha poole ning lase kellelgi teisel maius ära peita nii, et koer ei näe peidukohta. Kui koer leiab taas kiirelt ja kenasti maiuse võib edasi liikuda viies ta maiuse peitmise ajaks teise ruumi. Kasuta sama rutiini, anna maiust hoidnud kätt nuusutada (võib olla ka võõra peitja käsi) ütle “nuusuta” ning saada koer otsima juhendiga “otsi”. Julgusta, kiida ja erguta koera aegajalt otsimisel kui otsitav on raskes kohas või kaugele peidetud. Liikumistrajektoorile võib vahepeal ka peidetud asja aegajalt maha lasta ise sinna juurde mingi märgi jättes. Kui koer märgi juurde jõuab osuta sellele käega ja korda “nuusuta” kiida kui ta kohta uurivalt nuusutab ning saada uuesti juhendiga “otsi” edasi. Kui koer kenasti selles staadiumis samuti maiuse üles leiab liigu tahkete asjade peitmisele nagu mänguasjad, võtmed, riideesemed. Alusta samuti lähedalt ja vaateväljas olevast peitmisest ning liigu raskemaid astmeid pidi järk-järgult edasi. Lõhn otsitaval asjal peaks olema alguses kergemaks leidmiseks peidetava kohaga erinev. Nt. ära peida oma riideeset omas kodus kus igal pool on sinu lõhn vaid lase otsitaval asjal väljas õhukäes tuulduda, lase mõnel teisel inimesel seda käes või taskus hoida ning lase tal asi ära peita, otsimiseks lase nuusutada asja peitnud inimest kelle lõhn on asja küljes. Premeeri leidmist maiuse ja kiitusega. Ise oma asju peites võib seda kergemaks leidmiseks teha väljas kus sinu lõhna igalt poolt ei leia. Jalutades määda rada kui koer on eespool või mujal lase vaikselt mõni ese enda küljest maha kukkuda, liigu alguses vähem hiljem pikem maa edasi ning saada koer seda otsima andes enne enda kätt nuusutada. Sama võib teha edasi arenedes maast leitud pulgaga mida on veidi käes hoitud, see on raskem aste kuna lõhna on vähem pulgale jäänud. Selle triki abil saad sa kiiresti leida ka kaotatud kinda või võtmekimbu. Võistlusprogrammides kasutatavaid otsimisviise õpi selleks spetsiaalselt õppinud treeneri juures. Otsimisviisid on erinevad inimest jälitades, põllujäljel, jahil, veejäljel, päästetöödel.

sinna” koos käemärgiga

Eesmärgiks on koera liikumine viidatud suunda.
Esiteks vali preemia (selleks võib olla nii maius kui mänguasi). Aseta preemiad (3tk) üks otse enda ette 6m kaugusele, teine esimesega samal joonel sama kaugele vasakule ning kolmas sama kaugele paremale. Algasend, koer sinu kõrval istumas või seismas pika rihmaotsas (10m treeningrihm või flexi professional, vali rihm vastavalt koera suurusele ja kasutusmugavusele/oskusele). Anna juhend “sinna” koos käeviibutusega valitud suunda. Kui koeral on raskusi arusaamisega viska talle maiust soovitud suunas poolele teele, korda samal ajal “sinna” ning viipa viskava käega. Kiida kui koer liigub õiges suunas. Kui koer liigub vales suunas, pidurda teda rihmast ning juhenda tagasi ja alusta otsast peale. Jätka juhendi andmist ja viipamist kuni koer on arusaanud mida sa soovid. Alguses võib esimese sammu asjale näidates, ergutuseks, koos koeraga võtta. Näiteks saada algpositsioonist koer vasakule kui ta on märgini või maiuseni jõudnud (ka siis kui oled pidanud vahepeal maiust suunamiseks viskama) kiida lühidalt ning anna kohe mõni juhend nt. “istu” või “lama”. Kui ta täidab juhendit hästi jaluta rahulikult koera juurde ning kiida ja premeeri. Mine algpositsiooni ning suuna juhendi ja viipega järgmise kohamärgini, kui ta on järgmise näidatud märgini läinud suuna taas juhendi ja viipega sealt kolmanda märgini. Koer peab olema tähelepanelik, jälgima sinu liigutusi ning käitumises neile vastavalt juhenduma ehk lugema suunda käeviipest. Kui seos viipe, hääljuhendi, tegevuse ja preemia vahel on loodud saab edasi liikuda. Varieeri juhendeid mida märgini jõudes täitma peab, pikenda kaugusi ning kasuta käemärke
.

aevasta

Eesmärgiks on koera aevastamine juhendi peale. Käejuhendina saab kasutada kätega suu ja nina katmist ning sinna juurde hääljuhendiga öeldes “aevasta”.

