2010 West Michigan Triathlon

Age Group Results

August 14, 2010


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 0-20 21-29 30-39 40-49 50-99
Women: 0-20 21-29 30-39 40-49 50-99

Default Division

Under 20

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Courtney Jones Fremont MI

61

20

19

1:00:26.8

2

Jill Bosscher Hamilton MI

118

20

56

1:06:34.6

3

Jill Hop Holland MI

92

18

84

1:11:30.6

4

Abigail Bosscher Hamilton MI

120

15

113

1:15:39.2

5

Tiffany DeCheney Twin Lake MI

14

20

163

1:27:23.7

6

Ashley Nink Traverse City MI

95

20

165

1:27:40.1

7

Jolynn Hop Holland MI

93

20

175

1:32:27.7

8

Jamie Hop Holland MI

94

20

177

1:32:56.9

9

Jordan Perry Whitehall MI

145

20

180

1:36:42.1

10

Alyssa Houskamp Onalaska WI

57

15

182

1:39:28.2

 
Top

Male 20 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jacob Bosscher Hamilton MI

119

18

21

1:00:34.0

2

Michael Johnson Wayland MI

112

20

50

1:05:49.3

3

AJ Baar Allendale MI

149

19

55

1:06:19.2

4

Josh Johnson Wayland MI

114

19

115

1:15:49.7

5

Jeff Kleynenberg Vestaburg MI

130

19

137

1:21:42.3

6

Ethan Houskamp Onalaska WI

58

14

159

1:26:38.6

 
Top

Female 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Necia Ornee Holland MI

181

29

25

1:01:51.8

2

Renae Brouwer Holland MI

74

29

38

1:03:33.0

3

Sonia Rose Grand Rapids MI

142

23

48

1:05:39.5

4

Ruth Barkel Fremont MI

228

26

60

1:07:00.7

5

Janine Dekker Hudsonville MI

85

25

69

1:08:48.3

6

Laura Myszka Rockford MI

167

27

70

1:08:54.3

7

Erica Rose Okemos MI

148

23

82

1:11:17.6

8

Amanda Irwin Fremont MI

232

27

83

1:11:30.1

9

Katie Close Zeeland MI

161

25

85

1:11:38.5

10

Brianne Pawlowki Traverse City MI

29

29

86

1:11:46.6

11

Melissa Wever Wayland MI

82

24

97

1:12:55.0

12

Holly Johnson Caledonia MI

178

23

99

1:13:05.4

13

Andria Ringnalda Wayland MI

185

25

124

1:18:22.4

14

Kerri Driesenga Grand Rapids MI

233

25

133

1:19:54.5

15

Melanie Rummelt Cedar Springs MI

186

27

136

1:21:30.2

16

Joy Stinson Comstock Park MI

215

27

138

1:22:05.7

17

Sharon Gardner Grand Rapids MI

18

25

141

1:22:36.5

18

Amber Sytsma Spring Lake MI

143

21

142

1:22:50.1

19

Michelle Deweerd Wayland MI

197

28

146

1:23:14.2

20

Shanda Borst Zeeland MI

172

22

164

1:27:37.5

21

Elizabeth Schwind Mt Pleasant MI

31

27

179

1:36:40.7

22

April Dixon Traverse City MI

16

26

183

1:39:40.7

 
Top

Male 21 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Aaron Barber Grand Rapids MI

