SCRABBLE WA

Click here to edit subtitle

WA STATE CHAMPIONSHIP WINNERS

YEAR     WINNER

1989     Judy Godfrey
1990     June Ferndale
1991     Judy Godfrey
1992     June Ferndale
1993     Linda Puls
1994     Glenys Lawrie
1995     Gillian Street
1996     Glenys Lawrie
1997     Renee Bennett
1998     Graham Bell
1999     Glenys Lawrie
2000     Cheah Sui Hean
2001     Cheah Sui Hean
2002     Glenys Lawrie
2003     Russell Honeybun
2004     Russell Honeybun
2005     Russell Honeybun
2006     Glenys Lawrie
2007     Glenys Lawrie
2008     Glenys Lawrie
2009     Russell Honeybun      

RUNNER-UP

Glenys Lawrie
Linda Puls
Glenys Lawrie
Glenys Lawrie
Judy Godfrey
Graham Bell
Renee Bennett
Stephen Broad
Graham Bell
Stephen Broad
Graham Bell
Glenys Lawrie
Dianne Ward
Sandra Morgan
Edie Mueller
Glenys Lawrie
Glenys Lawrie
Sandra Morgan
Russell Honeybun
Carmel Dodd
Sally Martin

 

THIRD PLACE

Girlie Livingstone
Grahanm Bell
Yvonne Finlan
Clinton Healy
Glenys Lawrie
Girlie Livingstone
Linda Puls
Graham Bell
Judy Godfrey
Glenys Lawrie
Faye williams
Graham Bell
Glenys Lawrie
Edie Mueller
Dianne Ward
Edie Mueller
Linda Puls
Sally Martin
Edie Mueller
Edie Mueller
Glenys Lawrie

WA STATE CHAMPIONS FOR B DIVISION (Advanced)

YEAR     WINNER

1990      Dianne Ward
1991      Dianne Ward
1992      Alan Mathews
1993      Girlie Livingstone
1994      Dianne Ward
1995      Jay Jay
1996      Sue Omodei
1997      Sandra Morgan
1998      Karen Richards
1999      Shirley Allen
2000      Colleen McCormick
2001      Brian Harry
2002      Kim Fielding
2003      Jenny Coetzee
2004      Robin Andersen
2005      Carolyn Finlay
2006      Trudi Owens
2007      Mike Clarke
2008      Maureen Gill
2009      Aloma Pelham

 

RUNNER-UP

Faye Williams
Clinton Healy
Faye Williams
Dorrie Balgera
Jan Serisier
Sheila Antoniw
Sue Armstrong
Phil Burdge
Peg Hearfield
Ann Jones
Peg Hearfield
Russell Honeybun
Carol Hudson
Trudi Owens
Jegathera Jegathsan
Trudi Owens
Joy Deans
Joy Deans
Bev Wilkinson
Cori Lodder

THIRD PLACE

Carol Hudson
Sandra Levis
Clinton Healy
Gillian Street
Brenda Landwher
Carol Hudson
Bill Budeiselik
Anne Stewart
Elwyn Chalk
Marilyn Mackie
Patricia Young
Raewyn Benson
Allie Glynn
Mark Gidvani
Rhonda Carucci
Sonia Kellett
Rhonda Carucci
Trudi Owens
Anne Donnelly
Bettina Tonkin

WA STATE CHAMPIONS FOR C DIVISION (Intermediate)

YEAR     WINNER

1995      Evelyn McKay
1996      Gwen Kirkham
1997      Kate Horan
1998      Patricia Young
1999      Jenny Coetzee
2000      Elsa Pantos
2001      Jan Cheong
2002      Sally Martin
2003      Liz Quantock
2004      Noela Costello
2005      Marge Roberts
2006      Donna Sekkouah
2007      Donna Sekkouah
2009      Marge Roberts

RUNNER-UP

Colleen McCormick
Sharon Bellette
Paul Dowling
Sheila Antoniw
Margaret Kanr
Allie Glynn
Trudi Owens
Joy Wright
Janet Cotter
Judy Brealey
Donna Sekkouah
Dorothy Kent
Dawn Lawrie
Fiona Hinds

 

 

 

