Old Monmothians Boat Club

the Wye will call you back...

MEDWAY SMALL BOATS HEAD - 24th FEBRUARY 2008
Finish No. Div Start No. Crew Club Status Boat Time Pennant
1 1 3 Torbica / Mollison MIRC S3 4+ 08:51.0 Fastest 4+
2 2 60 Torbica MIRC S4 4+ 09:02.0 S4 4+
3 2 62   Herne Bay S4 4+ 09:05.0  
4 1 2   Herne Bay S2 4+ 09:12.0  
5 1 4 Spear MTRC S3 4+ 09:31.0  
6 1 1   Deal S1 4+ 09:32.0  
7 1 5 A KSC J18 4+ 09:36.0 J18 4+
8 2 63   Uni. Hertfordshire S4 4+ 09:39.0  
9 3 104 Torbica / Turner MIRC J18 2- 09:39.0 Fastest 2-
10 3 124 Martin / Russell GRC VB 2x 09:41.0 Vet A/B/C 2x & Fastest 2x
11 3 100 Mitchell KSC Nov 4+ 09:46.0 Nov 4+
12 1 23 Knight / Slade MIRC S4 2x 09:54.0 S4 2x
13 2 61   Uni. Kent S4 4+ 09:54.0  
14 1 6 B KSC J18 4+ 09:58.0  
15 3 102 Bennett MIRC Nov 4+ 10:01.0  
16 3 117 Porter MIRC J16 4x+ 10:02.0 Fastest 4x+
17 3 103 Medhurst MTRC Nov 4+ 10:03.0  
18 1 25 Wood / Nichols MIRC S4 2x 10:05.0  
19 3 140 Parks KSC J18 2- 10:08.0  
20 2 90 Hampshire MIRC S3 1x 10:08.0 Fastest 1x
21 3 101   Uni. Hertfordshire Nov 4+ 10:10.0  
22 3 105 Pasztor KSC Nov 4+ 10:12.0  
23 3 111   Deal CJun 4+ 10:12.0 CJun 4+
24 3 119 Garrod / Cannon Staines S2 2- 10:12.0  
25 3 108 Rowan Uni. Kent Nov 4+ 10:14.0  
26 2 77 Spear / Dean MTRC Nov 2x 10:14.0 Nov 2x
27 2 64 Chapman MIRC VD 4+ 10:17.0  
28 2 88 Mollison MIRC S2 1x 10:24.0  
29 3 107   KSR Nov 4+ 10:25.0  
30 1 39 Blackwell (J16) MIRC Nov 1x 10:26.0 Nov 1x
31 1 37 Ingram Herne Bay CSen 2- 10:27.0 CSen 2-
32 1 12 Muggridge Bexhil COpen 4+ 10:28.0 COpen 4+ & Fastest Coastal 4+
33 3 157 Moon L KSC J15 1x 10:29.0 J15 1x
34 2 67   Dover CSen 4+ 10:32.0  
35 2 86 Panton / Hudson Lea WJ16 2x 10:36.0 Fastest W 2x
36 3 114   Hastings CJun 4+ 10:39.0  
37 3 139 Cooper Herne Bay COpen 2- 10:41.0 COpen 2- & Fastest C 2-
38 1 46 O. Mills MIRC Nov 1x 10:41.0  
39 2 79 McAleese / Jordan (J16) MIRC Nov 2x 10:41.0  
40 3 27 Tijssen / Forkin Lea WJ18 2x 10:43.0 WJ18 2x
41 3 137 Holderway Bexhill COpen 2- 10:43.0  
42 1 34 Tupper Folkestone CSen 2x 10:45.0  
43 3 113 Rosscuming Herne Bay CJun 4+ 10:46.0  
44 1 11 Rosscuming (A) Herne Bay COpen 4+ 10:47.0  
45 3 121 Tupper Folkestone COpen 2x 10:47.0  
46 3 125   Erith VC 2x 10:48.0  
47 2 96 Holderway Bexhill COpen 1x 10:49.0 COpen 1x
48 2 94 Cahill Bexhill COpen 1x 10:49.0 COpen 1x
49 3 144 Grant MIRC J15 1x 10:52.0  
50 1 51 Cahill Bexhil CJun 1x 10:54.0 CJun 1x
51 2 66 T Brown Herne Bay CSen 4+ 10:56.0  
52 1 24 T. Yu Globe S4 2x 10:58.0  
53 3 132   Ardingly WJ18 2x 10:59.0  
54 2 85 Trowbridge / Mitchel-Hill GRC Mxd 2x 11:00.0 Mxd 2x
55 3 134 Courtney / Kone Lea WJ14 2x 11:02.0 WJ14 2x
56 3 129 Lloyd KSC WJ18 2x 11:04.0  
57 1 14 Balchin Bexhil COpen 4+ 11:05.0  
58 1 10   MIRC WS3 4+ 11:05.0 Womens Fastest 4+
59 1 31   Uni. Kent WS4 2x 11:05.0 WS4 2x
60 1 8 Smith Erith VC 4+ 11:06.0  
61 1 44 Goacher MIRC Nov 1x 11:06.0  
62 2 75 Cooper KSR Nov 2x 11:06.0  
63 3 109   MIRC VNov 4+ 11:07.0  
64 3 127 Mitchell / Talbot MIRC J14 2x 11:09.0 J14 2x
65 3 138 Muggridge Bexhill COpen 2- 11:10.0  
66 1 7 C KSC J18 4+ 11:12.0  
67 1 28 Parkinson / Lloyd KSC WS4 2x 11:12.0  
68 2 98 Moon H KSC WJ18 1x 11:15.0 Womens Fastest 1x
