2009 West Michigan Triathlon

Age Group Results

August 08, 2009


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: 0-24 25-30 31-35 36-40 41-50 51-59 60-99
Women: 0-24 25-30 31-35 36-40 41-50 51-59 60-99

Default Division

Female 24 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Leann Murphy Rochester IL

151

20

6

53:38.2

2

Wendy Mahlan Decatur IN

51

21

26

59:19.5

3

Heather DeJonge Twin Lake MI

128

22

35

1:01:49.3

4

Kristin Fetterley Muskegon MI

136

23

71

1:08:47.1

5

Katie Schermer Zeeland MI

118

22

93

1:11:49.5

6

Monica Harrington Holland MI

196

17

107

1:14:13.8

7

Kirsti Haverdink Hudsonville MI

55

**

119

1:15:22.4

8

Abby Conley Canton MI

211

24

123

1:15:50.4

9

Sharon Gardner Grand Rapids MI

101

24

136

1:17:08.3

10

Holly Johnson Caledonia MI

105

22

137

1:17:35.6

11

Natalie Kok Kent City MI

183

18

153

1:20:15.8

12

Aftyn Grothe Reed City MI

109

23

155

1:20:49.1

13

Jen Dobbs Grand Haven MI

11

24

157

1:21:05.8

14

Jessica Collins Downers Grove IL

125

23

161

1:21:42.0

15

Amy Vandersloot Newaygo MI

186

23

175

1:25:11.0

16

Amber Sytsma Spring Lake MI

205

20

180

1:27:23.4

17

Jennifer Drevon Mt Pleasant MI

93

24

183

1:28:05.5

18

Kacey Cookingham Oxford MI

8

22

190

1:31:23.4

19

Amanda Landstra Plainwell MI

149

24

193

1:31:56.0

20

Heidi Meeuwenberg Hudsonville MI

50

14

199

1:33:35.8

21

Ashley Nink Traverse City MI

5

19

206

1:43:00.9

 
Top

Male 24 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Aaron Barber Grand Rapids MI

1

21

1

49:22.2

2

Thomas Zelenka West Olive MI

220

14

14

57:04.1

3

Keith Marek Fremont MI

67

17

20

58:29.9

4

Rob Parker Holton MI

162

24

25

59:18.7

5

Zachary Lefere Jackson MI

115

18

27

59:48.7

6

Doug Zelenka West Olive MI

219

15

28

1:00:36.9

7

Christopher Lefere Grand Rapids MI

113

21

33

1:01:20.0

8

Jerry Bomers Twin Lake MI

163

23

45

1:03:41.3

9

Patrick Riley Marquette MI

62

23

52

1:05:25.0

10

Mitchell Zemites Grand Rapids MI

116

17

53

1:05:36.3

11

Terry Price Holton MI

227

22

62

1:06:45.1

12

Chris Schepel Holland MI

226

18

66

1:07:34.4

13

Mark Mesbergen Hamilton MI

38

19

91

1:11:25.8

14

Cody Bates Twin Lake MI

177

16

102

1:13:30.1

15

Matt Oliveto Grand Ledge MI

170

22

108

1:14:14.4

16

Ken Schreur Hamilton MI

37

19

113

1:14:31.3

17

Eric Francik Grand Haven MI

153

24

121

1:15:32.4

18

Nicholas Bowne Twin Lake MI

168

21

135

1:17:04.5

19

Josh Johnson Wayland MI

215

18

140

1:18:04.5

20

Justin Moses Downers Grove IL

126

24

162

1:21:45.0

21

Andrew Sytsma Spring Lake MI

206

23

167

1:22:23.0

22

Brandon Beattie Fremont MI

175

15

174

1:25:08.3

23

Vince Belitsos Ann Arbor MI

53

22

191

1:31:23.4

 
Top

25 to 30

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Tauna Blackport Grand Rapids MI

