|
|
Har kört klart min nattvecka och idag klev jag upp lite tidigare och tog en sväng upp till klubben. Tidigare har jag skottat fram ett par översnöade hinder där och nu går det jättebra att träna på den plogade parkeringen. Vi gick runt den plogade slingan först sedan ställde jag upp 5 hinder och tränade med Loppa. Hon blir bara bättre och bättre och är följsam och snabb. Dimma var bunden utanför bilen och börjde skälla så hon fick köra på en kombination där vi tränade bakombyten. Även Loppa fick träna på den kombinationen och hon är väldigt lättlärd. Vi tränade i onsdags också.
Stackars Alex fick sitta i bilen och tokskälla så innan skymningen kom körde vi igenom hela klass 2 programet. Ff kändes lite vingligt, läggande var kanon och inkallning med ställande skitsnyggt. Första belöningen kom vid inkallning från stå vid min sida. Efter kampem fortsatte vi med rutan som var tiomässig, där blev jag lite för glad i min sociala belöning och då kom det skall på apporteringen. Men det får jag ta på mig själv, mycket svårt när han är så jäkla bra. Hoppet var också det tiomässigt, kanske inte så underligt när vi tränat jättemycket på det på sista tiden. Inte ens ett litet pip på tillbaka hoppet. Där kom andra belöningen. Sedan gjorde vi tvåans fjärr, jag väntade ut honom ordentligt i byterna och vid andra sittet tjuvade han till ligg. Han fick göra om skiftet innan belöningen kom.
Vi putsade lite mer på fritt följ, ett par skick på rutan och ett par tysta apporteringar sedan gick vi allihopa en runda till. Alex hittade en liten skogsmus som han jagade över snötäcket men som den gentleman han är höll han sig precis bakom att den hela tiden kom undan när det pilade mot skogen.
Vi var där i hela två timmar så det blev en hel del träning.
Categories: None
The words you entered did not match the given text. Please try again.
Oops!
Oops, you forgot something.