Twickenham Brunswick C.Y.P.
Main Club 020 894 2571


020
BOXING GYM   0208 755 3959
email : twick.brunswick@btconnect.com

 

 

 

Club Achievements 2015-16

Achievements 2015-16

Twickenham Brunswick Table Tennis Club Report 2015 - 2016  


April 2016 and numbers on our register have exceeded all previous records. We have had over 100 juniors on our register and an equal number of adults who have attended over the year.  We have seen in excess of 4000 player attendances over the past 12 months from our club alone.


We have started a UK 50+ age Table tennis group on a Monday afternoon, and a Satellite Club for Waldegrave school that had to close through lack of interest. 


In September we  entered the South and West Middlesex League with  Three teams in Division 1, one team in the Boys Junior British League,  two teams in the National Cadet League and three teams in the National Junior League.


We have seen a number of our Juniors come and go this season but at one point had 23 England ranked players, more ranked players than ever before.


The club opens Mondays, Thursdays and Sundays 6.30pm - 11pm Tuesdays 5.30-7.30pm, and Saturdays 9.30am - 1pm.


The club has good links with other table tennis clubs and still provides the venue for the Teddington Table Tennis Club. The club coach attends local schools providing 2-3 hours of coaching in after school clubs each week.


South and West Middlesex League


Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place

Twickenham Brunswick B       Division 1                        10th Place

Twickenham Brunswick C       Division 2                        11th Place


Division 1 Cup -  Winners  Adam Burgess Tomasz Simka and Fabian Setzer


Handicap Cup ?   A and C teams semi- finalists


Junior British League Div 4a

Brunswick/Ashford                     6th 

Place

C. Rahbani    A. Gough    G. Long     and     H. Dhaliwal                    6th


London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

Medha Verma       Girls U.14          Qualified    1st Place      


National Cadet League at Capital City Academy

Division  1   Finlay Feil       Medha Verma              Morgan Wilkins       1st Place  Champions

Division  2                4th Place and 6th Place


National Junior League at London Academy

Div 2      Alex Rahbani   John Barman   Medha Verma             3rd Place 

Div 4    Ismail Tahir       Morgan Wilkins       Luke Saunders   Mansour Aetekal       3rd Place

Div 5     Ishaq Tahir           Silas  Woolway             Liam Gourlay    Jules Charlton-Lee 

Achievements 2015-16

Twickenham Brunswick Table Tennis Club Report 2015 - 2016  

 

April 2016 and numbers on our register have exceeded all previous records. We have had over 100 juniors on our register and an equal number of adults who have attended over the year.  We have seen in excess of 4000 player attendances over the past 12 months from our club alone.

We have started a UK 50+ age Table tennis group on a Monday afternoon, and a Satellite Club for Waldegrave school that had to close through lack of interest. 

In September we  entered the South and West Middlesex League with  Three teams in Division 1, one team in the Boys Junior British League,  two teams in the National Cadet League and three teams in the National Junior League.

We have seen a number of our Juniors come and go this season but at one point had 23 England ranked players, more ranked players than ever before

The club opens Mondays, Thursdays and Sundays 6.30pm - 11pm Tuesdays 5.30-7.30pm, and Saturdays 9.30am –12 and 6.00pm – 10pm

The club has good links with other table tennis clubs and still provides the venue for the Teddington Table Tennis Club. The club coach attends local schools providing 2-3 hours of coaching in after school clubs each week.

