Terwijl een marskramer zijn slijpgerief
aan den man tracht te brengen, worden
er - meer op den achtergrond - heftige
gesprekken gevoerd tusschen de veehouders
en paardenkoopmannen
Er is vooral voor de maag gezorgd! Alle soorten van gebak, wafels en oliekoeken, smoutbollen en frites, gebraden trippen en frikadellen, koeken en pistolets enz.
Dáár, rond dien typischen liedjeszanger" die het laatste drama der streek bezingt staat een groote menigte in dichte rangen bijeen ; de jonge boeren en boerinnen, met het gedrukte lied in d'hand, zingen het vooisken mede en prenten het in t geheugen, om beter thuis aan de anderen te kunnen vóórzingen. t Is meest het jonge volk, dat vroolijk en luid pratende, tusschen de kramen en barakken rondwandelt. terwijl oudere boeren, vreemde kooplieden en paardenfokkers zich meer rond de te koop gestelde paarden ophouden.
Op de hun voorbestemde plaats staan de zware, bonkige paardengestalten, waartusschen de koopers keurend, bekijkend, betastend rondloopen.
In November zijn de laatste veldwerken gedaan.
De akkers zijn omgeploegd, gemest, het koren gezaaid ; het land mag rusten en gaat zijn winterslaap tegemoet.
De boerenpaarden hebben nu ook hun lastigste taak volbracht , maar de landman laat de beesten niet gaarne onnuttig op stal staan en tracht dus de onnoodige paarden vóór den winter te verkoopen.
Daarom komen de boeren uit alle streken van Brabant en Vlaanderen met hun paarden naar de jaarmarkt te St. Lievens-Houtem en de vreemde koopers zijn er ook talrijk om de kloeke, Vlaamsche trekpaarden te koopen en naar hun gewesten mede te voeren.
Wanneer een paard in de goesting valt, wordt het betast en gekeurd ; het moet stappen, loopen, draven. De prijs wordt aangeduid ; er wordt geboden en af gedongen. Is men het dan eindelijk eens over den prijs, dan slaan kooper en verkooper de handen in elkaar, een overoude ritus, die de overeenkomst der beide partijen beteekent. De koop wordt besloten in de nabijgelegen herberg en overgoten met talrijke potten Sottegemsch of Aalstersch bier.