40

27

32

1:01:08.8

2

Ashley Grothe Grand Rapids MI

107

26

46

1:03:53.5

3

Jacquelyn Gillespie Grand Rapids MI

112

27

72

1:08:48.8

4

Laura Myszka Rockford MI

119

26

74

1:08:59.4

5

Amanda Losinger Stockbridge MI

65

29

94

1:11:51.2

6

Brianne Pawlowki Traverse City MI

188

28

110

1:14:21.6

7

Lynn Woodard Howard City MI

58

28

111

1:14:27.8

8

Morgan Johnson Chicago IL

25

28

115

1:14:36.0

9

Lindsay Messner Fenton MI

86

28

127

1:16:14.3

10

Heidie Snyder Fremont MI

155

30

134

1:17:02.6

11

Lindsey Kelly Mt Pleasant MI

32

25

150

1:19:48.5

12

Kellie Vanderkolk Zeeland MI

144

25

152

1:20:08.2

13

Trisha Jones Rockford MI

20

30

154

1:20:41.6

14

Michelle Deweerd Wayland MI

192

27

158

1:21:07.8

15

Amanda Irwin Fremont MI

181

26

160

1:21:38.9

16

Kyle Nutter Grand Haven MI

15

25

164

1:21:53.6

17

Karen Cichon Crown Point IN

114

25

165

1:22:05.1

18

Kathrin Richards Grand Rapids MI

66

27

169

1:22:50.2

19

Linsey Aten Grand Rapids MI

24

27

172

1:24:18.6

20

Mary Bielecki East Lansing MI

75

28

178

1:25:59.0

21

Sarah Bowman Big Rapids MI

135

29

182

1:28:02.6

22

Lindsay Schramm Hudsonville MI

98

25

189

1:31:15.7

23

Tiffany Duffield Greenville MI

221

30

202

1:37:07.2

24

April Dixon Traverse City MI

2

25

205

1:41:26.5

25

Elizabeth Schwind Mt Pleasant MI

4

26

209

1:58:16.1

 
Top

Male 25 to 30

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Nick Seccombe Hudsonville MI

92

26

5

53:33.4

2

Stephen Kunst Grant MI

142

29

8

54:05.6

3

Bradley Kloosterman Grand Rapids MI

54

26

11

55:27.1

4

Justin Patten White Cloud MI

179

30

13

56:22.5

5

Jeramy Duffield Greenville MI

222

28

31

1:01:06.6

6

Ely Campbell Fremont MI

178

26

36

1:02:25.7

7

Nathan Ruiter Grand Haven MI

167

27

43

1:03:37.0

8

Kyle Blackport Grand Rapids MI

41

28

54

1:06:00.9

9

John Barkel Fremont MI

200

27

57

1:06:08.9

10

Lee Sytsma Fruitport MI

207

27

61

1:06:37.1

11

David Hills Boyne City MI

172

30

85

1:10:23.0

12

Jason Demmon Fenton MI

85

28

128

1:16:23.1

13

Thomas Kowalski Grand Rapids MI

189

25

166

1:22:16.2

14

Ben Irwin Fremont MI

176

26

179

1:27:22.6

15

Jon Studley Mt Pleasant MI

3

28

210

1:58:17.6

 
Top

31 to 35

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Donna Hendrie Fremont MI

224

31

58

1:06:21.3

2

Monica Johnson Chicago IL

26

34

75

1:09:03.4

3

Joy Bullis Hubbard Lake MI

134

34

82

1:09:56.5

4

Amy Schenkel Grand Rapids MI

46

33

89

1:10:47.2

5

Cynthia DeKuiper Twin Lake MI

127

33

95

1:12:15.1

6

Melinda Zerlaut Grant MI

180

35

100

1:13:16.0

7

Tricia Crater Grant MI

166

33

101

1:13:25.8

8

Shawn Herman Ravenna MI

10

33

125

1:16:00.2

9

Jodi Tyron Newaygo MI

61

33

148

1:19:47.0

10

Jami Hanson Newaygo MI

60

31

149

1:19:48.1

11

Teri Smedley Spring Lake MI

99

32

168

1:22:43.0

12

Gail Smythe Muskegon MI

28

34

171

1:23:42.3

13

Stephanie Morningstar Hudsonville MI

152

35

173

1:24:41.0

14

Angelyn Losinger Round Lake IL

212

31

181

1:27:57.9

15

Kelly Van Kampen Cedar Springs MI

191

35

186

1:28:52.4

16

Kristine Reigler Dewitt MI

72

34

187

1:29:48.9

17

Amber McConnell Greenville MI

18

35

192

1:31:24.8

18

Kirsten Beattie Fremont MI

174

34

198

1:33:27.1

19

Anona Osantowski Oxford MI

169

31

208

1:48:56.1

 
Top

Male 31 to 35

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Adam Deshano Grand Rapids MI