Istu toolile ning juhenda koer enda ette istuma. Aseta oma käed koera ninasõõrmete ja koonu esioda ümber, ütle “aevasta” ning puhu õrnalt koera ninna. Jätka seni kordamist kuni ta kas aevastab või teeb mõne muu sellesarnase liigutuse. Kiida ja premeeri koheselt. Korda. Seose loomine ja tingitud refleksi teke võtab mõnel koeral rohkem aega nii, et varu kannatust.. mõni muidugi õpib selle triki väga kiiresti. Samamoodi koera jälgides ning juhendit ja kiitust ajastades saab õpetada selgeks ka juhendipeale haigutamise.

Palvus”, “palve” või “palveta”

Eesmärgiks on koer kelle esikäpad on madalale lauale või toolile asetatud ja pea nende vahelt põranda poole langetatud. Kasutatakse juhendeid “palvus” ja “aamen”, esimene annab juhendi poosi võtmiseks ning teine lõpetamiseks.

Istu toolile ning juhenda koer enda ette istuma (nii lähedale, et ta käpad toolile ulatuvad). Aseta enda jalgevahele toolipeale maius. Anna juhend “palvus” ja juhenda koera mõlemat esijalga toolile tõstma (koer peab jääma istuma). Anna juhend “jäta” nii siis kui koer püüab maiust võtta kui ka lihtsalt võtmise ennetamiseks ning seejärel korda “palvus”. Koer peaks suunama pea jalgevahele, soovitavalt toetama koonu toolile maiuse ette. Kohe kui koer on seda teinud ütle “aamen” kiida rohkelt ja anna preemiaks maiust.

Sama saab teha ka harjutades ise koera kõrval olles ja alguses ta käppi juhendit korrates ise toolile tõstes, seejärel maiust toolile pannes öeldes “jäta” ja meelitades koera pead toolile asetama, samuti nii kui koer on pea toolile jalgade vahele asetanud öelda “aamen” kiita ja premeerida. Variatsioonina saab maiuse asetada ka tooli ette maha, et koer paneks pea jalge vahelt läbi ning vaataks allapoole.

pea maha”

Eesmärgiks on kohene pealangetamine koera poolt. Tuleb kasuks kui koer otsustab sinu vaatevälja ette end sättida. Seda trikki on tegelikult suhteliselt kerge õpetada. Ükskõik mis asendis olevale koerale kes hoiab kaela püsti anda juhend “pea” või “pea maha” ning suunata koonu eest maius järsult alla (mõningal juhul võib nt. näitusekoerale pea tähendada ka muid koonu või kaela suunamisi ja hoidmist, ära kasuta sama juhendit mitme erineva asja tarbeks). Koer järgneb peaga maiusele, nii kui koer on pea maiuseni viinud kiida ja premeeri. Õige pea saab koer aru, et “pea maha” tähendab pea langetamist. Pikenda ajavahet kui koeral tuleb pead all hoida enne kui kiidad ja premeerid. Koera jaoks kõige mugavam ja püsivam asend selle saavutamiseks on lamamine ning lamades pea enda ette põrandale või käppadele asetamine. Lamavas asendis õpib koer seda ka lõõgastava kohal käsuna tõlgendama ning võib nii magama jääda või külili keerata ja raskelt ohata (ka viimast tuleks maiusega alguses kiita).

põmm” ehk “mängi surnut”

Algasend “istu” või “seisa” ja “koht”.  Anna juhend “põmm” käega samal ajal imiteerides “lama” käemärki selle vahega, et viibutatakse ülalt alla mitte lahtise käega vaid sõrmega näidates. Koer peaks reageerima sarnasele käemärgile lamades. Kohe kui koer on lamanud vii maius tema nina eest küljepealt poolkaares selja poole. Koer jälgib maiuse liikumist ning keerab end maiuse liikumissuunale vastu oleva küljepeale. Nüüd korda juhendit “põmm” ja liiguta maius koera nina eest lamava külje poole, ette, põrandale, vajadusel lükka õrnalt käega õlast. Kui koer on täiesti külili lasknud kiida ja premeeri. Harjuta paar korda, ära unusta kiitust ning vaheaega, harjuta uuesti. Kui koer on hästi seostanud juhendi “põmm” lamamise ja külili laskmisega saab edasi minna kasutades enne selgeks õpitud juhendit “pea maha”. Nii lisatakse viimasena pea langemine põrandale või maapinnale. Kiida ja premeeri koheselt. Pikenda iga trennikorraga aega, mil koer peab vaikselt pea maas lamama, pikenda vahemaid kust sa juhendit annad.