THIRD PLACE

Eileen Wood
Sandra Morgan
Marilyn Mackie
Jenny Coetzee
Marge Roberts
Tom Knudsen
Anne Kelly
Trish Reynolds
Brian Jones
Dawn Lawrie
Eileen Wood
Marge Roberts
Faye Leach
Delys Carbon

 

 

WA STATE CHAMPIONS FOR D  DIVISION (Recreation)

YEAR     WINNER

1990      Peg Hearfield
1991      Phil Burdge
1992      Bettina Tonkin
1993      Sue Omodei
1994      Bill Budiselik
1995      Sue Armstrong
1996      Jane Clay
1997      Adrian Martis
1998      Ros Wilkinson
1999      Kim Fielding
2000      Marie Cross
2001      Beryl Bell
2002      Dorothy Kent
2003      Carolyn Finlay
2004      Ruth Probert
2005      Chris Dyson
2006      Dave Langley
2007      Sheila Maloney
 

RUNNER- UP

Eileen Wood
Nell Sebrechts
Jennefer Bryan
Sheila Antoniw
Herman Dorlandt
Mary Griffiths
Herman Dorlandt
Sandra Crompton
Marjory Fisher
Dot Getliffe
Jan Cheong
Jocelyn Bishop
Ruth Probert
Beryl Bell                      
Denise Bray
Eileen Moyle
Mandy Hall
Dave Langley

THIRD PLACE

Nell Sebrechts
Eileen Wood
Roma Greenwood
Eileen Wood
Jane Taylor
Jane Wakefield
Carol Harrison
Trish Marchand
Raewyn Benson
Beryl Hackner
Shirley Hoar
Margaret Wilton
Beryl Bell
Suzanne Scharenburg
Elsie McConnell
------
Rebeccah Booth
Valerie Beck

WA CHAMPIONSHIPS  ALL TIME BEST FOR  A  DIVISION

HIGH GAME SCORE
HIGH COMBINEDSCORE
HIGH LOSING SCORE
HIGH AVERAGE SCORE
HIGH WORD SCORE
HIGH DRAWN GAME
HIGH OPENING PLAY
HIGH WORD [Non-bonus]
HIGH PLAY NON-TRIPLE-TRIPLE
LONGEST WORD

MOST CONSECUTIVE BONUS WORDS [By an individual in a game]






MOST BONUS WORDS IN A GAME      [By an individual] 

618   Edie Mueller
1016 [580-436] Glenys Lawrie & Dianne Ward
481   Dianne Ward vs 491 Joy Deans
461   18 games, 8294 aggregate, Russell Honeybun 
185   ETHICALS Cheah Siu Heah
459   Dianne Ward & Sandra Morgan
102   HAPAXES  Karen Richards
108   TA(WE)RIES   Carmel Dodd
136   BRAZING  Mark Gidvani
UNRE(STRAINED)  Chris Hall

3  SEARING - EMOTING - TARTIEST      Sandra Morgan
3  UNSEXED - INDOORS - DENTARIA      Brian Harry
3  REVISITS - RELYING - DROOLING       Henny Yares
3  EATABLE - TEENIER - ISOTONIC        Paul Richards
3  SPEARED - DIGITIZE - TITMOUSE      Karen Richards
3  OLEFINS - PRETEENS - REFUSES        Sandra Morgan
3  MISTING -TINNIER - UNTILLED          Glenys Lawrie

6  SPEARED- DIGITIZ -TITMOUSE -MOUTHING  WAINAGES -RELENTED 
                                                                           Karen Richards

[1st June, 2003]
[August, 2002]
[1st June,2009]
[1st June, 2009]
[September, 2001]
[September, 2001
[August, 2002]
[1st June, 2008]
[19th June, 2004]
[4th June, 2006]

[1st June, 2003]
[19th June, 2004]
[20th June, 2004]
[20th June, 2004]
[20th June, 2004]
[4th-6th June, 2005]
[4th -6th June, 2005]

[20th June, 2004]

WA CHAMIONSHIPS ALL TIME BEST FOR  B  C  &  D  DIVISIONS 

HIGH GAME SCORE

HIGH COMBINED SCORE
HIGH LOSING SCORE
HIGH AVERAGE SCORE
HIGH WORD SCORE

HIGH DRAWN GAME
HIGH OPENING PLAY
HIGH WORD[Non-bonus]
HIGH PLAY NON-TRIPLE-TRIPLE
LONGEST WORD



MOST CONSECUTIVE BONUS WORDS[By an individual in a game] 




