South and West Middlesex League

Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place

Twickenham Brunswick B       Division 1                        10th Place

Twickenham Brunswick C       Division 2                        11th Place

Division 1 Cup -  Winners  Adam Burgess Tomasz Simka and Fabian Setzer

Handicap Cup –   A and C teams semi- finalists

Junior British League Div 4a

Brunswick/Ashford                     6th Place

C. Rahbani    A. Gough    G. Long     and     H. Dhaliwal  relegated


London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

Medha Verma       Girls U.14          Qualified    1st Place       

  

National Cadet League at Capital City Academy

  Division  1   Finlay Feil       Medha Verma              Morgan Wilkins       1st Place  Champions

  Division  2                4th Place and 6th Place                    

 

National Junior League at London Academy

 Div 2      Alex Rahbani   John Barman   Medha Verma             3rd Place                          

             

Div 4    Ismail Tahir       Morgan Wilkins       Luke Saunders   Mansour Aetekal       3rd Place

            

Div 5     Ishaq Tahir           Silas  Woolway             Liam Gourlay    Jules Charlton-Lee 

Achievements 2014-15

Twickenham Brunswick Table Tennis Club Report 2014 - 2015  

Achievements 2014/2015

April 2015 and numbers on our register are as high as in previous years and we are still having good attendance with new members joining all the time. At present we have 85 juniors on the register and 50+ adults who come to play at the club. We have seen in excess of 3342 player attendances over the past 12 months

In September we  entered the South and West Middlesex League Two teams in Division 1 and one in Division 2,one team in the Boys Junior British League two teams in the National Cadet League and three teams in the National Junior League.

Still with just enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players at the club are continuing to enjoy attending and this season had at one point 21 England ranked players, more ranked players than ever before

The club opens Mondays, Thursdays and Sundays 6.30pm - 11pm Tuesdays 5.30-7.30pm, and Saturdays 9.30am –12 and 6.00pm – 10pm

The club has good links with other table tennis clubs and still provides the venue for the Teddington Table Tennis Club. The club coach attends local schools providing 4-5 hours of coaching in after school clubs each week.

South and West Middlesex League

Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place

Twickenham Brunswick B       Division 1                        5th Place

Twickenham Brunswick C       Division 2                        4th Place

Division 1 Cup -  Winners  Adam Burgess Tomasz Simka and Fabian Setzer

Handicap Cup – Winners   Adam Burgess Medha Verma and Finlay Feil

 

Junior British League Div 4a

Brunswick/Ashford                     4th Place

C. Rahbani    A. Gough    G. Long     and     H. Dhaliwal


London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

Morgan Wilkins    Boys U.12            Qualified    2nd Place       

Medha Verma       Girls U.14            Qualified   4th Place      

 

National Cadet League at Capital City Academy

1st Division Bronze Medal Winners

Div 1   Finlay Feil              Alex Rahbani          Morgan Wilkins        

            Theo P. Painsworth     Medha Verma                

Division 2   4th Place

Div 2   Theo P Hainsworth     Morgan Wilkins     Julian Charlton Lee

            James Parsons             Luke Saunders        Luca Chan                            

 

National Junior League at London Academy

  Div1   Michal Papior      Hardeep Dhaliwal                    5th Place Medal Winners

             Morgan Wilkins   Ishmail Tahir             

             Alex Rahbani        Medha Verma

Div 3    Ismail Tahir          Morgan Wilkins                        2nd Place

             Medha  Verma      Luke Saunders

             Mansour Aetekal

Div 4     Ishaq Tahir           Silas  Woolway             5th Place

              Luca Chan


Achievements 2014-15

Twickenham Brunswick Table Tennis Club Report 2014 - 2015  

Achievements 2014/2015

 It is now April 2015 and the club has needed to move forward. Numbers on our register are as high as in previous years and we are still having good attendance with new members joining all the time. At present we have 85 juniors on the register and 50+ adults who come to play at the club. We have seen in excess of 3342 player attendances over the past 12 months

In September it was our aim to enter the South and West Middlesex League Two teams in Division 1 and one in Division 2,one team in the Boys Junior British League two teams in the National Cadet League and three teams in the National Junior League all of which we achieved.

Still with just enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players at the club are continuing to enjoy attending and this season had at one point 21 England ranked players, more ranked players than ever before

The club opens Mondays, Thursdays and Sundays 6.30pm - 11pm Tuesdays 5.30-7.30pm, and Saturdays 9.30am –12 and 6.00pm – 10pm

The club has good links with other table tennis clubs and still provides the venue for the Teddington Table Tennis Club. The club coach attends local schools providing 4-5 hours of coaching in after school clubs each week.