tagurda”

Mitte ajada segamini juhendiga “tagasi” (kui koer on selle jube enne omandanud) kus koer liigub lihtsalt teiselt poolt takistust tuldud teedpidi tagasi (kuna need juhendid on väga sarnased ja tekitavad nii koeras kui inimeses segadust siis kasuta sarnase juhendi asemel erinevat sõna). Eesmärgiks sinust otse eemale tagurdav koer. Võta koer pika rihmaotsas enda juurde. Juhenda ta seinaäärde seisma (või loo liikumiskoridor toolidest) ise seistes koera ees. Liigu koera poole tõrjuva poosiga käed peopesadega tema poole nagu lükates, vajadusel koera vastu astudes ja teda tagurdama sundides, samal ajal korda juhendit “tagurda”. Kohe kui koer võtab esimesed tagurdavad sammud kiida ja premeeri. Premeerida on kõige parem maiust suhu visates kuna käest maiust andes on raske kaugust kontrollida. Kasuta rihma kui koer liigub mittesoovitud suunas, juhenda koer algpositsiooni tagasi. Sein või toolidest koridor hoiab koera tagurdamise sirgjoonelisena. Kui koer on sinu poosi ja juhendiga seose loonud ning tagurdab kenasti mitu sammu, püüa tema poole liikumine ära jätta. Kasuta ainult juhendit ning käesignaali. Õigesti omandatuna liigub koer käesignaali peale sinust tagurdades eemale. Aeglaselt suurenda ajavahet õige tegevuse ja preemia vahel ning pikenda tagurdusteekonda soovituni.

puuduta”

Kinnita seinale koera nina kõrgusele paberitükk. Juhenda koer seina juurde ning kasutades juhendit “puuduta” juhi koera nina maiusega vastu lehte. Kiida ja premeeri kui nina on lehte puudutanud. Harjuta. Tee pause ja korda harjutust. Kui sa näed, et koer juhendi peale kohe paberit puudutab muuda paberi asukohta nt. madalamale, kõrgemale, põrandale. Kasuta juhendit ning kiida ja premeeri koheselt soovitud tegevust. Koer õpib soovitud tähist ninaga puudutama. Saab kasutada koos käemärgiga nt. kahe paberi vahel vahet tegemiseks (mõlemale midagi kirjutatud), koer valib selle mille juures käemärk tehakse. Samuti saab kasutada vaheetapina õpetades erinevaid asju puudutusest liigutama.

Kustuta tuli”, “kustuta” või “lüliti”

Jälgi, et koer ulataks vähemalt tagakäppadel seistes lülitini. Väiksemate koerte puhul saab kasutada lüliti alla seatud madalat lauda (laud peab olema kindel, ei tohi kõikuda ega olla libe). Anna juhend “kustuta”, juhi koer maiusega lülitini ning meelita koer lülitit vajutama (lülitini käppadega hüppama, käpaga sirutama või koonuga näitama). Kui ta ei taha seda teha määri natuke maiust lülitile ja meelita uuesti. Julgusta koera kiitusega iga edusammu eest (õhutamiseks ja julgustamiseks võib kasutada ka juba hästi selgeid juhendeid “edasi” või “hop”). Premeeri maiusega lüliti puudutust (ka siis kui seda veel ei vajutatud). Ajapikku liigu ise kaugemale ning saada koer lüliti juurde enda juurest. Kiida ja premeeri kui koer lülitit puudutab või sinna poole küünitab (ka siis kui ei ulata- sel juhul ei ole tema viga). Preemiat võib koerale ka peale lüliti puudutust visata. Kui sa soovid, et koer kasutaks rohkem jalga vajutamiseks aseta maius lülitile ja kata see käega. Koer püüab jalaga kraapides seda kätte saada. Kiida ja premeeri jalatõstmist ja puudutust.

korista”

Õpeta koera vedelevaid asju kokku korjama ja ühte kohta tooma. Selle triki õppimiseks peab koeral olema selged juhendid siia, aport või too ja jäta või anna.

Toas kus on põrandale laiali 2-3m kaugusele kogumiskohast, asetatud 2-3 kergesti suhuvõetavat eset valitakse koht kuhu esemed koguda. Selleks võib olla lihtsalt teatud koht ruumis (nurk) või kast kui soovitakse hiljem korjamist kastiga seostada nt. teises ruumis.

