Hubbub Friction


Pieni kuva voi vääristää, klikkaa isommaksi.
kuvat © caza/Sanna S.

Perustiedot

Virallinen nimi - Hubbub Friction
Tittelit - BH vNLW-07 vBELW-07 vBELW-08 vDKW-08 vMV-08
Kutsumanimi - Friiko
Syntynyt/ikä - 07.07.07/2v.
Rekisterinumero - VTR-0000
Rotu - Walesinspringerspanieli
Väri - Kaksivärinen
Säkä - 48cm
Sukupuoli - Uros

Käyttö - näyttelyt, mejä
Kasvattaja - Erik, Hubbub, Englanti (evm)
Omistaja - Veera, Lasipisara
Ex-omistaja - Anna
Hoitaja - Ei oteta

Englannin tuonti

Friikon olen itse hakenut Englannista tunnetulta evm. kasvattajalta nimeltä Hubbub. Jokainen Hubbubin kasvatti on saanut näyttelyistä vähintään ERIn. Syy miksi Annalle lähdin pentua katsomaan, oli se että Friikon suku oli erittäin menestynyt, jokainen koira on ollut ainakin kerran rotunsa paras ja menestynyt vielä mahtavasti käyttöpuolella. Spider eli Spii (isänemä) on hyväluonteinen, menestynyt käyttö- ja näyttökoira. Spii on hollantilainen narttu. Spiin kanssa on kierretty pitkin maailmaa näyttelyissä ja käyttökokeita on myös harrastettu, Spii on saanut SPA1. Jonc (isänisä) on Ranskalainen uros jonka Hubbubin omistaja haki tuomaan uutta verta linjoihinsa, Jonc on pärjännyt näyttelyissä ja käyttökokeissa erittäin hyvin. Fiction Aider (emä) eli Aada on haettu Saksasta, Aada tarjottiin astutuspalkkioksi siitä että kasvattaja sai käyttää muulla nartullaan Hubbubin koiraa, Hubbub Lucricatea. Loput suvusta ovat sitten Englannista. Friikon molemmat vanhemmat ovat saaneet SPA1 ja ovat kiertäneet ympäri maailmaa näyttelyissä. Kun pääsin Lontooseen, katselin ympärilleni ja luokseni tuli Hubbubin omistaja, Erik. Alkuun en Erikiä tunnistanut, hän alkoi juttelemaan minulle ja kertoi että on Hubbubin pitäjä. Katsoin häntä "Oikeasti?"-ilmeelläni. Lähdin Erikin mukaan Hubbubin. Hubbubissa oli paljon walesinspringerspanieleita. Katselin pitkään F-pentuetta. Ne olivat kaikki mahtavia. Anna oli toivonut urosta. F-pentueessa oli viisi urosta ja kaksi narttua. Itse ihastuin täysin toiseen narttupennuista, se oli täydellinen ja miellytti silmääni. Muistutin itseäni, Anna haluaa uroksen. Katselin viidestä urospennusta, löysin kaikista muista jotain vikaa paitsi Friikosta. Joillakin oli mielestäni liian pitkät jalat, huono pää tai jotain muuta vastaavaa. Yritin keksiä monta hyvää syytä miksi Friiko ei lähtisi mukaani, halusin tosissani sen narttupennun. En tosiaankaan löytänyt mitään vikaa uroksesta, utelias ja reipas koiranalku missä ei vielä ollut mitään vikaa. Erikin mielestä narttupentu oli kaikista lupaavin ja hän meinasi sen mukaani törkätä, pidin kuitenkin mieleni "Anna halusi uroksen" toistelin itselleni. Sittenhän Ftriiko lähtikin mukaani, lähdimme Friikon kanssa parin päivän päästä lentokoneella Suomeen.

Faktoja

Patu oli pentueen vanhin ja isoin pentu. Patua oli jo pentuna helppo kouluttaa ja oppikin pentueesta ensimmäisenä istumaan.