164

33

15

57:17.1

2

Gareth Emmerson Grand Rapids MI

108

32

42

1:03:18.4

3

Willard Van Ess Hudsonville MI

34

35

47

1:04:10.7

4

Jonathan Fackler Grand Rapids MI

87

32

50

1:04:48.6

5

James Dunn Fremont MI

214

32

51

1:04:50.0

6

Nathan Gillespie Grand Rapids MI

111

31

56

1:06:03.9

7

Patrick Smythe Muskegon MI

29

34

69

1:08:06.3

8

Jamie Bullis Hubbard Lake MI

133

35

83

1:09:56.5

9

Nelson Griffin Hesperia MI

171

31

87

1:10:30.1

10

Henry Schenkel Grand Rapids MI

45

35

99

1:12:59.2

11

Tony Losinger Round Lake IL

131

33

117

1:14:51.6

12

Ryan Losinger Stockbridge MI

64

31

145

1:19:27.2

 
Top

36 to 40

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Sarah Bennor Grand Rapids MI

139

36

55

1:06:02.3

2

Leanne Roesler Fremont MI

59

37

70

1:08:43.7

3

Cheri Mezeske Coopersville MI

6

37

76

1:09:25.6

4

Michelle Martin Hesperia MI

201

39

103

1:13:33.9

5

Cindy Zielinski Saint Joseph MI

141

40

129

1:16:23.5

6

Denise Hudson Fremont MI

123

39

138

1:17:43.6

7

Tiffanie Tennant Portage MI

30

36

142

1:18:08.4

8

Cheryl Unger Rockford MI

22

37

151

1:20:01.4

9

Jayne Paulson Coopersville MI

84

40

159

1:21:21.9

10

Melissa Muir-Gathercole Grand Rapids MI

100

37

204

1:38:55.7

11

Christy Roman Mancelona MI

218

40

207

1:48:16.0

12

Ruthanne Abbott Oakland MI

7

40

211

2:02:59.4

 
Top

Male 36 to 40

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Paul Donnelly Grand Blanc MI

140

39

17

57:54.7

2

Mark Weirich Rockford MI

27

39

21

58:44.1

3

Robert Davidson Spring Lake MI

203

38

22

58:49.4

4

Ty Miller Fremont MI

103

37

34

1:01:46.0

5

Kirk Maxon Greenville MI

17

39

41

1:03:13.3

6

David Pierce Lyons MI

52

40

78

1:09:33.3

7

Paul Bentley Hudsonville MI

36

36

84

1:09:57.5

8

Robert Robles Free Soil MI

195

37

98

1:12:45.3

9

Richard Reigler Dewitt MI

73

36

118

1:15:08.7

 
Top

Female 41 to 50

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Rhonda Byrne Fremont MI

44

41

37

1:02:26.4

2

Angela Nadeau Spring Lake MI

80

43

40

1:03:00.0

3

Wendy Carr Grand Blanc MI

185

46

60

1:06:25.7

4

Michelle Murphy Rochester IL

150

50

64

1:07:14.0

5

Tracy Heydlauff Chelsea MI

122

46

77

1:09:27.0

6

Kelly Bryant Jenison MI

143

44

88

1:10:32.5

7

Prudence Harrington Holland MI

197

44

106

1:13:55.8

8

Jill Tolman Allendale MI

96

50

109

1:14:21.2

9

Jane Wolfiss Fremont MI

190

44

112

1:14:30.6

10

Celena Johnson Wayland MI

193

42

114

1:14:33.7

11

Connie Anderson Spring Lake MI

120

41

126

1:16:05.1

12

Kimberly Cadieux Grand Blanc MI

184

43

131

1:16:46.0

13

Jackie Oosse Fremont MI

202

42

141

1:18:06.2

14

Lisa Owens Dearborn MI

31

43

143

1:18:32.4

15

Brandy Corrigan Holland MI

198

42

144

1:19:04.1

16

Karen Keeley Beaverton MI

47

49

146

1:19:38.8

17

Kim Kalchik Plainwell MI

147

47

156

1:20:56.9

18

Nina Ohman Cedar Springs MI

19

48

170

1:23:16.6

19

Diane Bolton Newaygo MI

187

47

176

1:25:13.0

20

Mary Herzenstiel Davisburg MI

209

41

196

1:33:13.5

21

Shannon Donley Fruitport MI

132

43

200

1:34:14.5

22

Tara Meeuwenberg Hudsonville MI

56

44

201

1:35:07.1

23

Jane Gietzen Grand Rapids MI

110

48

203

1:38:14.7

 
Top

Male 41 to 50

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Dennis Barber Grand Rapids MI