The attraction of the club is the great family and social atmosphere and low fees charged to members:

• Junior membership £12-00 p.a. and £2-50 per visit

• Seniors Membership £20-00 and £3-00 per visit  

• Family membership £20-00

South and West Middlesex League

Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place

Twickenham Brunswick B       Division 1                        5th Place

Twickenham Brunswick C       Division 1                        4th Place

Division 1 Cup -  Winners  Adam Burgess Tomasz Simka and Fabian Setzer

Handicap Cup – Winners   Adam Burgess Medha Verma and Finlay Feil

 

Junior British League Div 4a

Brunswick/Ashford                     4th Place

C. Rahbani    A. Gough    G. Long     and     H. Dhaliwal

London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

Morgan Wilkins    Boys U.12            Qualified    2nd Place       

Medha Verma       Girls U.14            Qualified   4th Place      

 

National Cadet League at Capital City Academy

1st Division Bronze Medal Winners

Div 1   Finlay Feil              Alex Rahbani          Morgan Wilkins        

            Theo P. Painsworth     Medha Verma                

Division 2   4th Place

Div 2   Theo P Hainsworth     Morgan Wilkins     Julian Charlton Lee

            James Parsons             Luke Saunders        Luca Chan                            

 

National Junior League at London Academy

  Div1   Michal Papior      Hardeep Dhaliwal                    5th Place Medal Winners

             Morgan Wilkins   Ishmail Tahir             

             Alex Rahbani        Medha Verma

Div 3    Ismail Tahir          Morgan Wilkins                        2nd Place

             Medha  Verma      Luke Saunders

             Mansour Aetekal

Div 4     Ishaq Tahir           Silas  Woolway             5th Place

              Luca Chan


Table Tennis Club Report 2013 - 2014


 Twickenham Brunswick Table Tennis Club Report 2013 - 2014  

Achievements 2013/2014

 It is now April 2014 and the club has continued to developed. Numbers on our register are as high as last year  and we are still having good attendance with new members joining all the time. At present we have 70 juniors on the register and 50+ adults who come to play at the club. We have seen in excess of 3042 player attendances over the past 12 months

In September it was our aim to enter Three teams in Division 1 of the South and West Middlesex League  two teams in the National Cadet League and three teams in the National Junior League all of which we achieved.

Still with just one qualified, unpaid coach, enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players at the club are continuing to enjoy attending and making huge strides up the ETTA Ranking lists.

The club opens Mondays, Thursdays and Sundays 6.30pm - 11pm Tuesdays 5.30-7.30pm, and Saturdays 9.30am –12 and 6.00pm – 10pm

The club has good links with other table tennis clubs and still provides the venue for the Teddington Table Tennis Club. The club coach attends local schools providing 4-5 hours of coaching in after school clubs each week.

The attraction of the club is the great family and social atmosphere and low fees charged to members:

• Junior membership £12-00 p.a. and £2-500 per visit

• Seniors Membership £20-00 and £3-00 per visit  

• Family membership £20-00

South and West Middlesex League

Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place

Twickenham Brunswick B       Division 1                        8th Place

Twickenham Brunswick C       Division 1                        7th Place

Division 1 Cup -  Winners  Adam Burgess David Rahbani and Anthony Egan


Junior British League Div 2

Brunswick/Ashford                     6th Place

D. Rahbani  A. Egan   C. Rahbani   and James Corner


Senior British League Players 

D. Rahbani   A.Egan

 

Milton Keynes 2* Tournament

James Corner               4th Place


London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

Morgan Wilkins    Qualified                       Boys U.11

Medha Verma       Qualified                       Girls U.13

Medha Verma       Qualified                       Girls U.14

Finlay Feil              3rd reserve                     Boys U.13


National Cadet League at Capital City Academy

Div 1   Michal Papior Finlay Feil and Alex Rahbani                              3rd  Place 