MOST BONUS WORDS IN A GAME [By an individual] 



B  DIVISION [Advanced
HIGH GAME SCORE
HIGH WORD SCORE

C  DIVISION[Intermediate]
HIGH GAME SCORE
HIGH WORD SCORE

D  DIVISION [Recreation]
HIGH GAME SCORE
HIGH WORD SCORE

546  Steve Elliott
546  Robin Andersen
955  [508-447] Trudi Owens & Anne Stewart
447  Anne Stewart vs 508 Trudi Owens
427  6 games,2560 aggregate, Sue Armstrong
185  EXAMINED   Dorothy Kent
185  SKIDDING   Mike Clarke
394  Maj Langley & Dawn Lawrie
92    CAJOLER   Dave Bowen
90    SQUIBS    Chris Dyson
146  SQUEEZY   Beryl Bell
PRE(RECORD)S     Chris Dyson
{TELE[(PH)ONE]}D   Chris Hall
RE(QUESTING)      Trudi Owens

2  REGRADE - DETAINS        Trish Reynolds
2  NUMBERED - NATURAL     Trudi Owens
2  GABBERS - GRAVIED         Trudi Owens
2  NEEDLING - GRATEFUL      Chris Hall
2  PAVINGS - SWARTHY       Chris Hall
2  PRALINE -TRAITORS         Dorothy Kent
2  SOLVENTS - HERDING       Maj Langley
2  TAINTED - PROBERS         Liz Quantock
2  BANDITS - REPEALS          Joy Deans
2  FLATTENS -NASTIEST       Jenny Coetzee
2  RETRAINS - CRAWLED       Liz Quantock
2  AROUSER - HANDLERS       Rhonda Carucci
2  NAIFEST - ADVISERS         Colleen McCormick
2  STEANED - FLUSHES          Maj Langley
2  MOANERS - ITEMISE          Chris Dyson
2  STRIDES - ALMONER          Colleen McCormick
2  OUTLANDS - ROISTING      Colleen McCormick
2  INSNARE - PELTING           Colleen McCormick
2  TIGERISH - TANGLES         Colleen McCormick 
2  OUTRIGS - FLOATIND         Donna Sekkouah
2  TREADING - RETAINS         Vera Etherton
2  SLEAZES - DAIRIES            Cori Lodder 

4  TANGIER - MILAGES - PARTIES - TAVERNS          Robin Andersen
4  MOONLETS - ENTERER - CREASING - ANODISED   Robin Andersen
4  GAITERS - MOTTLES - FACIALS - HONORED         Dave Bowen


542  Jenny Coetzee
185  EXAMINED  Dorothy Kent
185  SKIDDED  Mike Clarke

546  Steve Elliott
108  QUILTERS  Henny Yates


542  Brian Harry
146  SQUEEZY   Beryl Bell
 
[20th September, 1998]
[31st May, 2003]
[3rd June, 2006]
[3rd June, 2006]
[12th March, 1995]
[4th-6th June, 2005]
[2nd-3rd June, 2007]
[4th-6th June, 2005]
[19th June, 2004]
[19th June, 2004]
[10th June, 2001]
[1st June, 2003]
[19th June, 2004]
[3rd June, 2006]

[1st June, 2003]
[19th June, 2004]
[20th June, 2004]
[20th June, 2004]
[20th June, 2004]
[20th June, 2004]
[4th-6th June, 2005]
[4th-6th June, 2005]
[3rd June, 2006]
[3rd June, 2006]
[3rd June, 2006]
[3rd June, 2006]
[4th June, 2006]
[2nd-3rd June, 2007]
[2nd-3rd June, 2007]
[2nd-3rd June, 2007]
[2nd-3rd June, 2007]
[2nd-3rd June, 2007]
[2nd-3rd June, 2007]
[31st May, 2009]
[31st May, 2009]
[31st May, 2009]

[31st May, 2003]
[19th June, 2004]
[20th June, 2004]


[2nd-3rd June, 2007]
[4th-6th June, 2005]
[2nd-3rd June, 2007]

[20th September, 1998]
[8th March, 1992]


[8th March, 1992]
[10th June, 2001]

Welcome

Recent Photos

Newest Members

Upcoming Events

No upcoming events