49

49

2

49:42.6

2

Mike Haverdink Hudsonville MI

16

43

3

50:52.0

3

Mark Alexander Ludington MI

91

41

4

51:48.9

4

Jack Meeuwenberg Hudsonville MI

57

44

7

53:49.3

5

Mark Hyrns White Cloud MI

48

45

9

54:27.1

6

Harold Anderson Spring Lake MI

33

43

10

54:41.8

7

Doug Brandt Hudsonville MI

9

42

12

55:33.6

8

Greg VanDeusen Byron Center MI

89

45

16

57:22.2

9

Dan Maurer Byron Center MI

145

48

18

58:04.2

10

Todd Kamps Spring Lake MI

161

46

19

58:20.2

11

David Folkmier Fruitport MI

217

47

23

58:51.5

12

Ray McCloud Twin Lake MI

229

49

24

59:18.0

13

Joseph Bauer Fremont MI

63

49

29

1:00:47.1

14

David Byrne Fremont MI

43

41

30

1:00:50.8

15

Bruce Jongekryg West Olive MI

182

49

38

1:02:45.5

16

Jim Wallinga Hudsonville MI

138

48

39

1:02:47.8

17

Michael Horstman Fremont MI

71

47

44

1:03:38.9

18

Robert Springstead Fremont MI

173

41

48

1:04:35.5

19

Peter Guzman Holland MI

156

41

65

1:07:28.4

20

Steve Moon Fremont MI

146

43

68

1:07:49.6

21

Lindsay Hager Fremont MI

137

44

73

1:08:54.0

22

Torrey Ohman Cedar Springs MI

21

48

79

1:09:36.0

23

Mark Wyn Fremont MI

199

41

81

1:09:55.3

24

Jack Johnson Wayland MI

194

42

92

1:11:31.4

25

Kevin Riesberg Grand Haven MI

74

50

96

1:12:18.2

26

Robert Richthammer Zeeland MI

204

43

97

1:12:42.3

27

Todd Gilliland Fremont MI

210

47

104

1:13:37.0

28

Frank Herzenstiel Davisburg MI

208

43

120

1:15:31.9

29

Calvin Schepel Holland MI

225

46

124

1:15:56.1

30

Matthew Heydlauff Chelsea MI

121

50

130

1:16:39.3

31

Chris Hudson Fremont MI

124

49

139

1:17:44.3

32

Lonnie Bickel Alexandria VA

165

42

197

1:33:26.2

 
Top

51 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Carol Jones Fremont MI

90

51

59

1:06:23.8

2

Alane Day Sand Lake MI

216

51

63

1:07:08.9

3

Kathy MacHuta Fremont MI

82

52

80

1:09:43.5

4

Carol Blacquiere Byron Center MI

42

52

90

1:10:57.3

5

Marilyn Vlach Traverse City MI

70

52

105

1:13:49.5

6

M Olivia Lagina Traverse City MI

69

53

116

1:14:36.8

7

Holly Harmon Fremont MI

159

54

147

1:19:44.1

8

Wanda Ykema Hudsonville MI

94

56

185

1:28:28.5

9

Gayle Losinger Lapeer MI

78

52

195

1:32:45.1

 
Top

Male 51 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jack DeJonge Twin Lake MI

117

53

49

1:04:40.2

2

Ron Knoll Spring Lake MI

213

51

67

1:07:37.0

3

John MacHuta Fremont MI

81

54

86

1:10:29.5

4

Charles Walters Whitehall MI

35

52

122

1:15:43.3

5

Robert Losinger Lapeer MI

228

56

132

1:16:51.0

6

Kenyon Kendall Grand Rapids MI

154

58

133

1:16:51.5

7

Stephen Weir Hudsonville MI

95

57

184

1:28:20.3

8

Doug Harmon Fremont MI

160

54

188

1:30:56.1

9

Jim Lacy Sparta MI

14

57

194

1:32:15.7

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Ed Zimmerman Spring Lake MI

76

60

163

1:21:53.4

2

Richard Vanlente Allendale MI

12

69

177

1:25:33.5