Kutsu koer enda juurde, seistes ise kasti või valitud kogumiskoha juures; kiida ja anna maiust tulemise eest. Viipa põrandal kõige lähemal oleva asja poole ning ütle “aport korista”. Kui koer liigub mänguasja poole ütle lühidalt hästi ning korda valitud juhendit “aport korista”. Kui koer võtab mänguasja suhu ning toob sinu juurde viipa maiuse käega kohale kuhu sa soovid, et ta mänguasja laseks (koer peaks ninaga maiuse järgi minema kasti kohale) ja anna juhend “jäta kasti” samal ajal näidates lahtises käes maiust. Koer peaks sellele reageerima mänguasja lahti lastes, sellele reageeri koheselt kiituse ja premeerimisega. Korda sama teiste mänguasjadega. Tee 20 minutit pausi ning korda uuesti, vaheta mänguasju või esemeid ning nende kaugust ning kaota eest sõna aport ning kasuta ainult juhendit “korista” koos viipega samuti jära ära juhend jäta ja seo see ainult juhendiga kasti. Kui koer juba hästi esimese juhendi peale reageerib mänguasja soovitud kohta toomisega liigu ise kogumiskohast järk järgult iga korraga kaugemale ning korda õpet, premeeri saavutusi. Vähenda premeerimist varieeruvaks, premeerides üle varieeruva intervalli (premeeri nt 1, 3 ja 6, 7, 11 jne. korda). Nii õpib koer tooma mitu mänguasja enne kui saab preemiat ning ajapikku kokku korjama kõik põrandal olevad asjad ning viima nad õigesse kohta.

Jalgade vahelt sik-sakk

Juhenda koer kõrvale, hoia käes koera nina ees maius ja premeeri teda kõrvale tulemise eest. Nii saab ta aimu, et sul on käes preemia ning ta saab selle välja teenida. Hoia mitut maiust paremas käes kui koer on vasakul küljel (nii, et sul on võimalik maiust kohe peale premeerimist üksteisega asendada). Astu ette piisavalt pikk samm, et koer mahuks sinu jalgevahelt läbi pugema või käima (olenevalt koera suurusest). Ütle “sakk” ja meelita maiust jala alt näidates ja ninast eemale liigutades koera vasakult paremale liikuma (koer liigub maiuse järgi jala alt läbi), kohe kui ta liigub jala alt, korda “sakk”, kiida ja premeeri. Kui koer on jala alt peaaegu läbi astu teise jalaga samm ette, vaheta maiusekätt ning korda sama liikumist teise jala alt. Proovi maiusevahetust teha sujuvalt peale teise jalaga ette liikumist jalgade vahelt, vahetades maiusekätt samal ajal kui koer selle järgi uue tekkinud avavuse alt läbi liigub.  Järgmiseks proovi teha samm ilma preemiata ning samm preemiaga. Tee väike paus 10 minutit. Jätka kasutades premeerimist varieeruvalt. Alustades ning enne premeerimist korda juhendit “sakk”. Tasapisi jäta maius ära, preemiaks jääb kiitus.

Erinevate asjade toomine nimetuste järgi

Kõige lihtsamini saab alustada seda asjadest, mis on koerale tuttavad ja milledega on tal positiivne seos nt. jalutus- ja kaelarihm või mänguasi.

Võtmete ja teiste asjade, mis on raskemad või millede materjal on looma suus ebameeldiv, toomine jäta hilisemaks.

Vali asjale nimetus ning kasuta seda juhisena. Nt. “rihm”, seost luues ütled juhendi “rihm”, viipad enda ees olevale rihmale ning kui koer selle juurde läheb kiidad ja annad maiust. Kui koer on algaja kiida kohe kui ta on rihma poole vaadanud ning edene kiites iga järgmise edusammu eest nagu rihma poole astumine ning lõpuks selle puudutamine. Vali nüüd mõni teine ese ning harjuta selle nimetust samamoodi. Proovi esemeid üksteisest 1m kaugusele asetades nimetuse järgi juurde minekut. Kõigepealt üks ese, juhendi täitmine, kiitus ning juhend ja järgmine ese. Edasi harjuta sama asja peitmist alguses kergemasse seejärel raskemini leitavasse kohta ning nimetuse järgi leidmist “otsi rihm”. Kui sa soovid nimetatud asja leidmist kinnitada paigale jäämisega, lamamisega, häälega või toomisega.. lisa valitud juhend enne kiitust ja vahetult peale asja leidmist. Nt. “rihm aport” või “too rihm” (olenevalt sellest millise juhendiga oled talle visatud eseme toomist õpetanud) või “lama rihm”. Kasutades ainult juhendit “lama” või “too” esemeni jõudmisel ei kiida sa eelnenud tegevust vaid viimast antud juhendit. Koer aga peab nägema kasulikkust ehk saama kiitust ka vahe etappide eest, seetõttu töötab alguses kahe juhendi (millest üks enne hästi selge) sidumine paremini. Ajapikku saab juhendid vahepealt ja lõpust kaotada ning koer täidab soovitud juhendi ainult korra alguses öeldu peale.