Div 2, Johan Smith, Mansour Aetekal, Ismail Tahir, Rahul Karavadra

           Morgan Wilkins, Julian Charlton Lee, Theo P Hainsworth.       6th Place


 National Junior League at Cippenham

                      Silver Medal

Div 1    James Corner, Alexander Gough,

             Jack Richards Michael Papior 


National Cadet league Capital City Academy

                 3rd  place Bronze Medal

Div 2    John Barman, , Hardeep Dhaliwal, Alex Rahbani,  Finlay Feil,                             

 Div 3    Johan Smith, Mansour Aetekal,  Ismail Tahir, Morgan Wilkins

              Theo Piche-Hainsworth, Ishaq Tahir

  

Twickenham Brunswick Table Tennis Report 20012-2013

It is now April 2013 and the club has continued to progress. Numbers on our register are still quite high with at present 100 + juniors on the register and 40+ adults who come to play at the club. We have seen in excess of 3700 player attendances over the past 12 months

In September it was our aim to enter four teams in the South and West Middlesex League and one team in the Staines and District League, four teams in the National Cadet League, four teams in the National Junior League and one team in the British Junior League all of which we achieved. We also entered players in the Senior British League in a joint venture with Ashford TTC

Still with just one newly qualified UKCC 1 Coach, enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players at the club are continuing  to enjoy attending and making huge strides up the ETTA Ranking lists.

2012-2013 Season Results

 

Staines and District League Division 1

Twickenham Brunswick                       1st Place    Champions 2012/13

 

South and West Middlesex League

 

Twickenham Brunswick A       Division 1                        1st Place     Champions

Twickenham Brunswick B       Division 1                        8th Place                 

Twickenham Brunswick C       Division 2                        5th Place

Twickenham Brunswick D       Division 2                        6th Place

 

Division 1 Cup -       Winners

 

Junior British League Div 3A

Brunswick/Ashford                     2nd Place    Runners Up

 

D. Rahbani  Alex Gillen (Ashf)    A. Egan   and C. Rahbani     

 

Senior British League Players

 D. Rahbani   A.Egan    C. Rahbani     

 

Milton Keynes 2* Tournament

James Corner                            Under 13’s  Champion

 

Ashford Closed                          

Alexander Rahbani                   Under 14 Winner

 

Dulwich 2*Tournament

David Rahbani                         Runner Up in Junior Boys

Anthony Egan                                   4th place

Alex Rahbani                                 semi-final loser

 

Sussex 2* Series

David Rahbani                         Winner         Junior Boys

Charlie Rahbani                      Runner Up   Cadets

 

National Cadet Individual Championships

 

London Qualifiers for National Chapionships U.11/12/13/14

 

Finlay Feil             1st reserve                       Boys U.12

Finlay Feil             Qualified 2nd place        Boys U.13

Medha Verma       1st reserve                      Girls U.13

Medha Verma       Qualified                        Girls U.12

 

National Cadet League at Capital City Academy

Div 1  James Corner, Alex Gough ,  Jack Richards                                

 

Div 1  John Barman, Hardeep Dhaliwal, Alex Rahbani                         

 

Div 2, Finlay Feil, Michal Papior, Tyrell Soleyn

     

 Div 3 Johan Smith, Mansour Aetekal, Ismail Tahir,

           Medha Verma, Morgan Wilkins, Harley McGlynn        

  

 National Cadet League Cup Capital City Academy

 

Div 1 Cup    James Corner, Alexander Gough, Michal Papior        Winners

Div 2 Cup    Alex Rahbani, Finlay Feil, John Barman                      Winners

Div 3 Cup    Ismail Tahir, Harley Mc Glynn, Mansour Aetekal      3rd Place

Div 3A Cup Johan Smith and MorganWilkins                                  3rd Place    

                                           

National Junior League at Capital City Academy

Div 1    James Corner, Rhiannon Folan,                                           3rd place medal

             Alexander Gough,     Jack Richards

 

Div 2    John Barman, , Hardeep Dhaliwal, Alex Rahbani  4th place

 