1

22

1

48:53.0

2

Brett Katsma Hudsonville MI

160

26

5

56:37.7

3

Bradley Kloosterman Grand Rapids MI

137

27

6

56:53.7

4

Zach Lienau Grand Haven MI

102

26

18

59:59.4

5

Levi Gardner Grand Rapids MI

20

25

20

1:00:33.4

6

Lucas DeJonge Grand Haven MI

193

25

26

1:02:09.4

7

John Barkel Fremont MI

25

28

28

1:02:21.7

8

Lee Sytsma Fruitport MI

205

28

54

1:06:17.6

9

Brian Zwart Muskegon MI

144

25

57

1:06:56.8

10

James Bacon Fremont MI

190

21

63

1:07:46.3

11

Dainen Tolman Hudsonville MI

174

28

71

1:09:17.9

12

James Koehler Muskegon MI

62

21

78

1:10:20.3

13

Sam Fearnow Grand Rapids MI

138

24

94

1:12:34.1

14

Mark Mesbergen Hamilton MI

107

21

105

1:13:58.4

15

Nicholas Bowne Twin Lake MI

147

22

111

1:15:00.1

16

Michael Tyron Newaygo MI

191

25

114

1:15:40.9

17

Jake Rose Grand Rapids MI

141

25

140

1:22:33.2

18

Thomas Kowalski Grand Rapids MI

11

26

155

1:26:17.0

19

Jon Studley Mt Pleasant MI

3

29

190

2:04:26.4

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Becky Thompson Rockford MI

12

36

10

58:35.8

2

Jennifer Christman Muskegon MI

214

34

24

1:01:37.9

3

Kerry Lee Cincinnati OH

200

35

31

1:02:42.4

4

Sarah Bennor Grand Rapids MI

196

37

41

1:04:22.8

5

Leanne Roesler Fremont MI

100

38

64

1:07:49.4

6

Kara Payne Palatine IL

125

30

65

1:07:51.8

7

Amy Houskamp Holland MI

43

36

81

1:11:15.2

8

Stacy Kortge Fremont MI

202

39

92

1:12:22.5

9

Kristin Keelean Bailey MI

109

37

101

1:13:30.9

10

Veronica Constatine Nunica MI

131

33

108

1:14:41.6

11

Cynthia DeKuiper Twin Lake MI

229

34

118

1:16:26.0

12

Amy Zelenka West Olive MI

7

36

120

1:17:14.4

13

Jami Hanson Newaygo MI

182

32

126

1:18:52.2

14

Jennifer Prince Zeeland MI

166

35

162

1:27:20.8

15

Teri Smedley Spring Lake MI

32

33

166

1:27:40.5

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Steven Crooks Montague MI

128

35

8

57:33.4

2

Stephen Kunst Grant MI

211

30

9

57:54.4

3

Adam Tacey Waterford MI

89

31

11

58:47.9

4

Dan Lee Cincinnati OH

199

35

22

1:00:41.6

5

Ethan Anderson Rockford MI

132

33

23

1:01:14.3

6

Ty Miller Fremont MI

139

38

32

1:02:54.1

7

Greg Vargas Muskegon MI

221

35

35

1:03:06.0

8

Jeff Winskas Muskegon MI

151

37

36

1:03:08.2

9

Brian Kunst Grant MI

212

35

37

1:03:15.4

10

Mike Reigler Dewitt MI

179

37

42

1:04:25.4

11

Jonathan Fackler Grand Rapids MI

53

33

44

1:04:54.5

12

Adam Garner Muskegon MI

157

39

45

1:05:01.8

13

Jason Brookhouse Fremont MI

208

37

46

1:05:09.0

14

Jason Postema Middleville MI

222

30

58

1:06:57.1

15

Jamey Newsted Muskegon MI

219

37

68

1:08:32.3

16

Nelson Griffin Hesperia MI

136

32

75

1:09:43.8

17

Mike Deweerd Fremont MI

17

39

76

1:09:45.2

18

Russell Taylor Jenison MI

105

39

80

1:10:59.8

19

Jamie Bogaard Crown Point IN

52

39

90

1:12:17.9

20

Willard Van Ess Hudsonville MI

67

36

102

1:13:31.4

21

Troy Kent Belmont MI

84

36

119

1:17:11.8

22

George Denhof II Casnovia MI

223

34

152

1:24:41.7

23

Brad Tacey Clarksville MI

87

34

188

1:49:13.2

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Noreen Duba Grand Rapids MI

96

41

7

57:06.5

2

Prudence Harrington Holland MI

123

45

13

58:58.5

3

Brenda Penland Grand Haven MI

54

44

30

1:02:35.7

4

Melanie Bowie Oscoda MI

65

49

40

1:04:06.3

5

Debra Thompson Fremont MI

210

40

51

1:05:51.9

6

Patricia Oltean Spring Lake MI

195

48

52

1:06:04.9

7

Julie Sidlauskas Fremont MI

175

42

59

1:06:58.5

8

Rhonda Fisher Rockford MI

183

43

73

1:09:29.9

9

Jayne Paulson Coopersville MI

49

41

91

1:12:19.6

10

Luanne Bytwerk Grand Haven MI

83

41

103

1:13:56.0

11

Denise Hudson Fremont MI

230

40

107

1:14:08.5

12

Amy Taylor Jenison MI

106

40

117

1:16:11.4

13

Teresa Heger Fremont MI

226

46

123

1:17:54.4

14

Reese Scripture Oakland MI

75

44

125

1:18:34.8

15

Ann Roehm Grand Haven MI

36

46

127

1:18:59.7

16

Kelly Grimes Grand Haven MI

60

43

128

1:18:59.9

17

Nina Ohman Cedar Springs MI

38

49

132

1:19:53.7

18

Pam Beach Jenison MI

165

43

144

1:23:00.0

19

Celena Johnson Wayland MI

111

43

145

1:23:04.8

20

Michelle Valentine Cedar Springs MI