Aporti hoidmine

Meelita teda nt. rihma suhu võtma. Kui ta ise seda ei tee ulata talle rihm suhu 2-3 sekundiks ning korda “hoia” või “aport”, olenevalt juhendist, mida soovid hiljem kasutada. Kiida rohkelt, võta rihm suust ära, anna maiust. Pikenda suus hoidmise aega. Lase tal ise rihm suhu võtta juhendiga “võta”.

Teine meetod: Võta pikas rihmas olev koer kõrvale. Kui tal on eelnevalt toomist ja juhendit “sinna” õpetatud on tal hästi selge käega näidatud suunas asja juurde minek ning ta tõlgendab esimest silmajäävat asja toodavaks esemeks. Valitud asja nimetus aga loob seose spetsiaalse asja ja nimetuse vahel. Aseta kaks erinevat eset üksteisest 2m kaugusele. Viita käega esemele ja ütle “rihm” või “too rihm” kui ta on juhendi täitnud kiida ja premeeri ning anna teise asja toomiseks juhend nt. “karu” või “too karu”. Kui ta läheb vale asja suunas takista teda rihmast ning korda valitud asja nime. Kui ta hakkab liikuma õiges suunas kiida ja korda asja nime. Kui ta on täitnud juhise soovitud kujul kiida ja premeeri.

post” JA “sussid”

Ajalehe või posti ja susside toomine. Seda trikki saab õpetada ainult siis kui post jääb tuues koerale kättesaadavasse kohta ning sussid on alati kasutuses ühes ja samad. Õpeta samuti nagu erinevate asjade toomine nimetuse järgi all kirjeldatus, seos ajalehe ja valitud juhisega nt.“post” või “sussid”, kasti viimise asemel õpeta neid tooma enda juurde nagu juhendis “aport”.

Ninaga palli veeretamine “lükka”

Selleks läheb sul vaja keskmise suurusega palli nt. jalgpall või sellest suurem rannapall sobib hästi. Aseta palli alla maapinnale (kõige parem teha niidetud murul) maius ning palli ümara serva ette samuti. Juhi koer palli juurde ja juhi tähelepanu maiusele ning ütle lükka. Maiuse võtmiseks läheb koer ninaga palli vastu ning liigutab seda. Takista palli liikumist käega, lase koeral maiuse kättesaamiseks tugevalt palli vastu ninaga nügida ning korda juhendit “lükka”. Leitud maius on preemiaks, kiida samal ajal juurde.  Lase pallil veereda täpselt niipalju, et see näitab selle all olnud järgmist maiust. Kui koer seda ise näeb ja hakkab haarama korda kohe juhendit “lükka” ning eelnenud protseduuri palli kinnihoidmise ja kiitmisega. Seejärel aseta ise koera nähes nagu alguses palli alla maius, samuti reas palli taha. Sina kontrollid liikumissuunda ning veeretad palli nügimise peale õigesse kohta järgmise maiuse leidmiseks. Õige pea on loodud seos palli lükkamise ja preemia vahel ning koer nügib palli edasi ainult juhendi “lükka” peale.

"KUKERPALL"
Tänud mõnusa triki kirjelduse eest Jaanale, Koertekojast.

Ellile õpetasin (õigemini tal juhtus see endal korra ja siis hakkasin õpetama) kukerpalli tegemist, alguse sai see agilitys kasutatavast painutamise soojendusharjutusest, kus maius juhitakse koera nina juurest esikäppade vahelt kõhu alla (agilitys lisaks veel kas vasemale või paremale poole). Piisava harjutamise ja paindumise peale hakkasin maiust järjest tahapoole viima, kuni kukerpall tuli, muidugi Elli püüdis otsesest kukerpallist vahetevahel kõrvale hiilida ja üle õle seda teha ning esimene kord, kui see kogemata juhtus oli ta natuke ehmatunud ja üllatunud. Lõpupoole jäi häälkäsklus 'kukerpall' koos käemärgiga 'koera külje juures ring ülevalt alla nina juurest saba poole', kahjuks ainult häälkäskluseni ei jõudnudki.