Div 2    Finlay Feil, Michal Papior, Tyrell Soleyn                            2nd place medal

 

Div 3 Johan Smith, Mansour Aetekal,  Medha Verma,

          Ismail Tahir, Caroline Cooper, Harley McGlynn,              3rd place medal

          Morgan W

 

Russell Grant Cup : Middlesex Junior Inter-league Cup

2nd Place  Staines League 

D. Rahbani, Anthony Egan and Charlie Rahbani

 

4th and 5th Places          South and West Middlesex League

 

 Rhiannon Folan, Alex Gough, Michal Papior, and John Barman 

Alex Rahbani, Finlay Feil, Hardeep Dhaliwal, Medha Verma

 

Ernest Bevin 2* Tournament

U.18’s  Boys                Champion     David Rahbani

                                     Runner Up    Anthony Egan

 

U.15’s Girls                Semi-finalist   Rhiannon Folan

 

2011- 2012

Twickenham Brunswick Table Tennis Report 20011-2012

It is now April 2012 and the club has continued to progress. Numbers on our register are still quite high

with at present 80 + juniors on the register and 40+ adults who come to play at the club. We have seen

in excess of 3385 player attendances over the past 12 months

In September it was our aim to enter four teams in the South and West Middlesex League and one

teamin the Staines and District League, three teams in the National Cadet League, four teams in the

National Junior League and one team in the British Junior League all of which we achieved.

We also entered players in the Senior British League in a joint venture with Ashford TTC

Still with just one qualified, unpaid coach, and the support of a newly qualified UKCC 1 Coach,

enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players at the

club are continuing enjoy attending and making huge strides up the ETTA Ranking lists.

 

2011-2012 Season Results

Staines and District League Division 1

Twickenham Brunswick Division 1 2nd Place Runners Up

South and West Middlesex League

Twickenham Brunswick B Division 1 2nd Place Runners-Up

Twickenham Brunswick A Division 1 6th Place

Twickenham Brunswick C Division 2 5th Place Twickenham Brunswick D Division 2 6th Place

Division 1 Cup - A Team Runners-Up to Oaks A

Junior British League Div 4B

Brunswick/Ashford 3rd in Division 4B

D. Rahbani T. Bell A. Egan C. Rahbani and J. Tubby

Senior British League Players

S.Mostame A.Burgess X. Lin D. Rahbani A.Egan C. Rahbani J.Tubby

U Surucu Tom Bell

National Cadet Championships

Charlie Rahbani Qualified second in group stage

Lost 1st round K.O. Stage

Rhiannon Folan 4th in group stage

James Corner 4th in group stage

National Chapionships U.11/12/13/14

London Qualifiers

James Corner automatic qualification at U.12

Finlay Feil qualified 3rd place at U.11

Alex Rahbani qualified 4th place at U.12

Charlie Rahbani qualified 2nd place at U.14

Medha Verma qualified Girls U.11

National Cadet League at Cippenham

Div1 James Corner, Alex Rahbani, Rhiannon Folan 5th Place

Div1 Jack Richards, John Barman, Hardeep Dhaliwal, Finlay Feil 6th Place

Div 3 Alexander Gough Alexander Anglin,

Sam Reynolds, Johan Smith 6th Place

National Junior League at London Academy

Div 1 Jame Corner, Alex Rahbani, Rhiannon Folan,

Nunzio Amitrano 8th Place

Div 2 John Barman, Finlay Feil, Hardeep Dhaliwal 5th Place

Div 3a Jack Richards, Sam Reynolds, Alexander Gough 6th Place

Caroline Cooper

Div 3b Johan Smith Joshua Cogley Alexander Anglin, 8th Place

Mansour Aetekal, Medha Verma

Russel Grant Cup : Middlesex Junior Inter-league Cup

1st Place South and West Middlesex League

(Twickenham Brunswick players representing the league)

David Rahban, Charlie Rahbani, Jack Tubby and Rhiannon Folan

Runners up: Staines League

Anthony Egan


Ernest Bevin 2* Tournament


Boys U.18's Winner and U.18 Champion David Rahbani

Runner Up Anthony Egan


Girl's U15 Semi finalist Rhiannon Folan

 

Achievements 2010/2011

Twickenham Brunswick Table Tennis Report 2010-2011

It is now April 2011 and the club has developed further. Numbers on our register are as high as last year and we are still having good attendance

with new members joining all the time. At present we have 70 juniors on the register and 50+ adults who come to play at the club.