Sukutaulu

    i. Hubbub Quider (evm)   ii. Hubbub Jonc (evm)   iii. (evm)
  iie. (evm)
  ie. Spider (evm)   iei. (evm)
  iee. (evm)
  e. Friction Aider (evm)   ei. Hubbub Lucricate (evm)   eii. (evm)
  eie. (evm)
  ee. Ameskies (evm)   eei. (evm)
  eee. (evm)

Kisakalenteri

29.09.07  vNLW-07  NL VNL  AVO  ERI1 PU1 VSP SERT CACIB vNLW-07/Mia V.
28.09.07  Tuulihuilun  FIN VNL  AVO  H/rede
"Hyvät rungon mittasuhteet. Upea maskuliininen pää. Hyvä pitkä kaula, johon toivoisin enemmän lihasta. Olematon eturinta. Hyvä rintakehä. Toivoisin taakse hieman enemmän kulmauksia ja selvempää painaumaa selkään. Häntä turhan ylös kiinnittynyt. Toivoisin kokonaisuuteen vielä hieman lisää lihasta. Esitetään mahtavassa turkissa ja esiintyy iloisesti."
22.10.07  vKREW-07  KRE VNL  JUN  H/Jade
"Erinomaisesti kehittynyt juniori. Päähän kaipaisin lisää rodunomaisuutta. Hyvä kaula. Liian suora selkälinja, häntä kiinnittynyt liian ylös. Vaatimaton etuosa. Takaa riittävästi kulmautunut. Erinomainen karva."
27.10.07  Huiskutuksen  SWE VNL  AVO  ERI2 PU2/Kati
17.12.07  vRUSW-08  RUS VNL  AVO  EH2/Jenna
31.12.07  vBELW-07  BEL VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT CACIB ROP vBELW-07/tuomari?
14.02.08  GlaLas  FIN VNL  AVO  ERI4/caza
22.02.08  Zhika  FIN VNL  AVO  ERI3 PU3/Minnea
12.02.08  Nuuskuttajan  KRE VNL  AVO  ERI3 PU3/Piki
15.03.08  CC  KRE VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT CACIB ROP/Veronica
15.04.08  Thema  LT VNL  AVO  ERI2 PU2/Veronica
28.04.08  Bonavoir A&W  FIN VNL  AVO  ERI3 PU3/Minnea
01.05.08  DK VNL  DK VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT CACIB ROP/Jenna
15.05.08  Jewel  GBR VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT VSP/Jenna
05.06.08  Trouble  LT VNL  AVO  EH/Pilvi
"Hyvässä turkissa esitettävä uros, jolle toivoisin hieman enemmän massaa. Runko saisi olla kehittyneempi ikäisekseen. Ok raajat, joissa voisi olla enemmän kulmauksia sekä voimakkuutta."
05.07.08  Graz  GBR VNL  AVO  EH3/Jenna
10.08.08  vWW-08  CA VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT CACIB ROP vMV-08/Veronica
15.08.08  vSWEW-08  SWE VNL  AVO  ERI2/Veronica
16.08.08  vLTW-08  LT VNL  AVO  EH3/Marika
"Toivoisin kalloon parempaa muotoa. Turhan erottuvasti laskeva kuononselkä, ok silmät. Ok tasolle kiinnittyneet korvat, kuono-osassa voisi olla hieman enemmän vahvuutta. Ok huulet. Melko hyvä, riittävä otsapenger. Voimakas niskakyhmy, pään tulisi liittyä sulavammin niskalinjaan. Hyvä ilme ja sukupuolileima. Ok kaula. Selkä hieman painunut lavan takaa, pitkähkö lantio, muutoin hyvä selkälinja. Hyvänmallinen rintakehä, melko hyvä alalinja. Riittävät takakulmaukset. Suora etuosa, pysty olkavarsi. Ok välikämmen, ok käpälät. Hyvä karva."
17.08.08  Trival  N VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT CACIB ROP/Piki
23.08.08  vNW-08  N VNL  AVO  ERI2 PU2 SERT/Mimmu
01.09.08  Schwarm  SWE VNL  AVO  ??/Veronica
13.09.08  vDKW-08  DK VNL  AVO  ERI1 PU1 VSP vDKW-08/Veronica
15.09.08  vCAW-08  CA VNL  AVO  ??/??
19.09.08  DK VNL  DK VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT ROP CACIB RYP4/Lania
25.09.08  E&S  SWE VNL  AVO  ??/Veronica
25.10.08  vBELW-08  BEL VNL  AVO  ERI1 PU1 SERT VSP CACIB vBELW-08/Henji
31.10.08  I&S  LT VNL  AVO  ??/??
09.11.08  Aeris  SWE VNL  AVO  ??/??
07.12.08  vKREW-08  KRE VNL  AVO  ??/??
12.12.08  Escadan  LUX VNL  AVO  ??/??
15.12.08  Thema  EST VNL  AVO  ??/??

07.03.08  Gendarme´s  vSPKL  PAKK  BH, hyväksytty, 70p./Kuunsirppi

05.12.07  Soittoniekan  vMJY  AVO  45p. (I-palkinto)/Jenna

ulkoasun © femm.