69 3 120 Jaques / Hollier Globe S3 2x 11:16.0  
70 3 115   Bexhill CMxd 4+ 11:17.0  
71 1 13 T Brown (B) Herne Bay COpen 4+ 11:18.0  
72 1 47 Rouse Globe VD 1x 11:19.0 Vet D/E 1x
73 2 68 Beutick Bexhill CNov 4+ 11:20.0 CNov 4+
74 2 82 Fenner KSR Nov 2x 11:23.0  
75 3 112 Hunt Bexhill CJun 4+ 11:24.0  
76 2 81 Hollier / Gregory Globe Nov 2x 11:28.0  
77 1 18   KSR J14 4x+ 11:29.0 J14 4x+
78 3 130 Westlake KSC WJ18 2x 11:29.0  
79 1 36 Bickers Bexhil CSen 2- 11:29.0  
80 1 15 Pughe KSC J14 4x+ 11:30.0  
81 2 76 Delderfiled / Porter (J16) MIRC Nov 2x 11:31.0  
82 2 70   Deal CNov 4+ 11:32.0  
83 2 80 Pickerill KSR Nov 2x 11:34.0  
84 3 156 Appleby Herne Bay CSen 1x 11:34.0 CSen 1x
85 3 78 Axton / Laughling Globe J18 2x 11:35.0  
86 3 110   MIRC WNov 4+ 11:35.0  
87 2 95 Cooper Herne Bay COpen 1x 11:36.0  
88 2 45 Loughlin Globe S4 1x 11:39.0  
89 1 29 V Axton / Jaques Globe WS4 2x 11:41.0  
90 1 35 Coleman / Hook Dover CSen 2- 11:44.0  
91 2 71 Cripps Bexhill WCSen 4+ 11:44.0 Womens Fastest Coastal 4+
92 1 16   MIRC J14 4x+ 11:45.0  
93 1 43 Johnson GRC Nov 1x 11:48.0  
94 3 153 Doswell Bexhill CSen 1x 11:51.0  
95 2 84 Cox / Jonson GRC Mxd 2x 11:53.0  
96 1 40 C. Price Dover Nov 1x 11:57.0  
97 2 65   Uni. Hertfordshire WS4 4+ 11:59.0  
98 2 92 Fukshima KSC WJ18 1x 12:02.0  
99 1 30 Ayles / Westlake KSC WS4 2x 12:07.0  
100 3 126   Ardingly J14 2x 12:08.0  
101 3 123   Erith VA 2x 12:09.0  
102 1 22 Williams (Rec) MIRC Nov 4x+ 12:09.0  
103 2 72 Towner Herne Bay WCSen 4+ 12:14.0  
104 3 148 A Uni. Kent WS4 1x 12:15.0 WS4 1x
105 1 33   Ardingly WJ15 2x 12:17.0  
106 2 69   Dover CNov 4+ 12:18.0  
107 1 9 Mester GRC WS3 4+ 12:20.0  
108 3 118   Ardingly WJ16 4x+ 12:20.0 Fastest W4x+
109 3 122   Ardingly J18 2x 12:21.0  
110 2 87   Ardingly WNov 2x 12:26.0  
111 3 149 B Uni. Kent WS4 1x 12:28.0  
112 3 151 Axton Globe WS4 1x 12:30.0  
113 3 150 S Jaques Globe WS4 1x 12:31.0  
114 2 74   Ardingly WJ15 4x+ 12:33.0  
115 3 152 Ringshaw Lea WVD 1x 12:36.0  
116 3 145   Ardingly J15 1x 12:42.0  
117 1 42   Uni. Kent Nov 1x 12:42.0  
118 3 133 Delderfield MIRC WJ14 2x 12:45.0  
119 3 131 Calder KSC WJ18 2x 12:46.0  
120 3 143   MIRC VE 1x 12:54.0  
121 1 32 Coalder / Mosley KSC WS4 2x 13:00.0  
122 1 20 Thomas KSC WJ14 4x+ 13:00.0 WJ14 4x+
123 2 93 A Towner KSC WJ16 1x 13:06.0  
124 1 50 Campbell Herne Bay CJun 1x 13:10.0  
125 3 155 Hoskins Herne Bay CSen 1x 13:10.0  
126 1 49 Beutick Bexhil CJun 1x 13:12.0  
127 1 41 Axton (J16) Globe Nov 1x 13:14.0  
128 3 116 Towner Herne Bay WCJun 4+ 13:20.0  
129 1 38 Makin Bexhil WCSen 2- 13:22.0  
130 3 154 Dawes Bexhill CSen 1x 13:26.0  
131 1 17 Mansfield KSC J14 4x+ 13:34.0  
132 2 91   Ardingly J18 1x 13:38.0  
133 3 135 (J13) MIRC WJ14 2x 14:34.0  
134 3 147   Ardingly J13 1x 15:17.0  
135 1 52 Mallett MIRC Nov 1x 17:47.0  
  1 21 Young KSC WJ14 4x+ DNS  
  1 48 T. Cock Dover CJun 1x DNS  
  2 73 Wickham KSC J15 4x+ DNS  
  2 83   Erith Nov 2x DNS  
  2 89 M Jaques Globe S2 1x DNS  
  2 97 Balchin Bexhill COpen 1x DNS  
  3 106 Leggett KSC Nov 4+ DNS  
  3 142 J Regan Globe VE 1x DNS  
  3 128 Laurance / Jones KSC J14 2x DNF