We have seen in excess of 3342 player attendances over the past 12 months

In September it was our aim to enter four teams in the South and West Middlesex League, one team in the Staines league, three teams in the

National Cadet League and four teams in the National Junior League all of which we achieved.

Still with just one qualified, unpaid coach, enthusiastic volunteers and club players and an informal approach to coaching, the young players

at the club are continuing to enjoy attending and making huge strides up the ETTA Ranking lists.

South and West Middlesex League

A Team Division 1

B Team Division 1

C Team Division 2

D Team Division 2

Staines and District league

Division 1 3rd Place

National Junior League at West London Academy

National Junior League Division 1 Champions

National Junior League Division 2 4th Place

National Junior League Division 3 3rd Place

National Junior League Division 3 5th Place

National Cadet League at Ellenborough

National Cadet League Division 1 3rd Place

National Cadet League Division 1 6th Place

National Cadet League Division 2 Runners -up Silver Medals

London Qualifiers For National U.11 U.12 U.13 and U.14 Age groups

U.13 Charlie Rahbani

U.11 James Corner Alex Rahbani Res. Hardeep Dhaliwal

Russel Grant Cup Middlesex Inter-league Cup

David Rahbani, Charlie Rahbani, Tom Bell and Rhiannon Folan Runners up

Ernest Bevin 1* Tournament

Charlie Rahbani U.13 Champion

James Corner U.11 Champion

London Youth Games Squads

Richmond

Boys Joe Spragg Fin Feil Sachin Kumar

James Corner John Barman Jack Richards

Girls Rhiannon Folan Medha Verma

Harriett Corner Caroline Cooper

Hounslow – David and Charlie Rahbani Jack Tubby Tony Egan

England National Junior and Cadet Finals

David Rahbani and Charlie Rahbani Group Qualifiers

England National Finals U.11’s 12’s 13’s and 14’s

Charlie Rahbani

Alex Rahbani

James Corner

Hardeep Dhaliwal

2009-2010 Season Results

South and West Middlesex League

A Team Division 1 6th Place

B Team Division 2 3rd Place

C Team Division 3 Champions

National Leagues at London progress

National Junior League Division 1 Runners Up Silver Medal

National Junior League Division 2 Winners Gold Medal

National Cadet League Division 1 Runners Up Silver Medal

National Cadet League Division 2 Runners Up Silver Medal

National Cadet League Division 2 6th place

London Qualifiers For National U.11 U.12 U.13 and U.14 Age groups

U.14 David Rahbani

U.12 Charlie Rahbani

U.11 Alex Rahbani (reserve)

South and West Middlesex League Closed Tournament

Sue Plastow Ladies Open Winner

David Rahbani Division 3 Individual Champion

Charlie Rahbani Division 3 Individual Runner Up

Kwok Ha Veteran Men’s Semi-finalist

Winners of the S and W Middlesex League Division 3 Cup

Ernest Bevin 1* Tournament

David Rahbani U.15’s Semi Finalist

London Youth Games Squads

Richmond - Tom Bell Nunzio Amitrano Joe Spragg Fin Feil

Jack and Ed Harding James Corner John Barman

Hounslow – David and Charlie Rahbani Jack Tubby Tony Egan

London Youth Competition

U.12 Alex Rahbani Silver Medal

U.14 Jack Tubby Gold Medal

U.14 Tony Egan Silver Medal

England National Finals U.11’s 12’s 13’s and 14’s

Charlie Rahbani Qualified as group winner defeated in last 16

David Rahbani 3rd place in group stage