218

40

147

1:24:07.1

21

Jackie Oosse Fremont MI

135

44

150

1:24:32.4

22

Jennifer Cammenga Allendale MI

206

42

151

1:24:41.2

23

Julie Lee Muskegon MI

171

44

158

1:26:38.1

24

Sue Dykstra Middleville MI

124

48

160

1:26:57.0

25

Janella Hop Holland MI

91

46

167

1:28:02.5

26

Terry Woodard Howard City MI

27

42

173

1:29:49.9

27

Ruth Bosscher Hamilton MI

116

47

181

1:37:54.2

28

Jane Gietzen Grand Rapids MI

8

49

185

1:40:41.8

29

Beth Houskamp Onalaska WI

56

46

186

1:40:55.8

30

Christine Roman Mancelona MI

30

41

189

1:52:01.9

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Joseph Baer Anderson IN

192

41

2

53:06.5

2

Doug Brandt Hudsonville MI

9

43

3

55:13.1

3

Scott Cave Grant MI

155

43

4

56:30.0

4

Harold Anderson Spring Lake MI

97

44

14

59:04.1

5

Kirk Maxon Greenville MI

101

40

16

59:30.0

6

Tim Zelenka West Olive MI

15

41

17

59:31.8

7

Don Duba Grand Rapids MI

110

43

27

1:02:11.4

8

William Oosse Grand Rapids MI

59

49

29

1:02:33.5

9

Michael Postema Ravenna MI

127

40

33

1:02:54.7

10

Wesley Near Coopersville MI

50

46

39

1:03:34.8

11

Robert Springstead Fremont MI

24

42

43

1:04:38.6

12

Lindsay Hager Fremont MI

140

45

61

1:07:27.6

13

William Curtis Muskegon MI

41

40

62

1:07:29.8

14

Torrey Ohman Cedar Springs MI

37

49

67

1:08:32.1

15

Patrick VanOtteren Spring Lake MI

152

40

74

1:09:38.2

16

Steve Moon Fremont MI

99

44

77

1:10:19.9

17

Tom Stream Grand Haven MI

63

43

79

1:10:49.6

18

David Lee Muskegon MI

170

44

87

1:12:08.9

19

Bill Houskamp Holland MI

42

42

89

1:12:12.8

20

Gary Kortge Fremont MI

209

40

93

1:12:23.0

21

Calvin Schepel Holland MI

73

47

112

1:15:37.3

22

Jack Johnson Wayland MI

113

43

116

1:15:57.2

23

Tom Karnemaat Fremont MI

2

40

129

1:19:04.4

24

Mark Wyn Fremont MI

46

42

130

1:19:05.3

25

Mitch Gathercole Rockford MI

234

45

134

1:20:19.8

26

Dave Cammenga Allendale MI

207

41

148

1:24:25.8

27

Brad Woodard Howard City MI

28

42

172

1:29:49.5

28

Lonnie Bickel Alexandria VA

162

43

178

1:35:09.1

29

Chris Morse Grand Haven MI

35

45

184

1:40:14.1

30

John Houskamp Onalaska WI

55

46

187

1:41:29.3

 
Top

Female 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alane Day Sand Lake MI

10

52

47

1:05:09.9

2

Carol Jones Fremont MI

121

52

49

1:05:48.1

3

Jill Tolman Allendale MI

177

51

72

1:09:24.4

4

Diann Tyczynski Grand Haven MI

122

50

95

1:12:44.2

5

Christine Kunst Grant MI

213

56

96

1:12:52.3

6

Holly Harmon Fremont MI

81

55

98

1:12:59.2

7

Kathy MacHuta Fremont MI

68

53

100

1:13:11.2

8

Cheryl McGrath Fremont MI

227

53

121

1:17:52.0

9

Gwen Hooper Grand Rapids MI

164

54

139

1:22:14.7

10

Sue Vincent Fremont MI

159

52

169

1:28:28.2

11

Joan Bailey Allendale MI

176

52

170

1:28:42.7

12

Wanda Ykema Hudsonville MI

169

57

171

1:29:19.9

13

Kim Doane Grant MI

163

50

176

1:32:50.5

 
Top

Male 50 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Joseph Bauer Fremont MI

51

50

12

58:51.8

2

Chris Hudson Fremont MI

231

50

15

59:13.0

3

Joseph Sorden Grant MI

154

52

34

1:03:04.3

4

Paul Westberg Oscoda MI

64

62

53

1:06:17.3

5

Kevin Riesberg Grand Haven MI

23

51

66

1:08:20.9

6

John MacHuta Fremont MI

66

55

88

1:12:10.9

7

Ron Knoll Spring Lake MI

98

52

104

1:13:57.2

8

Tom Kunst Grant MI

220

61

106

1:13:58.7

9

Bill Blacquiere Byron Center MI

90

54

109

1:14:43.6

10

Phil Berridge Allendale MI

115

55

110

1:14:54.1

11

David Gardner Sparta MI

22

57

122

1:17:53.2

12

Chuck Kleynenberg Vestaburg MI

129

54

131

1:19:13.0

13

John Nink Traverse City MI

19

51

135

1:20:30.1

14

Robert Hance Newaygo MI

225

55

143

1:22:57.5

15

Edward Zimmerman Spring Lake MI

71

61

149

1:24:27.3

16

Richard Vanlente Allendale MI

126

70

153

1:24:42.9

17

Michael Schultz Muskegon MI

156

50

154

1:24:55.1

18

Shawn Gotch Grand Rapids MI

146

53

156

1:26:23.5

19

Jim Lacy Sparta MI

21

58

157

1:26:27.7

20

Doug Harmon Fremont MI

150

55

161

1:27:18.7

21

Kenyon Kendall Grand Rapids MI

70

60

168

1:28:03.1

22

Stephen Weir Bangor MI

173

58

174

1:32:01.5